BREAKING NEWS

The USA warns of the "non-women" declaration of the Democratic Party, the Democrats risk sanctions, the American Embassy declares a "bombshell", people who associate with Sali Berisha and his family should be careful

The USA warns of the "non-women" declaration of the Democratic Party,
x
BREAKING NEWS

Alert for corrupt senior officials, the high-ranking US official lands in Tirana on June 20, Joe Biden extends "national emergency" to eradicate corruption in Albania, the document that sinks the "Berisha" family is revealed, asset seizure for corrupt ...

Alert for corrupt senior officials, the high-ranking US official lands in Tirana
x
BREAKING NEWS

Here is who is the well-known character of the world of crime who will sink Ilir Meta in SPAK, Kreshnik Spahiu reveals details from the wiretapping that, if taken seriously by the authorities, could open "Pandora's Box" in politics

Here is who is the well-known character of the world of crime who will sink Ilir
x
BREAKING NEWS

This is how the oligarch Klodian Allajbeu is "harvesting" money without criteria from the state budget due to theft and mismanagement, the American Hospital has zero investment in equipment and uses doctors from public hospitals, the government has no ...

This is how the oligarch Klodian Allajbeu is "harvesting" money
x
BREAKING NEWS

The question marks of how Belinda Balluku rose from a cleaner in Greece, to No. 2 in the government and minister of tenders in Albania, here are the hard details revealed by the Greek media about Rama's colleague, from the "party" with 50 million euros...

The question marks of how Belinda Balluku rose from a cleaner in Greece, to No.
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi intercepted by BKH, here are the details from the file that prosecutor Sotir Kllapi is investigating, in the scanner properties and bank accounts, from the withdrawal of 20 thousand euros in 2008, building permits, villas in Lalzi Bay, t...

Meta-Kryemadhi intercepted by BKH, here are the details from the file that
x
BREAKING NEWS

The arrest warrant is ready for Ilir Meta, this is the last session of his questions in SPAK, here is the evidence that has sunk him, the lawyer Romeo Kara brings out the hard details

The arrest warrant is ready for Ilir Meta, this is the last session of his
x
BREAKING NEWS

The alliance between Sali Berisha and Ilir Meta has broken, Myslym Murrizi reveals what is happening within the opposition and shows the "recipe" that will overthrow Edi Rama from power

The alliance between Sali Berisha and Ilir Meta has broken, Myslym Murrizi
x

Politike

Frrok Çupi: Kryemadhi's affairs with Russian oligarchs are only the 'tip of the iceberg', Meta-Berisha hide millions of euros of unjustified assets around the world, here are their secret properties in Albania that are expected to be seized

Frrok Çupi: Kryemadhi's affairs with Russian oligarchs are only the

The well-known analyst Frrok Çupi has commented on the latest political developments. In an interview for "SOT" newspaper, Çupi spoke about SPAK's investigation against the well-known former socialist minister Arben Ahmetaj, the sensational news from the "Eu Reporter" media, which has published some shocking investigations about the Meta family, where the head's wife in PL, Monika Kryemadhi is involved in affairs with Russian oligarchs, as well as for the staggering wealth that the Meta-Berisha families own in Albania and abroad. Also, Çupi has brought to attention the tragic trial of Dritan Prifti, where Ilir Meta ordered ministers in complete secrecy to immerse themselves in affairs and bring large sums of money to his pocket. Regarding the Meta-Berisha coalition for the May 14 elections, Çupi said that on this occasion the Militant Group against America was clearly drawn. According to him,

 

- Mr. Çupi, how do you see the decision of SPAK and BKH to check the houses of former minister Arben Ahmetaj within the framework of the investigations of the incinerators?

Search of houses?... Search authorized by law and court?... Search to investigate corruption, illegal wealth, murder, crime?... If this search did not happen, if it did not exist the people this right..., then where was the sovereignty of the people?! It's been 78 years since a whole world was hunted down for the Nazi criminals of the Second World War, and people and arsenals hidden around the world are still being discovered. Exponents of Nazism now, even when caught, are about a century old. But still they are sent before the court, hear the accusation and receive the sentence. In our country, we have many high-ranking state officials and criminals who have not been punished for their actions against the interests of the country and the lives of the people. They have filled their minds that they are unpunished. So how do we do it? We leave you free, unchecked, uninvestigated and unpunished? Then we would turn into flies that would be trampled underfoot. Don't you see, we have two presidents and two prime ministers, Berishe and Metë, who are accused by the country and by their major allies of being immersed in corruption. One has been declared the champion of corruption in the continent, the other has been declared by America as the highest corrupt office in the world. Shouldn't we check them? Do not return the stolen property? Not to be sent to court? Then, in the name of democracy, they would kill democracy and the heart of the people. This also applies to the governments of those two prime ministers, it also applies to the socialist minister Ahmeti. Wherever there is an investigation and judicial decision, everywhere the needle should be checked if it has been stolen from the public; here the savings entered in the pyramid schemes were stolen, the gold of the State Treasury was stolen, the oil reserves were stolen, the coast was stolen, the properties of the Army..., these are known. One thing can be said openly: Dear officials, do not touch public property because the snake was caught there!

