BREAKING NEWS

Here are the 2 postmen who launder Ilir Meta's money in England, their frequent and unjustified trips to London, details of his assets hidden in banks in Switzerland, Congo, Cyprus and San Marino are revealed, two more appear on the scene singers, SPAK...

Here are the 2 postmen who launder Ilir Meta's money in England, their
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta is preparing the ground to escape from the clutches of SPAK, here is his "ace up his sleeve", Evi Kokalari makes a strong statement

Ilir Meta is preparing the ground to escape from the clutches of SPAK, here is
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani accuses Edi Rama of having blocked the work of SPAK, does not provide funds for additional personnel of BKH and legal advisers who will assist prosecutors in the fight against corruption

Altin Dumani accuses Edi Rama of having blocked the work of SPAK, does not
x
BREAKING NEWS

SHELL explodes the "bomb" of Edi Rama, Shpiragu is the "black pit" of the company, they withdraw from 600 million euro investments without a single drop of oil, the propaganda of the 500 million euro pension fund of the prime minister falls

SHELL explodes the "bomb" of Edi Rama, Shpiragu is the "black
x
BREAKING NEWS

Here are the families that control the media and make bargains with the government in Albania, "Freedom House" gives the alarm, the presence of corruption, Berisha's continuous attempts to destabilize the country and sabotage the disturbing SPAK, the r...

Here are the families that control the media and make bargains with the
x
BREAKING NEWS

Bardhyl Reso's "bombshell": Edi Rama has a file in the USA, in 2025 he will no longer be prime minister and the socialists won with votes, this is the danger that awaits him

Bardhyl Reso's "bombshell": Edi Rama has a file in the USA, in
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi explodes against Ilir Meta, hints that she is becoming his "victim", the couple is in deep crisis after sinking from SPAK

Monika Kryemadhi explodes against Ilir Meta, hints that she is becoming his
x
BREAKING NEWS

Here is the suspicious movement of money between Monika Kryemadhi and her mother who set SPAK in motion, the entire source of the fabulous wealth of the "Meta" family lies in the donation of 500 m2 of land and the saving of 5 million lek, their palace ...

Here is the suspicious movement of money between Monika Kryemadhi and her mother
x

Politike

Ilir Demalia reveals the strategy that Ilir Meta is following to escape from prison arrest and confesses the untold events of February 20, 1991, how Berisha was against the bust of Enver Hoxha, how he left the boulevard that day in a Security car of the State

Ilir Demalia reveals the strategy that Ilir Meta is following to escape from

The well-known Albanian journalist and publicist who has been living in the United States of America for years, Ilir Demalia, commented on the political situation in the country, focusing on the last opposition protest on February 20. Also, in the interview for "Dritare.net", he mentioned the bust of Enver Hoxha. Demaliaj has brought some interesting facts. According to him, Sali Berisha was against the demolition of the dictator's bust, even according to him, on the day the monument was demolished, he drove the Fiat car that the Central Committee gave him and left the Boulevard. On the other hand, Demalia has also spoken about the Albanian MPs who have appeared openly working for the interests of Greece in Albania, as is the case of Fredi Beleri.

- Mr. Demalia, how did you feel about the commemoration of the bust of Enver Hoxha a few days ago?

These commemorations remind me of those commemorations of the communist era for various events. They have become like those brigade parties. We should not brag. After 33 years, we should have exhausted this by dealing with and facing the facts, the circumstances, how it happened, why it happened and what happened, and not by beating our chests. Even I, when he was overthrown, was only happy with the hatred that had accumulated for that regime. They were in the service of the communist regime and state security, now we have the heroes who overthrew communism. If you were listening, the media has escaped one thing. Berisha was against the demolition of the monument. On the day that the monument fell, he drove the Fiat car that the Central Committee gave him and left the boulevard. However, according to the references, even if you ask them, they do not know what they have overthrown. They are very confusing. Because they didn't drop anything. One says the day of the fall of the monument, the other the day of the fall of the bust. So they still don't know what they have knocked down. They toppled a monument or bust. It is a statue, it is neither a monument nor a bust. We need to create normality, we are looking for heroes, they made Haxhi Qamili a hero.

- Do you think that we are a nation that needs its own symbols, because we have a poor history with symbols?

I agree, but symbols are for a certain moment, you can't live with symbols for life. Who do we make a symbol of? Tell me a symbol.

-Actually, I have only heard of the Americans about a celebration for Independence Day, do they hold rallies?

