BREAKING NEWS

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir Meta and Edi Rama, the USA comes out on the side of Altin Duman, demands that the opposition distance itself from "non-women" and gives a strong message that misgovernance and corruptio...

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir
x
BREAKING NEWS

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the "hole" for Ilir Meta and Monika, the role of Kryemadhi's mother and brother Drini who received 360 million ALL from SGS, the 2 people who opened the former president's files in SPA...

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its doors, Monika Kryemadhi attacks her husband as a servant of Edi Rama

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir Meta's old illness, his maneuvers with the exception of Monika Kryemadhi and the strong behind-the-scenes happening inside the former LSI, from the departure of their safes associate...

Spartak Braho speaks without "gloves", here are the details from Ilir
x
BREAKING NEWS

The judge who gave PD Sali Berisha before the vetting, here is the "crazy" wealth of Agron Zhukri, how he became a millionaire from his wife who cannot justify all her income with salaries and private activity, the "red flags" are revealed ” in KPK

The judge who gave PD Sali Berisha before the vetting, here is the
x
BREAKING NEWS

Very good news for pensioners, here is what is being prepared with the new pension scheme, from indexation, compensations, changes in rural and urban areas to contributions for the self-employed in agriculture

Very good news for pensioners, here is what is being prepared with the new
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta does not stop, the threats to the head of SPAK continue: I will sew Duman for generations, if he is brave, let him...

Ilir Meta does not stop, the threats to the head of SPAK continue: I will sew
x
BREAKING NEWS

This is why Europe has closed the doors to the escape of Meta and Kryemadhi, their "black" file of money laundering towards the end of the investigations, Altin Dumani and Sotir Kllapi are preparing the arrest warrants, the evidence and the witnesses w...

This is why Europe has closed the doors to the escape of Meta and Kryemadhi,
x

Politike

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are scared of SPAK, the Socialist Party is divided into factions, here is Rama's plan to 'block' the name of his replacement, I tell you what is happening inside the pink headquarters

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are

The well-known lawyer, Spartak Ngjela has commented on the latest political developments. Asked how he saw the opposition protest, he said that its purpose is that it is being done for power and the great fear of SPAK. According to him, protests are against a dictatorship, but not in a society where you have to come to power with a free vote. He is convinced that this form chosen by the opposition cannot topple Prime Minister Rama from power. Also, Ngjela has warned of other "VIP" arrests from both DP and SP. He has also analyzed the situation within the Socialist Party, the war rumored in silence within it and the powerful within the SP. The lawyer also spoke about the situation in the North of Kosovo and Albin Kurti's clashes with internationals and Serbia.

- Lawyer Ngjela, how did you see the Reestablishment protest?

The protests in Albania do not have a western character, here there is a protest for power at a time when power is taken by votes, the protests are done for human rights, they are not done for your coming to power, it is a medieval character. Protests are made against a dictatorship, but not in a society where you have to come to power with a free vote, the free vote is controlled by the internationals, you get 18%, today's opposition as it has come, they go out to protest, they do well who come out in protest, protest is health, but there must be a program, you must convince society, no, I will come to power because I am better than this.

- Do you believe that protests bring revolution?

How can it bring about overthrow? When the Parliament is there, it can lead to new elections, a big mass protest forces any kind, if new elections are announced, you don't know how the prime ministers operate, if they announce them, he wins today, because the opposition is divided, but once he sees that the opposition will be unified, he will make new elections and win, the opposition after he unites will take four five months to recover, but in four five months he overthrows this if he unites, but here the question is how the opposition unites, should it not be non grata with them, how can the leader of the opposition be non grata in America, it is nonsense, look at the solution there in America, because Saliu did the trial in America, he did it in France. The lawyer had to tell him go to America get rid of the 'non women'. In Albania, in a pro-American country, you came out 'non grata' in America, you came out of the game here, why didn't you go to do the trial in America, it's his business.

- Has there been talk of a hunger strike?

Po i la qeveria që të vdesin ata ca do të ndodh? Nuk mund të bëhet grevë qeverie se dua të vij në pushtet. Ata janë të trembur nga SPAK. Është sakrificë që vjen për gjëra të mëdha jo për pushtet. Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK. SPAK-u do të kalojë nga majtas djathtas, bëri tre katër, një zv. kryeministër, disa ministra majtas e të tjerë kryetarë bashkish, ra djathtas mori Saliun, pse është doktrinë e Napoleon Bonapartit, nëse SPAK do ta fillonte nga opozita, të gjithë do të thoshin e bën Rama, ai e filloi bukur se dimë doktrinën që ju thashë, do të vazhdojë akoma djathtas kot lodhen këta. Korrupsionin e kanë ata në dorë, e kanë të hetuar korrupsionin, në zyrat e SPAK janë të gjithë ndërkombëtarë, këta thonë e drejton Rama. Ai që është nën akuzë thotë ca të dojë, por ne po flasim për disa të vërteta. Por, që do goditen të dyja krahët nuk diskutohet.

-Në asamblenë e PS u vu re ekzistenca e klaneve brenda asaj partie, a e rrezikojnë unitetin e një partie?