-A rrezikon Ahmetaj të ketë fatin e ish-ministrit Saimir Tahiri, duke qenë se edhe kryeministri Edi Rama e ka bërë të qartë se PS nuk është zyre avokatie ?

Më duket se ka shuma njerëz që janë tronditur më shumë nga deklarata e kryeministrit Edi Rama që thotë se ‘nuk marr në mbrojtje të korruptuarit, cilido qoftë, se sa nga akti kriminal i vjedhjes së pasurisë nga zyrtarët... Pse thua? Unë mendoj se kjo ndodh në mes një populli që është mësuar dhe i është regjur lëkura me korrupsionin, por nuk është mësuar të ketë një qeveri ose kryeministër që nuk mbron asnjë zyrtar të korruptuar, qoftë edhe ministri i tij. Vijmë nga një qeverisje kriminale e vulgare e Berishës, ku ministrat ishin pjesë e krimit, shërbëtorë të familjes së tij, firmosnin e vulosnin për të vjedhur pasurinë epopullit e të ushtrisë në favor të familjes Berisha. Ministrat ishin buburreca të kryeministrit Berisha, herë i shtypte me këmbë, herë i lëshonte në vjedhje për interes të familjes. Qeveritë Berisha kanë qenë qeveri tribale, ose sipas modeleve të këqija në botë ishin qeveri të Ku-Klus-Klanit. Ata jetonin, hanin e pinin në njëçanak: ministra, kryeministër, ministra, gjykatës e prokurorë. Mes tyre edhe martoheshin e bënin grupin. E si mund t’i dorëzonte Berisha apo Meta ministrat e tij të korruptuar. Sa herë kemi dëgjuar se Meta u caktonte barrë ministrave të tij se ‘do të më sillni tetë milionë euro”, apo pesë, apo dhjetë. E ka dëshmuar edhe Dritan Prifti këtë provë tragjike. Sot ka prapë korrupsion dhe do të ketë gjithnjë. Por tani lumi i qeverisjes po i nxjerr në breg, po i denoncon, nuk po mbron asnjërin, po vetëpastrohet. Atëherë kurrë nuk ka ndodhur, atëherëkryeministri e ka bërë dhe e ka mbuluar vjedhjen.

- Si e shikoni koalicionin Berisha-Meta? A do ketë sukses?

Koalicionin e tyre e shikoj si një punë të kotë, në njërën anë dhe si kërcënim të Demokracisë, nga ana tjetër. E si mund të ketë qeveritarë lokal që përfaqësojnëgrupe anarkike të paligjshme? Kjo nuk ndodh në botën moderne, kjo po ndodh vetëm me Foltoren apo me Metën. Me këtë rast, koalicioni Berisha Meta, më në fund vizatuan qartë Grupin Militant kundër Amerikës. Ende nuk e dimë si do të quhet realisht ky grupim, por dihet që do të kenë reagimin e Amerikës e të Europës dhe sidomos të kombit shqiptar qëështë i orientuar përkrah Amerika dhe Evropa e jo kundër tyre.

-Nje zhvillim i forte vjen nga Brukseli, teksa media “Eu Reporter” ka publikuar disa investigime tronditëse për familjen Meta, ku bashkëshortja e kreut te PL, Monika Kryemadhi është përfshirë në afera me oligarkë rus. Madje thuhet se ajo ka kaluar kufirin më këmbë dhe më pas ka udhëtuar në Zvicër nga ku ka kryer transaksione bankare. Keni nje koment dhe pse familjes Meta i del emri ne çdo afere, madje edhe me ruset?

Komenti im është “Prisni edhe pak, prisni çfarë do të shikojmë!”. Kjo është vetëm maja e ajsbergut. Poshtë 9 apo 13 mijë euro ndodhen kapitale të mëdha të Meta- Kryemadhi dhe Berisha plus qeveri plus familje e tij. Në historinë e shtetit shqiptar këta do të shënohen si ‘hajdutët më të mëdhenj të racës’. Një pjesë e madhe e këtij kapitali të vjedhur ndodhet këtu, ndërsa pjesa tjetër ndodhet nëpër botë. Këtu do të kthehet kapitali i vjedhur që nga viti 1992 në mënyrë ‘demokratike”, kjo pa dyshim.

-Çfarë mendoni mbi aksionin e sotëm të Policisë së Shtetit për kalimin e pronës së “Prestige Resort” në favor të shtetit si institucion social?

That's it. Crime and big criminals are being cut off from the wealth they have stolen from the people. The big thieves who were presidents and prime ministers have their 'nerves open', sometimes they have invested in resorts, sometimes in Boronica, sometimes in villas around the house, sometimes in quarries or in Lalëzi Bay. These are being taken and returned to the people, because it is their wealth. Everyone talks and knows that 'Prestige Resort' was built with Ilir Meta's money.

Interviewed by: Rigels Seliman

Most read