BREAKING NEWS

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet on a stretcher to prison and his wife's relationship with Ervis Martinaj

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet
x
BREAKING NEWS

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the investigations against Balluk, Agaç and Veliaj, a complete reconfiguration of the government is expected before the elections

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the
x
BREAKING NEWS

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is inspired by the Soviet Union, after Evi Kokalari's reaction, Sali Berisha's daughter deletes the post, Foltorja enters the stage of "eating itself"

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is
x
BREAKING NEWS

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former prime minister, ministers, deputies and mayors and reveals the investigation of the Albanian entrepreneur who tried to create access to the international mafia in our countr...

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former
x
BREAKING NEWS

Here's what's happening with the investigations of the "heavyweights" of politics, Altin Dumani gives the details about Berisha, Rama and Veliaj, talks about police officers in the service of crime and threats to special prosecutors, with the help of S...

Here's what's happening with the investigations of the
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the interceptions of "EncroChat" and "Sky", Edi Rama is ready to throw them in the "mouth" of SPAK to avoid being overthrown from power, here is the former head of SHISH Visho A...

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the
x
BREAKING NEWS

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the name of the contender who has the majority of votes in the Council

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the
x
BREAKING NEWS

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's ambition to be catapulted to the head of the party puts "fire" inside Ritzemelimi, the right wing of Sali Berisha comes out against the daughter of the former prime minister

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's
x

Politike

SPAK has entered a "mined" area, sensitive information classified as secret has been stolen, this is how deputies can be blackmailed, in a mafia scheme involving foreign intelligence services, police actions are at risk, Kreshnik Spahiut explodes the "bomb"

SPAK has entered a "mined" area, sensitive information classified as

The well-known lawyer, Kreshnik Spahiu, spoke about the political situation and not alone, as he made some strong statements. During an interview for the "SOT" newspaper, Mr. Spahiu emphasized that the Special Prosecutor's Office (SPAK) has entered a "mined" area, while revealing that sensitive classified information related to the "TIMS" data scandal has been stolen. According to him, using the theft of TIMS data, the deputies can be blackmailed, while he added that foreign intelligence services are involved in the mafia scheme, where police actions are also at risk. Further, during the interview with the editor-in-chief of the "SOT" newspaper, Mr. Rigels Seliman, the lawyer Spahiu stopped at the protest of Rithemelimi against the mayor Erion Veliaj, where he emphasized that the opposition is protesting in front of the Municipality of Tirana because it is making peace with the government.

- Mr. Spahiu, at the meeting of the National Integration Council, the institutions reported, while the Çuçi-Dumani discussion caught the eye. Do you think it was normal?

I think it was normal, it would have been more normal if it was tougher. A moment has come when the institutions of justice must have a more constructive and tougher debate with the government or the Parliament. The professional and legal debate puts all the powers in working positions. What I have been waiting for not only SPAK, the head of SPAK but all the heads of justice institutions, the General Prosecutor, the president of the Supreme Court, the president of the Constitutional Court, the head of the KLP, the head of the KLGJ , the National Bureau of Investigation, to take a stand on the Amnesty that was voted in Parliament. Every European Parliament, when voting for an amnesty, bases it on the opinion of prosecutors and judges, since they are the ones who can get the main impact of the values ??it receives or the consequences that the amnesty brings. To this day, I do not know any statement from the leaders of the justice institutions as they see the overview or the value of the amnesty as they directly see the values ??or consequences better than a politician or analyst or journalist. They look directly at what comes from the relief of the sentence for the prisoners, we have not yet heard a statement from them. We still do not know what is the impact of Albanian justice. I find the debate between Çuç and Duman unreasonable and I want it to continue in the future.

-Why does the American Embassy react today saying we are proud of SPAK?

To give more power to SPAK, to give more support when SPAK reacts with politics and the embassy gives stronger support so that the balance leans more with SPAK and not from politics. The US is more sensitive in policy debates with SPAK. SPAK has now entered a 'mined' area, it has touched the untouchable, it has gone too far, and it may happen that political decisions discourage the work of SPAK and make prosecutors feel powerless. One of the decisions that could make SPAK discouraged, the vote that was made regarding conflicts of interest by not sending the case to the Constitutional Court. The SPAK is directly involved in this matter by arresting the mayor of Himarë, whom he accused of falsifying some documents of a plot of land that was agricultural land before and was used to take it as land for strategic investment. It is a matter directly related legally to the matter that was voted on in the Parliament. And when the Parliament tells the CJK not to give this case, it is read as an indirect message.

-What facts does TIMS want to highlight at a time when the case is being investigated and there are security measures for Mr. The bitch who is under house arrest?

The TIMS issue is more important than a tender in Himara, or in the Bulqiza mine, since the TIMS system affects the interests of 3 million Albanians, of diplomats, there is sensitive information classified 'secret'. In the TIMS system, not only the entry and exit of Albanian citizens outside the border are recorded, there is information related to police actions, on criminal and non-criminal events related to interceptions. The acquisition of unauthorized TIMS is a risk that harms the interests of national security, the interests of civil society, and public order. And the intention to acquire them can happen for three reasons:

1. To blackmail any individual (If any deputy has gone out with his girlfriend abroad, publish it and blow it up in moral, family matters, after discovering the movements. To use it for political blackmail.
2. For mafia interests, since the gangs criminals can pay up to 2 million euros to get information about the actions of the police about which criminal gang, mafia family to intercept.

