BREAKING NEWS

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's visit: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli and Ridvan Bode have been put on the US "blacklist", here's what the Americans are preparing

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are scared of SPAK, the Socialist Party is divided into factions, here is Rama's plan to 'block' the name of his replacement, I tell you what is happening inside the pink headquarters

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are
x
BREAKING NEWS

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration of former spies in Sali Berisha's DP, the bases where they were trained and the secret orders they received from the fascist government in Belgrade, the researcher of former comm...

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration
x
BREAKING NEWS

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights begin, believers try to drive the mufti of Tirana to the "Dine Hoxha" mosque, Bujar Spahiu is also in danger, threats to the life of the leader of the Muslim Community are disclosed

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights
x
BREAKING NEWS

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj speaks openly, from the conviction of Sali Berisha, the imprisonment of Fredi Beleri, to the escape of Arben Ahmetaj and SPAK's investigations against Ilir Beqaj, this is what is exp...

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991: Here is Ramiz Ali's plan to bring down the bust of Enver Hoxha, how they secretly released the bolts, Berisha's infiltration and the role of Hekuran Isai, most of the students...

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991:
x
BREAKING NEWS

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the unsaid: Here's what happened on February 20, 1991, from Adil Çarçani's alarming phone call about the disappearance of the video, the role of Sali Berisha, Ramiz, Nexhmije, the ...

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor Erion Veliaj reacts for the first time and shows how the truth is, calls his attacks slander and asks him to become a man and face justice

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor
x

Politike

Ylli Meçe calls the National Front an organization of traitors and whitewashes the scandals of the Ballistas, here is the message for Alimadhi and the facts that show that the partisans liberated Albania from the Nazis and fascists

Ylli Meçe calls the National Front an organization of traitors and

The former Commissioner of the Torpedo Boat Regiment in Sazan, at the same time former commander of the Vlora Port Captain's Office and former head of maritime navigation, Ylli Meçe has reacted strongly after the statements made by the head of the National Front, Adriatik Alimadhi. The latter yesterday accused the partisans of inciting fratricidal war in the four corners of Albania, while also accusing them of committing murders, beheading people, gouging out eyes, cutting off the nose, ears and genitals of innocent Albanian citizens during the Second World War. . But in response to these attacks, Mr. Meçe also reacted, who, during a statement for the "SOT" newspaper, called the National Front an organization of traitors, while revealing the scandals of the ballistic missiles. Also, he challenges Alimadhi and sends him a message, while revealing the facts that show that the partisans liberated Albania from the Nazis and fascists.

Here is Ylli Meçe's full reaction to "SOT" newspaper

The attempt that Alimadhi is making to clean up the Balli scandals

The article written three days ago by me seems to have filled with anger the head of the ballistas Adriatik Alimadhi, who has fallen into great trouble in search of the purity of the moral image of this body of traitors that history has branded with the stamp of shame that will remain for centuries. In Adriatiku's own article, which I can consider as one of the weakest polemics I have come across, I want to underline that this type of president who has put himself at the forefront of "Balli", wants to fill our minds that Mit'hat Abdyl Frasheri, the classic president of the time of the war, he is not anything, but he comes from a great door of patriots, which indirectly lets us understand that "Tatja" will also be a great patriot. But Alimadhi forgets the wise words of the people who say: "From the thorn comes the rose... but from the rose also comes the thorn" and further in his thiriad he tries to explain the lyre of Balli that and why three quarters of a century have passed it's not working out. Adriatik, of course you would justify it because modern ballistic missiles have not placed it at the top for nothing. He still does not understand that the War and the occupation that the Nazi-fascists made us are not only in Albania, but in all of occupied Europe, the position of the classes and different layers of society, even in every country in this period, is one of the darkest and bloodiest. on our continent but also in some countries of the world. So, the invasion made their differentiation at the same time. It is no coincidence that V. Kuislingu became a collaborator of the Germans, as did Horti of Hungary, Antonescu of Romania, Mihajlovi? of Yugoslavia, Verlac of Albania, etc., etc. "Balli i kombi" has its origins before the invasion, because it planted its roots in Italy before the invasion, and precisely these heads would later come to Albania together with the invaders, Balli at the same time being the "cream" "deomos would accept fascism as they accepted it because they had their interests.

