BREAKING NEWS

Sensational, the well-known journalist of the chronicle warns of the arrest of Monika Kryemadhi and Flamur Noka, this is what is happening inside SPAK

Sensational, the well-known journalist of the chronicle warns of the arrest of
x
BREAKING NEWS

Here is the American "big punch" in the face of Sali Berisha, Frrok Çupi confesses the unsaid after the proposal of Argita as the head of "Rithemelim", from the murders under his power and the details from the night when he was elected president, how h...

Here is the American "big punch" in the face of Sali Berisha, Frrok
x
BREAKING NEWS

SPAK summons Bardhi for the Olsi Rama file, the fraud of the deputy of Reestablishment is revealed, he presented himself as a person in the know, not as a whistleblower

SPAK summons Bardhi for the Olsi Rama file, the fraud of the deputy of
x
BREAKING NEWS

This is when pensions are expected to increase this year, the economic expert clarifies the last details and shows that the figures will be higher for pensioners compared to 2021

This is when pensions are expected to increase this year, the economic expert
x
BREAKING NEWS

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet on a stretcher to prison and his wife's relationship with Ervis Martinaj

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet
x
BREAKING NEWS

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the investigations against Balluk, Agaç and Veliaj, a complete reconfiguration of the government is expected before the elections

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the
x
BREAKING NEWS

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is inspired by the Soviet Union, after Evi Kokalari's reaction, Sali Berisha's daughter deletes the post, Foltorja enters the stage of "eating itself"

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is
x
BREAKING NEWS

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former prime minister, ministers, deputies and mayors and reveals the investigation of the Albanian entrepreneur who tried to create access to the international mafia in our countr...

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former
x

Politike

"Albanian spring has just started", Flamur Noka reacts harshly: SPAK is holding Sali Berisha hostage, we will face tooth for tooth with...

"Albanian spring has just started", Flamur Noka reacts harshly: SPAK

Flamur Noka from Belshi said that the Albanian spring has just started. In his speech with the democrats of this area, Noka said that the Democratic Party is united and will face this regime tooth and nail.

Flamur Noka accused SPAK of holding Sali Berisha hostage, while he said that thanks to the special structure, Rama is kept on his feet.

"The Democratic Party has united and is at the head of an unprecedented action in confronting this regime tooth and nail. We have caught them in every affair and exposed them naked with all their vices and thievery, in front of the eyes of the Albanians. This is a battle won by the United Opposition, even though they have every power in control of most of the media," said Noka.

Edi Rama is still standing because SPAKU is holding him up. Can it be imagined that he is the orderer and responsible for the concessions, but not for the Party Cabinet.

It is a responsibility for the incinerators in the eyes of every Albanian, but not for SKap. So every field he covers and is responsible for is in SPAK, only he is not.

The same with his deputy in the Municipality of Tirana. Half of his directors and associates are in prison, only he is not.

But why did the new justice create such a great monument of impunity, why was Rama and Velia given immunity. Isn't SPAK worried about the fate of the Socialist Party? If they are worried about what would happen to this political force, I am telling them here, that they would do them honor. Because this corrupt caste, this gang caught between renaissance and enough, are destroying that party, they are taking the breath away from honest socialists.

So I tell Duman at SKAP to implement the law and not worry about damaging the Socialist Party. To remove the impunity of the Rama-Veliaj duo, the law treats them as equals before it like everyone else.

While the opposition has been declared enemies by the cap and directed justice..

Sali Berisha, a political prisoner, why does he bring the criminal and corrupt regime to the fore?

Sali Berisha. The symbol of anti-corruption in Albania. The symbol of anti-crime in Albania. Other allies too.

That's why we say that the new justice is doing real damage to the country, since the citizens are being told that Prime Minister Rama and Mayor Veliaj have the right to steal, get rich, do whatever they want with the funds, taxes, and assets of this country.

The new justice is telling the citizens that there is one law and one justice for them, and another law and justice for Rama and Veliaj. He is telling the citizens that this couple has more rights, that the law does not cover them. This is dramatic, dear friends. This makes people lose hope and seek to flee, abandon the country.

