BREAKING NEWS

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's visit: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli and Ridvan Bode have been put on the US "blacklist", here's what the Americans are preparing

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are scared of SPAK, the Socialist Party is divided into factions, here is Rama's plan to 'block' the name of his replacement, I tell you what is happening inside the pink headquarters

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are
x
BREAKING NEWS

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration of former spies in Sali Berisha's DP, the bases where they were trained and the secret orders they received from the fascist government in Belgrade, the researcher of former comm...

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration
x
BREAKING NEWS

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights begin, believers try to drive the mufti of Tirana to the "Dine Hoxha" mosque, Bujar Spahiu is also in danger, threats to the life of the leader of the Muslim Community are disclosed

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights
x
BREAKING NEWS

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj speaks openly, from the conviction of Sali Berisha, the imprisonment of Fredi Beleri, to the escape of Arben Ahmetaj and SPAK's investigations against Ilir Beqaj, this is what is exp...

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991: Here is Ramiz Ali's plan to bring down the bust of Enver Hoxha, how they secretly released the bolts, Berisha's infiltration and the role of Hekuran Isai, most of the students...

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991:
x
BREAKING NEWS

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the unsaid: Here's what happened on February 20, 1991, from Adil Çarçani's alarming phone call about the disappearance of the video, the role of Sali Berisha, Ramiz, Nexhmije, the ...

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor Erion Veliaj reacts for the first time and shows how the truth is, calls his attacks slander and asks him to become a man and face justice

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor
x

Politike

Evi Kokalari's "Bombshell": Here's how the US has sewn up the file on the 'Berisha' family, I show you one of DASH's evidence in its 'non-grata' file and Argita's role using Jamarbër Malltezi in corruption and enrichment through power

Evi Kokalari's "Bombshell": Here's how the US has sewn up

The well-known Albanian-American activist, Evi Kokalari, has commented on the latest political developments, focusing on the Re-establishment Assembly held this weekend (Saturday, December 2), where former Prime Minister Sali Berisha was reconfirmed as the head of this faction. anti-american. Meanwhile, in addition to Berisha, attention was also paid to the daughter of former Prime Minister Berisha, Argita Malltezi, who not only participated, but also gave a speech, whose presence is predicted by various analysts and politicians that she intends to succeed her father at the head of this faction. But regarding this event and the developments that have taken place in the Re-establishment Assembly, Mrs. Kokalari has reacted strongly, who has burst into strong accusations against Argita Malltez. Direct in what he said, Kokalari reveals how the USA has sewn up the file on the "Berisha" family, while also showing one of the evidence of the American State Department (DASH) in its "non-grata" file of Berisha. According to her, Argita used the power of her father, ie former Prime Minister Berisha, to get rich together with her husband Jamarbër Malltez. "There is a quote by Napoleon Bonaparte that says: 'Never interrupt the enemy when he is making a mistake'." I remembered this expression today when I watched Argita Berisha speak in the Assembly, not that she is my enemy, but more that she is an enemy of democracy in that country. Having the need to protect yourself or your family from accusations of corruption by both DASH and SPAK is something that should remain personal and not a problem for the Democrats. In fact, we all came to the defense of the Berisha family, as long as DASH did not publish the evidence of corruption. Shamelessly, Berisha himself gave us the evidence, with the mountain tower. The assembly today was nothing but the presentation of Argita to the public. Berisha, the two vice-chairmen, the two chairmen of the forum, ARGITA BERISHA and some individuals from the diaspora spoke there, as if to give the idea of ??change and the opening of the party, with a new spirit. The fatal mistake of the Berisha family is that they do not understand that people know that Argita not only does not present fallen, but has been deeply implicated in Berisha's corrupt affairs, introducing the 17 towers of Abi, that helbete, Abi Malltezi will not he would never have received the lands if he had not been married to Argita Berisha," she wrote.

Protection of affairs and capture of the Reestablishment

Furthermore, the well-known Albanian-American activist, Evi Kokalari, attacks the daughter of former Prime Minister Sali Berisha, Argita Malltezi, also for the protection that the latter makes of her assets in the television studio, as happened a few weeks ago when during an interview for journalist Grida Duma, emphasized that the properties of her husband, Jamarbër, at the former complex "Partizani" are legal. Mrs. Kokalari even criticizes Mrs. Malltezi for the fact that the latter is trying to keep control of Reestablishment. "Argita can advocate these affairs to Nora Kelmendi as much as she wants, it is within her right, but with the intellectual level that Nora and Naim Murseli have, they would have been found innocent. The underestimation that the entire Berisha clan makes of the intellect of this people is something that has often caught my eye. That night, at Nora's, this was on full display. At this point, the family is making a mistake - the postponement of Argita is exposing their deep desperation to keep control of a force that no longer exists and this was clearly seen today, with the participation that did not even exceed that of the Basha Assembly" , she says.

