BREAKING NEWS

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the "hole" in SPAK Ilir Meta, from luxury trips around Europe, expenses for aesthetic services, to conversations on her cell phone where bargains were made with ministers, directors and...

Behind the scenes of the divorce, here's how Monika Kryemadhi made the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in the name of his mother-in-law, brother-in-law and father sink him, in the end they will seize all his money, the character who denounced him to SPAK discloses the latest i...

Ilir Meta risks up to 15 years in prison, how will the wealth that has passed in
x
BREAKING NEWS

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per diems abroad, there is no document for the deputy prime minister that proves her official meetings for which international trips were made

The High State Control reveals Belinda Balluku's plane tickets and per
x
BREAKING NEWS

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt scheme they used to steal agricultural funds, from fake contracts, to applicants who pay a high percentage to win, this is how money was stolen with consulting companies, fu...

OLAF sinks Frida Krifca and the management chain of AZHBR, this is the corrupt
x
BREAKING NEWS

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special prosecutors are in danger because of the Rama-Berisha deal, Lulzim Basha reacts strongly and reveals what he will do if the Supreme Court does not decide on the stamp of the DP befor...

SPAK has disturbed the sleep of the untouchables of politics, special
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the scheme that Ilir Meta is using to escape from the arrest of SPAK, just as he did with the video of Dritan Prifti

Brizida Gjikondi sheds light on the strong behind-the-scenes: Here's the
x
BREAKING NEWS

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was specially made by SPAK to go to Ilir Meta, very soon we will have communication of charges, this is why the doors of the asylum have been closed to the former president, they will bring him ...

The lawyer Romeo Kara is shocked: Operation 'Metamorfoza' was
x
BREAKING NEWS

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy prime minister and head of the district of Tirana, Gjiknuri leaves Elbasan, Blendi Çuçi goes to Fier, this is what is expected to happen within the SP

Movement in the government of Edi Rama, Blendi Klosi towards the post of deputy
x

Politike

Muharrem Xhafa narrates the secret deals: This is how Fatos Nano gave victory to Sali Berisha on March 22, 1992, the coup they made with the help of Ramiz Ali and the secret role of the CIA that shook politics

Muharrem Xhafa narrates the secret deals: This is how Fatos Nano gave victory to

The former head of the Education Sector in the Central Committee of the ALP, Muharrem Xhafa, has revealed details from March 22, 1992, when the Democratic Party led by Sali Berisha won the free and independent elections in Albania that came after the fall of the regime communist. During an interview for "SOT" newspaper, Mr. Xhafa revealed that Berisha gave the victory of those elections to Fatos Nano and Ramiz Alia. Likewise, the former senior official of the Labor Party, Muharrem Xhafa, describes Berisha as the Hitler of Albania and the entire Albanian nation, who, according to him, intended to become king of the Albanians and their lands with the support of Serbia and under Serbia. Further,

 

-Mr. Xhafa, former Prime Minister Sali Berisha claims that 31 years ago, in the elections of March 22, 1992, there were over 1.7 million young men and women, men and women, the most oppressed, isolated and marginalized people. wretched people of the planet, who, under the leadership of the Democratic Party, overthrew, with their free vote, in the most monistic country in the world, the dictatorship of Enver Hoxha, the post-war Albanian Hitler. What do you think of these statements and how do you remember March 22, '92?

Sali Berisha and his friends, as they have said many times before, even now, after 29 years, they can do what they want and how much they want. But Albanians know very well that on March 22, 1992, that is, 29 years ago, the Democratic Party, headed by Berisha, took power not with votes, but with street acts and Nazi-fascist actions, with the shameful betrayal of Fatos Nano, with the support the treachery of Sala's idol, Ramiz Ali, and the external bourgeois factor, not to serve the masses of the people, but to kill the people, to destroy the country, to organize '97; to burn Gërdec to death; to bleed the boulevard; to commit other monstrous and savage crimes, which cost our nation, not the bourgeoisie, dearly, dearly! Berisha knows and remembers very well that he organized the elections of March 22, 1992 for the Assembly of Albania with Fatos Nano and the Socialist Party, not with the Labor Party. That, a year ago, on March 31, 1991, Berisha lost the elections with the Labor Party, although she was sabotaged and betrayed by Ramiz Alia. The Labor Party, on March 31, 1991, put Berisha and company's knees in the belly and to vent, they organized the massacre of April 2 in Shkodër! It was necessary to bring the Socialist Party with Fatos Nano at the head so that Sali Berisha, with dirty deals with him, with the support of Ramiz Ali and the vileness of Ryerson of the CIA, took power from the Socialist Party, not from the Labor Party. although she was sabotaged and betrayed by Ramiz Alia. The Labor Party, on March 31, 1991, put Berisha and company's knees in the belly and to vent, they organized the massacre of April 2 in Shkodër! It was necessary to bring the Socialist Party with Fatos Nano at the head so that Sali Berisha, with dirty deals with him, with the support of Ramiz Ali and the vileness of Ryerson of the CIA, took power from the Socialist Party, not from the Labor Party. although she was sabotaged and betrayed by Ramiz Alia. The Labor Party, on March 31, 1991, put Berisha and company's knees in the belly and to vent, they organized the massacre of April 2 in Shkodër! It was necessary to bring the Socialist Party with Fatos Nano at the head so that Sali Berisha, with dirty deals with him, with the support of Ramiz Ali and the vileness of Ryerson of the CIA, took power from the Socialist Party, not from the Labor Party.

