BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Sport

EURO 2024: Formati, datat, grupet dhe stadiumet që do të presin këtë event madhështor

EURO 2024: Formati, datat, grupet dhe stadiumet që do të presin

Kampionati i Euro 2024 po afron. Në fakt, ndeshjet kualifikuese do të zhvillohen nga marsi deri në nëntor të vitit 2023 me një radhë të mëtejshme për play off në mars 2024. Përveç Gjermanisë, vendit pritës, në turneun final të planifikuar nga 14 qershori deri më 14 korrik 2024 do të marrin pjesë edhe 23 ekipe kombëtare.

Siç u vendos nga mbledhja e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s më 27 tetor 2018 në Nyon, Euro 2024 do të zhvillohet në Gjermani. Në fakt, gjermanët mposhtën konkurrencën e Turqisë, i vetmi vend tjetër kandidat për të pritur këtë event.

Turneu final i UEFA EURO 2024 është planifikuar të mbahet nga 14 qershori deri më 14 korrik të vitit 2024. Gjermania nikoqire do të luajë ndeshjen hapëse të turneut të premten më 14 qershor në “Futboll Arena” në Mynih. Finalja e madhe është planifikuar të zhvillohet të dielën më 14 korrik në “Olimpiastadion” në Berlin.
Stadiumet që do të presin ndeshjet e Euro 2024

Berlin: Olympiastadion Berlin (kapaciteti aktual: 70,000)

Këln: Stadiumi i Këlnit (47,000)

Dortmund: BVB Stadion Dortmund (66,000)

Dusseldorf: Dusseldorf Arena (47,000)

Frankfurt:Frankfurt Arena (48.000)

Gelsen: Frankfurt Arena AufSchalke (50,000)

Hamburg: Volksparkstadion Hamburg (50,000)

Leipzig: Stadiumi Leipzig (42,000)

Mynih: Munich Football Arena (67,000)

Shtutgart: Stuttgart Arena (54,000)

Sa skuadra kualifikohen në Euro 2024?

Si vend pritës, Gjermania kualifikohet automatikisht. Për gjermanët kjo është pjesëmarrja e 14-të radhazi në Kampionatin Evropian të UEFA-s. Gjermania/Gjermania Perëndimore kanë marrë pjesë në çdo edicion që nga viti 1972, Gjermania Perëndimore fitoi në 1972 dhe 1980, ndërsa Gjermania e bashkuar triumfoi në EURO 96. Përveç Gjermanisë, 23 ekipe të tjera do të dalin nga kualifikimet e UEFA EURO 2024 për të marrë pjesë në turneun final.

Cili është formati i kualifikimeve për Euro 2024?

Ekipet ndahen në dhjetë grupe me nga pesë (që përmbajnë katër pjesëmarrësit në finalet e Ligës së Kombeve të UEFA-s) ose gjashtë. Ekipet kombëtare do të luajnë ndeshjet në shtëpi dhe jashtë në një format raundi, ku fituesit e grupeve dhe nënkampionët do të shkojnë direkt në finale. Tri vendet e mbetura do të vendosen nga play-off ku do të përfshihen 12 skuadra të zgjedhura në bazë të performancës së tyre në Ligën e Kombeve UEFA 2022/23.

Cilat janë grupet kualifikuese për Euro 2024?

Grupi A: Spanjë, Skoci, Norvegji, Gjeorgji, Qipro

Grupi B: Holandë, Francë, Republika e Irlandës, Greqi, Gjibraltar

Grupi C: Itali, Angli, Ukrainë, Maqedoni e Veriut, Maltë

Grupi D: Kroaci, Uells, Armenia, Turqi, Letonia

Grupi E: Polonia, Çekia, Shqipëria, Ishujt Faroe, Moldavia

Grupi F: Belgjikë, Austri, Suedi, Azerbajxhan, Estoni

Grupi G: Hungari, Serbi, Mal i Zi, Bullgari, Lituani

Grupi H: Danimarkë, Finlandë, Slloveni, Kazakistan, Irlanda e Veriut, San Marino

Grupi I: Zvicra, Izraeli, Rumania, Kosova, Bjellorusia, Andorra

Grupi J: Portugalia, Bosnja dhe Hercegovina, Islanda, Luksemburgu, Sllovakia, Lihtenshtajni

 

Cilat janë datat e Euro 2024?

9 tetor 2022: Shorti i kualifikuesve, Festhalle Frankfurt

23–25 Mars 2023: Faza e grupeve, Ndeshja 1

26–28 Mars 2023: Faza e grupeve, Ndeshja 2

16–17 Qershor 2023: Faza e grupeve, Ndeshja 3

19–23 Grupe: Faza, Ndeshja 4

7–9 Shtator 2023: Faza e grupeve, Ndeshja 5

10–12 Shtator 2023: Faza e grupeve, Ndeshja 6

12–14 Tetor 2023: Faza e grupeve, Ndeshja 7

15–17 Tetor 2023: faza e grupeve, Ndeshja 8

16– 18 nëntor 2023: faza e grupeve, ndeshja 9

19–21 nëntor 2023: faza e grupeve, ndeshja 10

21 mars 2024: gjysmëfinalet e play-off-it

26 mars 2024: finalet e play-off-it

Dhjetor 2023: Shorti i turneut final të UEFA EURO 2024, Elbphilharmonie Hamburg

14 qershor 2024: Hapja e UEFA EURO 2024, Munich Football Arena

14 korrik 2024: finalja e UEFA EURO 2024, Olympiastadion Berlin