BREAKING NEWS

5 clans rise up in PD to "eat the head" of Sali Berisha, here's who will give him the final blow after June 23, the latest behind the scenes from the Slovak Republic are revealed

5 clans rise up in PD to "eat the head" of Sali Berisha, here's
x
BREAKING NEWS

The decision of the Home Office to declare Sali Berisha "non-grata" based on facts and not words, every evidence against the DP leader since 1996 was investigated and documented, the lawyer from London reveals details from the file of the British

The decision of the Home Office to declare Sali Berisha "non-grata"
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha reveals the shocking details of the secret agreement between Edi Rama and Sali Berisha, that's why Belinda Balluku was also part of the bargain for getting the stamp of the DP

Lulzim Basha reveals the shocking details of the secret agreement between Edi
x
BREAKING NEWS

The connection of Belinda Balluku and the fat payments for the incinerators, how KLSH revealed the abuses of the Minister of Infrastructure and Energy, here are the details from the report

The connection of Belinda Balluku and the fat payments for the incinerators, how
x
BREAKING NEWS

Another minister of Rama falls into the net of justice, SPAK launches investigations into Ogerta Manastirliu for the theft of pandemic funds, here is what the file contains

Another minister of Rama falls into the net of justice, SPAK launches
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha is corrupt, connected to criminal gangs and with characters convicted of drugs and money laundering, involved in affairs with Fazli? and use of power to enrich his children, "non-women" is not removed, London seals his fate the head of the DP

Sali Berisha is corrupt, connected to criminal gangs and with characters
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha remains a "non-woman" in Great Britain, the foreign media accuse her of being corrupt and mention the file that SPAK is investigating that she favored her son-in-law when he was prime minister, the socialists also react

Sali Berisha remains a "non-woman" in Great Britain, the foreign media
x
BREAKING NEWS

Gjiknuri returns as an associate of justice, here's how he broke down before SPAK prosecutors and denounced Ahmetaj's affairs, from meetings with the "bosses" of the incinerators, to trips to Germany and sleeping in a 5-star hotel, details from the fil...

Gjiknuri returns as an associate of justice, here's how he broke down
x

Politike

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the interceptions of "EncroChat" and "Sky", Edi Rama is ready to throw them in the "mouth" of SPAK to avoid being overthrown from power, here is the former head of SHISH Visho Ajazi was involved in negotiations with Saimir Tahri and Fatmir Xhafajn

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the

Socialist ministers and MPs have been caught in the wiretapping of "EncroChat" and "Sky", about which Prime Minister Edi Rama knows and is ready to throw them into the "mouth" of the (Special Prosecutor's Office) SPAK to avoid being overthrown from power. Former MP Myslim Murrizi made these and other strong statements during an interview for the show "Breaking News" on "Top Channel" and "Top News". Among other things, former deputy Murrizi, as he goes back in time, discovers how the former head of the Information Service (SHISH) Visho Ajazi was involved in bargaining with former ministers Saimir Tahri and Fatmir Xhafaj. He even reveals that Mr. Visho Ajazi was a "tool" of the former head of the Information Service, Bashkim Gazidedes, while he also informs that two well-known journalists who are paid from 50 to 100 thousand have also fallen into wiretapping by criminals. euros from the gangs.

-Mr. Murrizi, from the last operation SPAK has issued 50 arrest warrants despite the fact that a small number have been arrested, in any case, it can be considered one of the biggest operations of recent years. Have a comment?