Jo. Këtu në 4 korrik, njerëzit e kanë ditë pushimi, shkojnë tek njëri-tjetri në darkë hedhin fishekzjarre dhe kaq. Kurse ne, jemi ndryshe. Po ku harrohet torta e pavarësisë që u bë para disa vitesh, se ca u bë atje. Njeriu mund të gaboj padashje dhe mund të tërhiqet, kurse këta nuk tërhiqen. Ne nuk kemi data, nuk rron njeriu me simbolika. Ajo protestë e këtyre që bënë dëgjova se e kishin rrëzuar Ramën, vetëm gënjejnë dhe nuk ka më keq. Shqiptarët e kanë si kulturë që të gënjejnë nuk e pranojnë vetën si janë. Duan që ti largohen vetes, po hijes tënde nuk i largohesh dot bëjë ca të duash. Un si largohem  dot vetes sime. Këta rrejnë kot, se të rresh për një arsye ose kur je i detyruar. Këta thonë e rrëzuam. Kë rrëzuan këta? Këta me veten kanë një raport kur dalin para pasqyrës? Parulla që mua më ka bërë përshtypje ishte ajo me shkrimin që Himara ka zgjedhur Fredi Belerin. Si mund të jenë nacionalist këta palaço. Si mund të jenë e djathtë këtyre. Me këtë është për tu thënë këtyre le të rrijë Edi Rama dhe ju kurrë mos ardhshi në pushtet. Kurrë mos ardhshi në pushtet këta palaço. Do ju them një gjë, në vitin kur erdhi Mehmet Shehu në OKB dolën nacionalistët shqiptar që të bënin demonstratë kundër Mehmet Shehut dhe kundër regjimit dhe nuk kishte asgjë sepse ishte një gjë normale. Në atë demonstratë erdhën dhe grekët me parulla për Vorio Epirin dhe është bërë skandal i madh. Nacionalistat shqiptar e lanë protestën kundër Mehmet Shehut dhe janë rrahur grekët me shqiptarët rëndë, sa  kanë përfunduar edhe në spital. Ata e lanë protestën për Mehmet Shehun dhe iu turrën grekëve. Këto palaço arrin dhe dalin dhe bëjnë këto. Ai Gjekmarkaj kishte shkuar në Greqi dhe kishte shkruar na ndihmoni që të lirojmë Belerin dhe Berishën si të burgosur politik. Ai Tomorr Alizoti që bënë si nacionalist ishte aty afër flamurit grek. Ajo parrullë nuk ishte rastësi, sepse e prunë fshehur dhe më pas e nxorën aty. Ishte parulla me e madhe, lëre pastaj ajo që doli dhe foli për mbrojtjen e Belerit dhe foli për gati 20 minuta.

-A tregon kjo dëshpërim të opozitës?

Është vazhdimësi e një politike e njerëzve të kapur, nga sigurimi i shtetit dhe nga shërbimet sekrete. Ca ti them unë atij Bardhit që deri dje ai ça nuk i tha babit të Zenit dhe nuk kaloj shumë, e pa që Basha u dobësua dhe nuk  ka vend mbase për këtë dhe mund të mos fitoj dhe shkon tek Berisha. Pastaj, na bënë edhe filozofi unë ndryshoj sepse i bindem shumicës. Këta nuk kanë fytyrë. Këta kanë 11 vjet, nesër Rama do rrëzohet, sot do rrëzohet. Rama i ka bërë qesharak dhe ata thonë do ta rrëzojmë. Këta nuk kanë një raport me veten, janë bërë të pabesueshëm. Hallin e kanë sepse duan karrigen e deputetit sepse po vijnë zgjedhjet. Këta armik nuk kanë Ramën, por kanë Lul Bashën.

-Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka hedhur disa teza, si ajo e hapjes së dosjeve të agjenturave të huaja, mendon se nëse vazhdon kështu mund t’i marrë territor Berishës?

Berisha yes, but not to beat Rama. This is a party that should have ended in '97, but it didn't happen because we have used politics as feudal politics from both sides. They did not come to politics to be political, but they came to take and serve those who brought them into politics. Why don't I listen to a journalist today, to ask Berisha about his files and implications, but he takes the floor and talks for 20 minutes, or Rama why they ask about the problems. But those from Berisha come out for the protest and say they were a lot of protestors. At first they were compacted, then at the end they were dispersed in grains. Yes, there were 10,000 people, what message do you give? They have no purpose. Wait, once this man is accused. He has a 1997, 1998, has Nation Road. They have all become stale, with Flamur Nokë, with Bardh, with Berishë, with Garo, you have them every night on television and they come out and then say that Rama has captured the media. They say the regime, the dictatorship, he gave them space, they came out, protested and ran away. He has problems with his government, but he says let them talk, he will also take the elections again in 2025.

-In 2025, do you think that a re-victory of Rama destroys the opposition, right?

One day Rama will close the cycle of life even biologically, it doesn't matter who comes, but the development of Albanian society. I guarantee that in 2025 Rama will get more MPs than there are today. Imagine society, politics, the media in such a dire state that it reaches this point that after 3 mandates and after all these who have become SP, it still manages to be a winner. Rama knows how to play well, because he hits them with what they want to hit Rama. They are still going on the McGonigal case, that case was closed. Rama knows how to play well, Rama lets you go when it comes down to it and says you've done it, go and give back. Is there responsibility, normal that there is. I still deal with Rama's affairs, while Rama deals with the elections. He had also prepared the meeting that would be held with Blinken, who came and called him an excellent prime minister. I do not agree with this, because this government has many problems. I want to remove Rama today, but with whom? How can I join someone who lied to me once, twice, three times. They have a speech all the time, we will overthrow Rama. People are not watching television anymore. 

- The head of the Freedom Party Ilir Meta did not participate in the protest organized a few days ago, he said he was in an important meeting?

I see the position of Meta and Berisha as a struggle to save themselves and to save the stolen thing. A man who has gone into crime, just the fact that Meta has a voice and figure for 700 thousand dollars, a little more is needed. The other one also killed 4 people. They overthrew Rama with that protest. What did they do to Rama with that protest, what have they ever done. 

Most read