Nuk kanë dalë hapur. Ato janë fraksione, ku ta gjesh. Unë kam kërkuar lejimin me ligj të fraksioneve në një parti. Secili fraksion ka liderët e vet dhe kërkon që të jetë kryetar partie, dhe këta thonë jo, sepse jam unë kryetar partie. Fraksionet e rrezikojnë liderin e një partie, sepse nëse janë 4 fraksione përshembull dhe ai duhet që të ketë 3 që të dal kryetar atje. Partitë tonë sollën princat dhe principatat, secili parti krijoj princin e vet, ja ku e ke Saliun akoma, të gjithë janë në dispozicion të princit.

-Kë sheh si më të fuqishëm në PS?

Atje në kuptimin e një lideri nuk ka. Kurse Rama u bë lider pasi u kryetar. Nuk ishte lider me grupi e tij, me doktrinën e tij, mori 2 ose 3 atje dhe doli kryetar partie, sepse ishte kryetar partie. Tani nuk ikën ai, sepse nuk ka lënë konkurrent brenda, sepse nuk pranon zgjedhje.

-A mund të ndodh në PS ajo që ndodhi në 2003, ikja e Ilir Metës?

PS me largimin e Nanon ka humbur cilësi, ka kualitet të dobët, Nano kishte kualitet të lartë, 3 ose 4 nga ata mund të ishin kryetar partie. Ai i mbante, kurse këta shohin kush po më sheh keq dhe e heq fare.

-Dinari serb ka krijuar tensione në marrëdhëniet e qeverisë së Kosovës me SHBA. Nëse ju nuk do të na trajtoni si partner as ne nuk do t’iu trajtojmë si të tillë, kështu është shprehur ambasadori amerikan Kurtit?

Ka të drejtë. Por mbetet ambasadori akoma. Nuk ka folur politika e lartë. Kurti po gabon. Për Kurtin ata kanë dyshime para se të vinte. Por unë mendoja se ata nuk e pranonin për shkak se ishte i majtë, ultra i majtë, dhe e ka sjellë në pushtet dega enveriste. Janë enveristë ata, e di? Ma kanë shprehur mua hapur kur flisja kundër Enverit. Tani nuk e di, por po flasë 10 vite para. Por nuk ka rëndësi, gjithsecili mund të ketë ideologjinë e tij. Problemi është ka apo nuk ka vota. U pozicionua si i majtë ekstrem dhe mori votat. Tani, pasi vjen në pushtet me vota, mbaron problemi politik, fillon problemi shoqëror në funksion të drejtimit të shtetit, të ekonomisë, të financës dhe gjithçka tjetër që ka të bëjë me liderin politik që është bërë kryeministër. Sa i përket Kurtit, ai nuk i ka këto. I mungon dimensioni i burrit të shtetit. Ai arriti t’i bindte ata majtas, bravo i qoftë. Por problemi është çfarë po bën këtu? Duke qenë majtas ai e kupton ftohtësinë e Uashingtonit dhe bën këto që po bën.

-A po përpiqet Kurti të krijojë një frymë antiamerikane në Kosovë?

Nuk mund të ketë deputet nën 50-vjeç, është senil shteti. Mbaheni mend këtë. Aguridhët formojnë komunizmin. Sa ishte mosha mesatare e komunistëve kur morën pushtetin në Shqipëri? 27-vjeç. Kurti ka konflikt me ndërkombëtarët dhe unë ja kam thënë në tavolinë. I thash që nëse ke konflikt me ndërkombëtarët nuk duhet të vish në pushtet. Qëndrimi ndaj Amerikës është ose ideologjik ose logjik. Kur është ideologjik janë të majtë, nuk pranojnë kapitalizmin e tipit Amerikan. Duan socializmin e tipit Evropian. Të tillë ke edhe në Greqi. Kurti duhet të ketë parasysh një gjë, i tha mirë Rama: Pa Uashingtonin nuk do të ketë pavarësi.

-A rrezikon Kurti të ketë fatin e ish-kryeministrit Berisha?

Jo, nuk shkel të ligj ai. Atë e kanë goditur politikisht. Tani që foli ambasadori amerikan, Kurti nuk duhet të lejojë që të flasë edhe Sekretari i Shtetit. Duhet të japë dorëheqjen që të rifutet në politikë dhe të shkojë në zgjedhje me tjetër doktrinë.  Nga një doktrinë e majtë, të dalë në zgjedhje me një doktrinë më liberale.

-A rrezikon qeveria Kurti të sanksionohet nga Amerikanët pas sanksionet europianët?

Nëse çështja arrin deri këtu, Kurti nuk po luan për shqiptarizmin. Kam pasur dyshime. Nëse Kurti arrin deri këtu, indirekt është me Beogradin. Nuk diskutohet. S’kanë ç’më duhen faktet, flasim për logjikën. Në qoftë se mbështetësi yt, ai që të ka dhënë pavarësinë, nuk të pranon dhe ti vazhdon dhe je kundër tij, me kë je? Me kundërshtarin e shqiptarizmit. Dhe kush është ky? Beogradi edhe Moska. Do të pyesësh a është e vërtetë që është me Beogradin dhe Moskën apo jo? Kjo nuk ka rëndësi për sa kohë logjika të çon këtu.

-Takimi i Blinken me kreun e SPAK si komenton?

Blinken said that SPAK is run by us. It pays is investment, American and requires that it be correct with the law. SPAK has started anti-corruption, they come out in protest, they came out against SPAK because one is arrested and there may be others behind him. Blinken said we will eliminate corruption for Albanians, SPAK will save the country from corruption.

Most read