BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Gossip

Barbie filmi më i suksesshëm i vitit? Ja çfarë thonë ekspertët

Barbie filmi më i suksesshëm i vitit? Ja çfarë thonë

Na pëlqen ose jo, filmi Barbie ka qenë filmi i suksesshëm i vitit, duke marrë më shumë se 1.38 miliardë dollarë (1.1 miliardë £) në arkë deri më tani.

Filmi, i realizuar me një buxhet të raportuar prej 145 milionë dollarësh, u prodhua nga gjigandi amerikan i argëtimit Warner Bros.

Parajsa rozë e Barbie, Barbieland, ishte projektuar që të dukej si një qytet lodrash në Kaliforni. Por seti u ndërtua në studiot e Ëarner Bros në Leavesden, Hertfordshire.

Sipas Institutit Britanik të Filmit (BFI), shpenzimet për prodhime të tilla arritën një rekord prej 6.27 miliardë paund vitin e kaluar, me pjesën më të madhe të këtyre parave të ardhura nga jashtë.

Ndikimi i grevave të aktorëve dhe skenaristëve në SHBA, që ka lënë pezull një numër projektesh me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, do të thotë se kjo shifër nuk ka gjasa të mposhtet në vitin 2023. Por perspektiva afatgjatë mbetet pozitive

Kërkesa për hapësirë në studio është rritur në mënyrë dramatike. Ndër ata që do të përfitojnë është Frank Khalid, pronari i Ëest London Film Studios.

Kompania është e bazuar në një pronë industriale mjaft të zymtë në Hayes, disa milje nga Aeroporti Heathroë. Nga jashtë, zor se nxjerr magjepsjen e Hollivudit.

Megjithatë, pesë skenat e tij zanore kanë qenë mikpritëse si Sir Anthony Hopkins, Renee Zellweger, Mattheë McConaughey dhe Emilia Clarke.

Skena nga filma si "The Imitation Game", "Gentlemen" dhe "Bridget Jones's Baby" u filmuan këtu, së bashku me të tre sezonet e dramës së profilit të lartë Apple TV+ Ted Lasso.

Kur zoti Khalid bleu kompaninë 15 vjet më parë, gjërat ishin shumë të ndryshme. Studioja që ai bleu ishte mbyllur dhe plani i tij fillestar ishte ta përdorte hapësirën si një vend për dasma të përpunuara aziatike.

Megjithatë, që atëherë, sfondi ka ndryshuar. Fillimisht erdhi prezantimi dhe më vonë zgjerimi i një skeme bujare të stimujve tatimorë, e cila lejoi bashkëprodhimet me bazë në Mbretërinë e Bashkuar të kërkonin zbritje në para për një pjesë të shpenzimeve të tyre.

Më pas, shfaqja e shërbimeve të transmetimit si Netflix, Amazon Prime dhe Disney+ krijoi një valë të re kërkesash për përmbajtje origjinale.

Khalid thotë se të dy këta faktorë kanë pasur një "ndikim masiv". Mjaft, thotë ai, për ta bindur atë të shesë biznesin e tij të dasmave dhe të fokusohet tërësisht në filma dhe TV.

“Kur i bleva studiot për herë të parë, nuk kishte ulje taksash dhe shumë studio po mbylleshin”, thotë ai.

"Por që kur kanë ardhur uljet e taksave, kërkesa sapo është rritur me kaq shumë. Tani po ndërtohen kaq shumë studio filmi për të përmbushur këtë kërkesë."

Filmi Barbie arrin vlerën 1 miliardë dollarë në arkat botërore

A mund të jetë Barbie njeriu i ri i hekurt?

Drejtori i Indiana Jones thotë se kështjella ishte zgjedhja e duhur

Disa nga projektet e planifikuara aktualisht janë në një shkallë të madhe.

Pinewood Studios në Buckinghamshire, tashmë objekti më i madh në Mbretërinë e Bashkuar, synon të ndërtojë 21 skena të reja zanore në vendin e saj pranë Iver Heath, duke e çuar totalin në 51. Projekti në tërësi pritet të kushtojë 800 milion £.

Në Leavesden, Warner Bros dëshiron të ndërtojë 11 skena të reja, së bashku me zyrat e prodhimit dhe punëtoritë.

Ben Roberts, shefi ekzekutiv i BFI-së, thotë se ka një histori të gjatë të produksioneve ndërkombëtare që bëhen në Britani, me Elstree që përdoret për të filmuar filmin origjinal Star Ëars, për shembull.

Ai pranon se lehtësimet e taksave e kanë bërë sigurisht vendin më tërheqës për firmat jashtë shtetit, por thekson se edhe faktorë të tjerë hyjnë në lojë.

"Unë mendoj se arsyeja pse ne kemi një qendër kaq të suksesshme prodhimi globale këtu në MB është një kombinim i uljes së taksave, por edhe cilësia e ekipeve tona, disponueshmëria e talenteve... talenti i aktrimit në ekran nga MB është i njohur botëror. dhe shumë popullor”, thotë ai.

Roberts pranon se një kërkesë e tillë e lartë për objektet e prodhimit krijon gjithashtu sfida të veta, veçanërisht duke siguruar që stafi i mjaftueshëm i kualifikuar të ketë në dispozicion.

"Ne kemi nevojë për kontabilistë, kopshtarë, marangozë, elektricistë, si dhe për të gjitha punët më të njohura. Ne kemi llogaritur se ndoshta kemi nevojë për rreth 20,000 vende pune, përveç atyre që kemi aktualisht, deri në vitin 2025."

Grevat e Hollivudit kanë treguar gjithashtu se sa e ekspozuar është industria e Mbretërisë së Bashkuar tani ndaj ngjarjeve diku tjetër. Në fillim të këtij muaji, sindikata e filmit dhe televizionit Bectu tha se mosmarrëveshjet po kishin një efekt të rëndë te punëtorët e pavarur, me projekte të mëdha si Deadpool 3 që u ndalën.

"Shumë nga anëtarët tanë janë pushuar nga produksionet nën klauzola të 'forcës madhore' me pak njoftim ose pagesë," thotë kreu i Bectu, Philippa Childs.