Creation of the National Front

Balli Kombëtar lindi ne këto rrethana dhe duke qenë se te fashizmi ata shikonin prespektiven e tyre si klasë, ju bashkëngjiten krejtësisht ku ne forma te maskuara e ku hapur fare. Qe te realizonin hipokrizinë e vet politike ballisteve u duhej te tregoheshin te pakten dhe formalisht si " patriote e atdhetare" ndaj ne këto kushte thirrjes se Konferencës se Pezes ju pergjigjen dhe pse formalisht e pranuan parullën lufte kundër armikut pa dallim feje krahine e ideje, de fakto ne praktike ata u bene pale me armikun. U bënë palë, sepse ata nuk mund ta tradhetonin klasen qe i lindi e i rriti, sepse te fashizmi ata shikonin ne fund te fundit dhe ekzistencen e tyre si klase. Ballistet e dinin fort mire se komunizmi ne themel ka shoqerine e barabarte pa shtypje e shfrytezim klasor( qe dhe ata vet e futen ne programin e tyre enkas per te lene te kuptohej se ishin per barazi shoqerore, por qe praktika dhe veprimtaria e gjithe periudhes se luftes dhe pas luftes( kur na vinin si diversante) tregonte se ata ishin kunder "komunizmit" dhe si rrjedhoje dhe kunder PKSH-se. Nisur nga keto perfundime "balli " kurre se si nuk do te pranonte rolin udheheqes te PKSH-se ne te gjithe diapazonin kohor qe u zhvillua lufta dhe do ti kundervihej luftes partizane. Gabimi fatal i shkalles se tradhetise së "Ballit Kombëtar" qendron te fakti i pjesëmarrjes si bashkepuntor i fashizmit gje qe ate ky qendrim e diskretitoi publikisht ne popull dhe ne arenen e aleateve tane Angli Amerike e URSS. Jane fakte te pa mohushme se shumë ish kuestore, apo dhe nenpunsa te Qeverise se aso kohe qe komandoheshin nga jerarket fashiste, ishin ant. te udheheqjes se Ballit Kombetar, ndaj dhe nuk eshte e rastesishme marrveshja qe benin me italianet qe te luftonin komunizmin. Dihet se bashkimin e Shqiperise qe bene fashistet italiane me Kosoven ballistet tane e perdoren si nje" akt madhor" qe bente fashizmi ne drejtim te "Shqiperise etnike" duke mos e kuptuar aspak se fashizmi nuk beri gje tjeter vecse ndroi pushtuesin nga serb - ne italian, veç kesaj here nje pushtim më të gjerë etnik. Gjate gjithe kohes ku ne menyre te heshtur e ku hapur fare ballistet u bene pale me pushtuesit paçka se kishin dhe te ashtuquajturat çetat e tyre te çarvalitura.