Kokalar's warning

Por akuza për implikimin e familjes Berisha në kullën që pritet të ndërtohet në qendër të Tiranës, aktivistja Evi Kokalari i ka paralajmëruar edhe më herët. Zonja Kokalari akuzoi ish-kryeministrin Sali Berisha se ka shitur zgjedhjet lokale të 14 majit, por edhe ato të përgjithshmet që pritet të mbahen në 2025. Madje Kokalari përmes një statusi të gjatë në rrjetet sociale thotë se Berisha ka bërë pazare me Ramën, duke u dhënë votat e demokratëve, ku si shpërblim është përfitimi në kullën e re që do të ngrihet në Tiranë. “Kam folur me disa vete dje për të konfirmuar kush është mbas kullave. Njeri prej tyre që e konsideroj burim super serioz për vetë pozicionit që ka, me një fjali tha se pronare janë Gim Zeqo dhe Ilir Shtufi, ortaku i Shkëlzenit. Ky projekt i është dhënë Ramës për aprovim besoj dikur nga vera e kaluar. Tashti më thoni ju - mendon njeri që Rama do aprovojë një projekt të këtij niveli, pa ditur kush janë pronaret dhe ortakët e tyre? Çim Peka, që e shoh të tallet rëndshëm me opinionin publik (turp me vete se nuk i falet si gazetar dhe drejtor i një TV), bën mire të bëjë publike diskutimet e tij me Erion Veliajn vjet, kur ne të gjithë entuziazmoheshim me kuvendin kombëtar dhe zgjedhjet e kryesisë, dhe ky gjeniu dilte për vrap me kryebashkiakun dhe negocionin zgjedhjet e ardhshme”, thekon ajo. Po ashtu Kokalari zbulon edhe faktet. “Faktet janë të padiskutueshme këtu. 1) Ilir Shpufi është ortak dhe funksionon me paratë e Shkelzen Berishës. Nëse jo, Nova Construction të bëjë publike të gjithë financat e kompanisë, hyrjet dhe daljet e parave për 15-20 vitet e fundit. 2) Ky projekt është paraqitur për aprovim tek Rama vitin e kaluar kur të gjithë politikisht po bëheshin gati për garat e Bashkive, dhe leja e ndërtimit është aprovuar ne 8 Mars 2023, vetëm një jave mbasi vula i kaloi PD zyrtare dhe Berisha refuzonte te bashkohej me ta me pretekstin qe nuk bënte pazare me Ramën siç bënte Alibeaj. Shanset janë që Këlliçi nuk ishte i vetmi që iu ofrua në pjatë të argjendë Ramës & Velias. Protestat para kryeministrisë po ngrinin pazarin. Çdo bashki kishte një çmim. Ja u garantoj, në këto zgjedhje, këta që kryesuan opozitën, nuk lanë në tavoline vetëm bashkinë e Tiranës. Ne fakt, ky projekt është shumë me i madh se ai i Kastratit, dhe vetëm nga kjo besoj se shanset janë këta nuk kanë shitur vetëm zgjedhjet e 14 Majit, por dhe 2025. Të ndërtosh pallate në Tiranë nuk ka asgjë të keqe, ama të shesësh votën e demokratëve që të mbështetën, për pazaret e familjes, jo vetëm është cenim brutal i demokracisë, por duhet në mënyre absolute të denoncohet në SPAK & DASH. Për sa i përket përgjigjeve të klanit te Berishës, jam e sigurt që kanë kohe që përgatiten për këtë situatë, prandaj e vetmja mënyrë për te vërtetuar që janë të pafajshëm, bëhet duke verifikuar që Shkëlzen Berisha dhe Ilir Shtufi s'kanë lidhje biznesi bashkë. Është kaq e thjeshte. Çdo gjë tjetër është një gënjeshtër masive! Ndërkohë, të gjithë demokratëve te rithemelimit, qe e mundësuan këtë kullë me pjesëmarrjet e tyre në protesta dhe fushate, dhe sidomos atyre idioteve qe hidhnin balte mbi mua personalisht kur ngrita zërin për pazare ne kurrizin e atyre vete, ju sugjeroj të shkojnë dhe te japin nderimet e radhës përpara kullës, ja ashtu grushtin lart tek tëmthi, sepse ju jeni produkt i një regjimit që ju tredhoi psikologjikisht, dhe ju ktheu në dele dhe ushtarë të rëndomtë. Për sa i përket Edi Ramës, po qe burrë, të anulojë lejen e ndërtimit, siç ja kërkoi Shkëlzen Berisha! Te paktën derisa SPAK të fillojë një investigim”, nënvizoi aktivistja e njohur, shqiptaro-amerikane, Evi Kokalari.