BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x

Gossip

E trishtë/ Ndahet nga jeta fotoreporteri dhe regjisori i madh

E trishtë/ Ndahet nga jeta fotoreporteri dhe regjisori i madh

Ka ndërruar jetë në moshën 95-vjeçare fotoreporteri dhe regjisori i famshëm amerikan Elliot Erwitt. Erwitt ndërroi jetë ” i qetë në shtëpi, i rrethuar nga familja e tij”, tha në një deklaratë agjencia Magnum, anëtare e së cilës ai kishte qenë që nga viti 1953 dhe president për tre vjet në vitet 1960.

E trishtë/ Ndahet nga jeta fotoreporteri dhe regjisori i madh

Eliot Erwitt kapi momente të rëndësishme, duke përfshirë grindjen famëkeqe të vitit 1959 midis nënpresidentit të atëhershëm të SHBA Richard Nixon dhe kryeministrit sovjetik Nikita Hrushov. Në vitin 2017, në 100 vjetorin e Revolucionit të Tetorit të Rusisë, ai foli për BBC se si ishte të shihje dy liderë botërorë në mosmarrëveshje gjatë Luftës së Ftohtë. “Ata ishin mbresëlënës, ata po luanin për audiencën e tyre,”, tha ai për momentin.

Erwitt ishte i njohur për fotografitë e tij bardh e zi të rrugëve të qytetit, si dhe fotografitë e figurave publike, duke përfshirë presidentin e SHBA-së John. F. Kennedy, nga aktoret Marlene Dietrich, Marilyn Monroe dhe Arnold Schwarzenegger. Në vitin 1960, në moshën 32-vjeçare, ai regjistroi filmime promovuese për vesternin klasik The Misfits me Marilyn Monroe, Montgomery Clift dhe Clark Gable. Qasja e tij humanitare ndaj raportimit i ka dhënë atij mundësinë për të punuar për revista me ndikim amerikan, si dhe botime ndërkombëtare dhe organizata turistike.

“Është e vështirë të mbivlerësohet ndikimi që Elliott Erwitt ka pasur në Magnum dhe botën e fotografisë”, shkroi presidentja aktuale e agjencisë, Christina de Mindel. ” Imazhet e tij kanë ndihmuar në ndërtimin e të kuptuarit tonë të përgjithshëm se kush jemi ne si shoqëri dhe si njerëz, dhe kanë frymëzuar breza fotografësh pavarësisht ndryshimeve në industri dhe tendencat .”

“Kombinimi i qasjes së tij të rastësishme dhe humoristike ndaj fotografisë dhe përkushtimit të tij obsesiv e bënë atë një artist unik që fatkeqësisht e humbëm sot”, shtoi de Mindel, sipas CNN.