Bashkëpunimi i ballistëve me pushtuesit nazifashist

Ja nje shembull nga AQSH 1943: Ne nje leter drejtuar komandes se batalionit "Reshit Çollaku" ne Moker kumandaret balliste H. Blloshmi e H. Çela shkruajne: Nese ju goditni forcat italiane ne do ju godasim juve mbas kraheve, sepse ne nuk pranojme te goditen italianet ne rajonin tone": Kjo eshte e zeza mbi te badhe dhe Adriatiku mund ta gjeje ne arkiva. Aq te hapura kane qene veprimet e Ballit saqe kish raste qe alarmoheshin dhe vet kreret e tyre sikurse eshte letra nr.3 qe A.Kelcyra i dergon KQ te Ballit per masakren e Libohoves ku thuhet: "Ballistet e atjeshem me Nexho Bejlerin e ne krye na kane kompromentuar shume rëndë përpara opinionit publik duke luftuar sebashku me italianet kunder komunisteve duke vrare 20 te pafajshem".. pra vet Ali kelcyra i cili kish hartuar marveshjen kunder bandave komuniste te kuqe alarmohet aq shume sa qe smerrej vesh se kush ish ushtri armike e kush ish bashkepuntori. Keto i takojne periudhes se fashizmit italian deri ne korrik te vitit 1943, sepse me ardhjen e "gjerman agait" balli leshoi "patickat" italiane hoqi shajaket dhe u pajis me poture gjermani me me arme te tjera te markes "belgik"(belçik) madje kudo gjithe krenari parakalonin bashke me gjermanin. Deomos sepse Mithat beu i kish porositur ne shtatorin e vitit 1943 qe te mos ngrinin arme kunder gjermanit. dhe ne nje pike te artikullit te vet Alimadhi deklaron zbulimin me te madh historik te padegjuar ndonje here se... "Ata ( partizanet) fituan per shkat te sinqeritetit vllazeror qe kishte dhe tregoi balli. Mbase kjo eshte e verteta me e madhe e thene pa dashje .Po Tiku ashtu eshte ne fituam sepse ju u bete vellezer te sinqerte me italine fashiste dhe Gjermanine naziste ! Ja pse ju urrejti dhe populli. Por nje kerkese personale e kam: Te lutem ma gjej ate kryqin e thyer qe Hitleri dekoroi ish ant, e KQ të Ballit Azis Çamin, sepse na duhet ta kemi si deshmi qe ju luftuat kunder nazi-fashizmit...dhe dekoraten Hitleri jua u dha pikerisht juve....qe e luftuat se ishit trima qe te merrnit gjak ne vetull e jo shaka...

Mesazhi për Alimadhin

Anyway, what impresses me is the fact that out of your anger against "communism" you deny the martyrs who fell for their country. Why you hate communism is your business and I don't have to bother you because that's how you hated us during the war and when you came to us as saboteurs sent by the "migration of cuckoos" from Europe. don't play their blood because there is nothing left in your hand and no traitor to deal with the blood of our martyrs. You deal with your traitors, whom we punished with great severity, which you now call "crimes of communism", but the interesting thing is that you leave it at that and do not continue to say "crimes of communism against the traitors of the country who collaborated with the enemy before and after the war". If you are good, go corner by corner in Albania to the cemeteries of the martyrs and count them. There are also fall... but I'm worried that after you finish counting... you'll be walking the streets of Tirana all the time talking to yourself. Woe to you! You can't find anywhere in the world to deny the martyrs and heroes, and you remember that their history begins with Balli's appearance on the political scene. You don't know that our martyrs started it on April 7, 1939 with M. Ulqinak and for 5 years this progression was increased both by our martyrs and by the enemy's women, but whatever you do, maybe you are right because you count them according to "Lulian mathematics". Hallemadhi, you don't understand that in November 1944, we had twice as many female partisans as ballisticians. You say that the time has come for our people to be united and put aside old and new grudges. Yes, I also agree with you, but first you should apologize to the Albanian people in the name of the classic war veterans, declaring that the National Front during the war became a collaborator of the enemy and their mercenary, in the new war veterans with me A. Alimadhin we distance ourselves from their politics. Then yes, then we will really be good friends with each other. You know, Tiku, that Hamza Kastrioti has been begging Skanderbeg on his knees for almost 6 centuries to forgive him for his betrayal, and Skanderbeg says: It's good that I'm forgiving you, but you and my blood will not be forgiven by history, the problem is not are you with me but with History?!. Finally, you mentioned that we veterans are paid by you. If by "you" you mean "Balli", I solemnly declare that it would be the greatest shame for a war or work veteran to be financed and rewarded by you. If it were like that, it would be the biggest shame for us and I solemnly declare that no labor and war veteran would receive such a reward. That royalty was given to us by our sweat and blood, but he does not understand these things because they irritate the partisan stars.

Most read