-Dakord, por nga ana tjetër ish-kryeministri Berisha pretendon se Enver Hoxha e kishte çuar Shqipërinë në vendin e tretë më të varfër të globit, në të cilin sipas tij, të ardhurat për frymë ishin vetëm 204 dollarë në vit me vetëm 4 milionë dollarë rezervë valutore dhe një borxh të jashtëm 500 milionë dollarë dhe papunësi që kalonte mbi 80% dhe po ashtu një inflacion tre dhe katër shifror. Sa qëndrojnë këto akuza të Berishës në adresë të sistemit komunist?

Sali Berisha flet për diktaturë të Enverit, po dridhet edhe kur përmend emrin e Enverit, sepse diktatura e Enverit ishte diktatura e popullit mbi borgjezinë, ishte diktatura e shumicë së punëtorëve, të të rinjve e të rejave shqiptarë mbi pakicën, e cila përbëhej nga klasat e përmbysura me fitoren e LANÇ-it, më 29 nëntor 1944 dhe prej njerëzish të llumit të socializmit. Ishin Berisha me Partinë Demokratike, ata që vendosën në Shqipëri diktaturën fashiste më të egër në botë të sundimit mbi masat popullore shqiptare, që e kthyen Shqipërinë në vendin më të varfër të Europës e të botës, ku sundonin të huajt! Berisha, Hitleri i Shqipërisë dhe i gjithë kombit shqiptar, synonte të bëhej monark a mbret i shqiptarëve dhe i trojeve të tyre me mbështetjen e Serbisë dhe nën Serbinë! Ndoshta edhe të Greqisë, por nën Serbinë! Ndërkohë që me Enver Hoxhën në krye, populli shqiptar ishte zot në vendin e vet dhe nuk i kishin borxh askujt, madje të tjerët i kishin borxh atij. Ishte Saliu ai që e futi Shqipërinë në borxhe dhe e vuri nën këmbët e të tjerëve. Shqipëria, në epokën e Enverit, ishte jo zot në vendin e vet dhe aspak e izoluar. Shteti shqiptar kishte marrëdhënie diplomatike, ekonomike dhe kulturore me mbi 110 vende të botës! Në epokën e Enver Hoxhës, Shqipëria Socialiste llogaritej në botë e në OKB, zëri i saj ishte zëri i së vërtetës, ndërsa zëri i Saliut dëgjohej deri në Serbi, mbase edhe deri në Greqi! Dënglat e Berishës se Enver Hoxha e kishte çuar Shqipërinë në vendin e tretë më të varfër të globit, ku të ardhurat për frymë ishin 204 dollarë në vit, borxhi i jashtëm 500 milionë dollarë, papunësia mbi 80 për qind, inflacion tre dhe katër shifror nuk i ha kush. Ato janë gënjeshtra alla-Sali dhe i përtyp vetëm Saliu me antishqiptarë të tjerë! Megjithatë, Sali Berisha duhet të thotë se në kohën e Enverit ish të burgosurit, që dilnin nga burgu, sistemoheshin në punë me përparësi, se pensionisti me pensionin më të ulët në Shqipëri jetonte më mirë se në vitet e qeverisjes së Salës, se fuqia blerëse e lekut ishte shumë më e lartë se dollari në kohën e Saliut! Pse nuk thotë Saliu që qytetari nuk paguante taksa e tatime? Pse nuk flet Saliu që shërbimet shëndetësore, etj, etj. ishin falas për qytetarët në kohën e Enverit?!

 -Në dijeninë tuaj, a ka qenë Berisha anëtar i Partisë së Punës?

Sali Berisha nuk ka qenë kurrë komunist i vërtetë! Ai është fshehur nën emrin komunist dhe është mbuluar, e veshur me llak si mik i familjes së Enver Hoxhës! Saliu e urren komunizmin, që e shkolloi dhe e bëri mjek zemre, sepse druhet e trembet mos Enveri vjen sërish. Kështu që për ta dekriptuar më së miri se kush është Sali Berisha, më lejoni t’ju kujtoj një thënie të Vaclav Havel, presidentit i fundit i Çekosllovakisë dhe i pari i Çekisë, i cili e ka thënë bukur se: “Njerëzit më të poshtër janë “komunistët” të kthyer në antikomunistë”.

-Duke qenë se jemi këtu, më le lejoni t’ju pyes, pasi ka zëra që Sali Berisha ka qenë agjent i UDB-së. Sa të vërteta janë këto aludime?

Është folur shumë që Sali Berisha ka qenë dhe është agjent i UDB-së dhe jo vetëm i saj, po edhe i agjenturave të tjera të Lindjes dhe të Perëndimit. Unë nuk jam specialist i kësaj fushe, po logjika ta thotë se kjo që flitet, deri në Kuvendin e Shqipërisë e në media, duhet të jetë e vërtetë! Kryesore është pse ky, Sala, ndonëse njihet si i tillë, ruhet si agjent i vjetër i tyre?!

-Por duke parë ngjitjen e Sali Berishës në krye të pushtetit dhe piramidës shtetërore, natyrshëm lind pyetja: A ka qenë Berisha i përkëdhelur i Ramiz Alisë dhe a e ndihmoi ky i fundit atë për të ardhur në pushtet, qysh në protestat e 8 dhjetorit në vitin 1990?

Definitely yes, even this is a question that has received the answer in time. Without his idol, Ramiz Ali, without Ramiz Ali's betrayal, Sali Berisha would never have come to power! He would have stayed under the rocks for a long time if he didn't get him out of there, give him a heart and take him to the students Ramiz Alia with the CIA's Ryerson! In fact, I told your newspaper earlier that Ramiz Alia gave Berisha his hand on December 8, then their cooperation culminated on February 20, 1991 and March 22, 1992.

Interviewed by: Rigels Seliman

Most read