3. Për qëllime agjenturash dhe spiunazhi. Shërbimi rus mund të kërkojë informacion për diplomatët dhe agjentët amerikan, britanik, gjerman që hyjnë e dalin në Shqipëri. Kush ka shoqëruar grupet e delegacionit si të Macron, Blinken, kancelarit Scholz në Shqipëri. Kush janë agjentët e kundër zbulimit që bëjnë 2-3 punë shërbime në Shqipëri. I dërguari me punë i SHBA në Shqipëri i ka shkuar në zyrë kryeministrit dhe min. Të Brendshëm për t’ju thënë sa e ndjeshme është çështja. Është detyrë e Gjykatës të vërtetojë nëse janë nxjerrë këto të dhëna dhe cili është qëllimi. Është për të pritur pasi dëmi është dhe më i madhe se hakerat iranianë pasi apo kanë hyrë në të dhëna personale. Ndërsa sistemi TIMS, mban informacione më të klasifikuara, që ‘iraniani’ shqiptar mund t’i sjell më shumë dëm vendit, që mund të përdoret nga organizatat kriminale që duan informacione për aksionet e policisë si Camorra, Ndrangheta, që kanë investuar deri në 1 mld euro për pastrimin e parave dhe duan të dinë informacion nëse Policia Shqiptare apo INTERPOL-i mund të dijë informacione për to, duan të investojnë në një terren që të jenë të sigurtë. Spiunazhi mund t’i sjellë një dëm shumë të madh publik Shqipërisë dhe shërbimeve inteligjente partnere si shërbimit amerikan, britanik, italian, e gjerman për shkak të hyrje-daljeve në një vend të NATO-s.

-Pse gjithë ky interes i madh i opozitës për ta vënë në funksion komisionin Hetimor kur sjell kaq shumë dëme? Për presion politik ndaj kundërshtarëve?

Komisioni është krejt i arsyeshëm. Nga njëra anë kemi një çështje që po hetohet nga Prokuroria për ndërhyrjen e drejtorit të IT-së në TIMS, Ervin Muçës që ka hyrë natën duke përdorur kodin e një koleges së tij dhe mund të ketë përvetësuar informacionet në sistem për qëllime të arsyeshme. Nga ana tjetër kemi një Komision Hetimor, do kish qenë e arsyeshme të mos mbivendoseshin ndaj njëra-tjetrës, për të mos dëmtuar hetimin nga Komisioni Parlamentar. Do ishte mirë të Komisioni Hetimor Parlamentar të bashkërendonte veprimet me Prokurorinë e Tiranës që ka në kompetencë hetimin ndaj kësaj çështje. Do ishte mirë që këtij hetimi t’i shkohet deri ën fund dhe politika të lërë të qetë Prokurorinë të bëj punën e saj hetimore.

-Protestat para bashkisë së Tiranës, të paralajmëruara, çfarë sjellin dhe për çfarë konkretisht zhvillohen për sa kohë SPAK ka marrë ato vendime që ka marrë?

Opozita ka 11 vite që është në opozitë dhe është hera e parë që proteston para Bashkisë. Nuk mendoj që janë tenderat e drejtorëve që e detyruan opozitën të protestojë para Bashkisë, por opozita po arratiset nga kauzat më thelbësore. Opozita po proteston para Bashkisë sepse po bën paqe me qeverinë, iku nga Kryeministria te Bashkia, nga protestat kundër Ramës i zhvendosi kundër Veliajt, nga protestat që kërkon të rrëzojë qeverinë po kërkon të rrëzojë dy drejtori. Janë qesharak komplet.

-Si t’u duk vizita e Ramës në Paris?

The deduction of this whole panorama is that France considers Albania as the capital of the Western Balkans. One of the most skeptical countries about the political role of Albania and its geopolitical position in the region has aligned itself with the position of Germany, England and the USA. If we had a country that saw us with skepticism, saw us at a distance because of the turbulence we had in our historical partnership with them, now Paris considers Tirana in the center of the Western Balkans due to its geopolitical and diplomatic importance. , military and because of Albania's clear position as the key to political stability in the region. France and Macron already have a clear position of proximity to Prime Minister Rama. It wasn't a few years ago that Macron had his reservations about Tirana and the Albanian government, but clearly just like Scholz, Meloni, just like Rome or Berlin, like London or Washington. There is already a very strong closeness and I think that now this is the return of the first official visit that Macron made to Tirana. I think that France is considered as the main supporter and advocate for Albanian issues, the project for resolving the Kosovo-Serbia dialogue is called the 'Franco-German' project, it is co-authored with Germany for the resolution of the conflict. France has given up blocking Albania and Kosovo in the EU integration process. The news is that Macron is the main negotiator to quell the debates and tensions between Albania and Greece because of the strong relations he has with Mitsotakis and the historical relations Greece has with France. France is exerting a strong influence so that Greece does not block Albania, in the stages of the EU integration process, as well as to reduce tensions between Tirana and Athens. France is keeping Tirana's side open for what happened in the region, including the Albania-Greece debate on recent issues. It is playing a supporting role, the advocacy role of France is obvious and if we see the reception in the presidential palaces, it is not like an Albanian leader. Albania has been like a third-rate country for France, now Rama is expected as a regional leader and the closest person to Paris and due to the fact that the prime minister studied in France and France is very sensitive to people who have been educated or lived in France and become a leader of a country.

Interviewed by: Rigels Seliman