The first thing I wanted to share is that it is not the genuine work of the Albanian law-enforcement bodies, as I see a lot of trumpeting from analysts, perhaps who are also on the side of the government and enjoy making great propaganda. We must be clear to the public and say that Metamorfoza 1, 2, 3, and so on, are not part of the Albanian law enforcement bodies. They are ECHRO or beqe telephone conversations, where I addressed the Prime Minister in Parliament to see the members of the government and some of my colleagues who are down in the opposition who have "BEQE" telephones. Why does a politician need such a phone, come on and find it. It's the Belgian, French, Dutch police that have brought, piece by piece, bundles of thousands of pages of files that they have transcribed from this application. This investigation does not identify exactly who used that phone, the wiretapping has been revealed and from all the leaked reports that, in my opinion, are deliberately given by SPAK to the media and then they are alarmed and say not to reveal it to us because it is a secret investigative. Where did they get these from? If you look at them, they are all attempts, conversations between groups that raise the bargain that I will do this or that. What I notice is that the SPAK in the arrest warrants, (I have also seen it at the incinerators) does not have to make statistics that a man who is under arrest has been arrested 7 times. For the incinerators, he always issues arrest warrants for Allqi Bllako and Lefter Koka or even for Lul Berisha, Plarent Dervisha, and many others who have stopped or are about to be arrested several times in a row. The SPAK knew very well before going to the Court to request the release of the mass, it knew that it cannot catch them because they are in Dubai. Rama doesn't need to make trips to Athens, London or Dusseldorf, but it is very necessary to go to meet the people of Dubai as they will be really decisive in the last 2-3 pairs of elections, which are in file 184. 339, 384, they are from Shkodra, they are from Durres. If they are revealed, but I believe that the international partners are skeptical, from the information I have, it is not that they have given them all the communications of the 35,000 phone numbers belonging to the Albanian underworld. If the entire range of transcriptions made by other Agencies, where PSAK comes to it, is to be analyzed, it must act. Maybe the international agencies are still skeptical that it is done selectively, so they bring them piecemeal. There will be jewels, you will see how the municipality of Shkodra was won. The famous Bennett has or does not have communications with these, political leaders of Shkodra, MPs up to the prime minister, do or do they not have communications with the gangs and what did they ask for in return. The municipality of Durrës, has this type of sludge also been used for the municipalities of Tirana, Fier, Vlora?

- Are you saying that there are also politicians involved in these communications?

Sa kohë që isha në Parlament jam drejtuar, madje dhe me emër kryeministrit dhe çfarë janë këto ministra dhe deputet që mbajnë telefona ENCHRO, pasi lexonte “BEQE” në telefonin prapa.

-Kush ishin këto?

I di vetë kryeministri dhe do t’i nxjerr avash-avash nëse nuk kanë karamele në fyt e nuk iu prishet buzimeja e partisë se i ka dërguar në SPAK, besoj se do t’i nxjerri. Ka dhe gazetar në mes të komunikimeve në aplikacione që ‘rruajnë’ nga 50-100 mijë euro dhe bëjnë lojën e grupeve kriminale, ku një thotë iku në drejtim të paditur, një thotë t’i biem këtij grupi që të fitoj grupi tjetër.

-Gazetarët mund të jenë pjesë e komunikimeve dhe për efekt investigimi se ndonjëherë intensifikohen në këto grupe për të marrë informacione