And you identify this better than anyone. That here you have Tafanin...

Edhe këtu në Belsh ne mund të bëjmë diferencën mes punëve konkrete, akteve të mëdha dhe propagandës. Fotot që nxjerr Rama nga Belshi vijnë pas shumë gjërave të tjera, përpara se të shkojmë tek ato shfaqje e fasada.

Rruga që ndërtoi Partia Demokratike, tuneli i Elbasanit e kanë bërë të mundur këtë. Ju e dini se sa larg ishte Belshi me Tiranën. Dhe duhej shumë mund, e shumë vetë e mendonin dy herë ardhjen këtu. Ndaj para atyre fotove, ka një histori.

Ai që bën si krijues i kodrave të buta e i 84 liqeneve, po të donte ka edhe ai punë, edhe ai mund të bënte diçka. Mund të kishte rritur pagat, pensionet, mund të kishte subvencionuar prodhimin, mund të kishte rritur ndihmën ekonomike, mund të kishte shtuar listën e ilaçeve të rimbursueshme. Asgjë nga këto për 11 vite.

Pse, sepse paratë vidhen e ndahen mes tyre.

Sa herë ka një abuzim me fondet, sa herë çohen miliona euro në pak duar, duhet ta dini të dashur miq, se ju këtu në Belsh e kudo në Shqipëri po u mohohet një drejtë që ju e keni. Po u mohohet cilësia e jetës. Po u mohohet dalja nga varfëria. Po u mohohet mundësia për të rritur mirëqenien tuaj, për të shkolluar e për t’u garantuar një të ardhme fëmijëve.

Rilindja ka vetëm një synim. Mbajtjen me çdo kusht të pushtetit, Shihni çfarë bënë këtu në Belsh. E grabitën mandatin e Bashkisë me të gjitha mjetet e mënyrat. Populli nuk ua dha besimin. Po ata e morën me dhunë, me shkelje të ligjit e çdo norme të zgjedhjeve të lira e të ndershme. E prapë me një grusht votash diferencë. Pse?

Sepse Bashkia këtu i duhet Ramës për synimet e veta, për të prodhuar vota për pushtetin e tij.

Nuk i duhet sepse ka një projekt për ju, ose sepse kërkon t’iu shërbejë. As nuk ekzistojnë njerëzit, qytetarët, hallexhinjtë.

5D e Erjon Veliajt e kemi edhe ne Belsh. Miku i kryetarit. E njëjta skeme kudo

Partia Demokratike është bashkuar dhe është në krye të një aksioni të pashembullt në përballje dhemb për dhemb me këtë regjim. Ne i kemi kapur ata në çdo aferë dhe i kemi nxjerrë lakuriq me gjithë veset e hajdutërinë e tyre, para syve të shqiptarëve.

Kjo është një betejë e fituar nga Opozita e Bashkuar, edhe pse ata kanë çdo pushtet në kontroll e shumicën e mediave.

Ne jemi të angazhuar çdo ditë në pasurimin e fuqisë opozitare me potenciale, me të rinj e të reja, me vlera e me ide. Nuk është një rrugë e lehtë. Kërkon punë, vrull çdo ditë. Dhe secili nga ju, ka në dorë të zhvillojë, të shtojë një tullë në ndërtimin, në fuqizimin, në konsolidimin tonë, e të alternativës që do të paraqesim para qytetarëve.

Ne duhet të sjellim ndryshimin që vendi e kërkon, që Belshi e shqiptarët kudo duan. Këtë mund dhe duhet ta bëjmë me njerëzit, duke punuar ngushtë me ta, duke qëndruar me ta.

Unë jam i bindur se do t’ia dalim. Pranvera shqiptare ka nisur, ka çelur sythet e saj kudo. Ne duhet të kujdesemi, t’i prijmë asaj, drejt ditës së madhe. Që nuk është larg.

 

Most read