Janë pjesë e pagesave, leji investigimet. Investigimi është tjetër dhe të marrësh 100 mijë euro është tjetër gjë se janë shumë para që merren, që të çorientosh një aksion policor. Nga operacioni i SPAK, 80% prej të inkriminuarve janë në Dubai e arrestoi ti sa herë të duash ti, dhe te Metamorfoza, 3, 4, do të dalin e të thonë që do zgjerojmë këtë grupin e madh por më përpara t’i njoftojnë nëpërmjet drejtuesve të Policisë, siç ndodhi me dy policë që nuk i kapën pasi kishin informacion, çfarë ka dalë në përgjime, t’i çojnë në Gjykatë e t’ju vejnë hekurat, Dumani nuk duhet të flas si analisti nëpër studio kur e di që ka të inkriminuar në Policinë e Shtetit. Në kupolën e lartë të Policisë të përfshirë e di Dumani se janë 22 emra të cilat ia kanë dhënë dhe unë, nga Met Rrumbullaku te Neritan Nallbati e Rebani Jaupi, e me radhë. Për secilin prej tyre, Dumani dyshon ose cili i ka dalë në transkriptimet, kush mban telefona Beqe dhe kush i ka dalë se bashkëpunon me Portin e Durrësit. Në Durrës zhdoganohet më shumë drogë se banane, hyn kontejneri e del e shkarkohet jashtë e kthehet brenda përsëri. Është jashtë aksesit të drejtorit të Policisë së Durrësit. Portin e kanë hequr dhe e kanë quajtur zonë më vete. Drejtoria e Policisë Durrës mbulon Kavajën por kufirin, portin e Durrësit jo, e mbulojnë ustallarët, pra element të botës së krimit që kapin për veshi kryeministrin, diktojnë dhe emërimet e drejtuesve të lartë të Policisë. Ku kanë marrë dhe e kanë bërë si dado atë shefen e Shërbimit Informativ, atë trandafilën nga Kosova që është mërzit shumë se nuk pi kafe prej 7 muajsh te Dumani, se për çdo mëngjes shkonte dhe pinte kafe për 2 orë në SPAK me idenë që po bashkëpunonte, ku merrte informacion dhe ua jepte ndërmarrjes tjetër. Organet kryesore ligjzabtues që duhet të jetë në krah të Dumanit për të luftuar krimin është SHISH, Pastrimi i Parave, Policia Kriminale, Kontrolli i Lartë i Shtetit, Tatimet, Doganat. Në 2013-ën drejtori i Shërbimit Informativ, Visho Ajazi, ai i keqi shikasi i Gazidedes, ai për të cilin Rama krijoi komision hetimor në 2012-ën, që u hoq Pirro Luta e Spartak Braho e me rradhë, nuk ishin më në listë se thanë na ka përgjuar opozita, Metën e Ramën. Ajazi ka dërguar te Sajmir Tahiri dhe më pas te Fatmir Xhafa 130 emra oficerë të lartë madhor të Policisë së Shtetit, që merreshin hapur me kultivimin e drogës. Nuk i hoqi e këto heshtën. Pastaj, çfarë ndodhi? Bënë klering me Visho Ajazin, në 30 Tetor 2017-ës, Rama që nuk la gjë pa thënë e i ngriti Komision Hetimor, kryeministri e dekoroi në zyrë në mënyrë silencioze. E dërgoi 7 vite ambasador në NATO, këtë shikasin e keq të Gazidedes dhe nuk u foli më për dosjet e Shërbimit Informativ. E zëvendësuan me një tjetër ish-shikas të Gazidedes, i cili ka qenë shiks që në 93-shin, Helidon Bendo, i cili sot është Sekretar i Parë i Ambasadës Shqiptare në USA. Është kambësi dhe syri e veshi i Ervin Bushatit. Pse e dekoroi Rama, Visho Ajazin dhe nuk e thotë këtë, pse e mban sekret? Për çfarë arritjesh? Se kishte përgjuar deputetët e Ramës apo për paktin që bënë për ‘Xibrakën’, ku nuk do të flas po të më çosh atje. SPAK si çdo institucion ka llumhane brenda, unë respektoj çdo prokuror dhe njeri që ka punuar me ndershmëri dhe ka qenë i papërlyer. Sikurse urrej çdo llumhane që ka ardhur nga fund vitet e komunizmit, bastard të rregjimit të kaluar e bëjnë si heronj të Juri Kim e të drejtësisë së sotme. Unë nuk kam asnjë lloj respekti për hetuesin Arben Kraja, për hetuesin Sokol Sadushi, për hetuesin Ilir Pando, për Ben Rakipi, e çdo lloj llumhanje që nuk kanë lënë gjë të pisët pa bërë në këtë palo drejtësi. Kam respekt për të gjithë prokurorët që nuk janë përzier në këto llumhane e në bisedime të ENCROCHAT, si Dumani, Xholi, Braho, Minollai, Dollani. Pra, nuk mund t’i fus të gjithë në një thes.

Most read