BREAKING NEWS

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me Italinë, Rama ka telefonuar drejtorin e RAI 3”/ Prestigjiozja italiane zbardh prapaskenat e bujshme: Si u tërbua kryeministri shqiptar gjatë bisedës në telefon

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me
x
BREAKING NEWS

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan miraton ligjin e “hekurt” që do të shkaktojë “tërmet” në Shqipëri, si do të “gjunjëzohen” nga drejtësia të gjithë personat “non-grata” dhe politikanët e zyrtarët e përfshirë në afera korruptive, fute...

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan
x
BREAKING NEWS

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK të çrrënjosë korrupsionin në Shqipëri, ambasadori i BE takon krerët e drejtësisë dhe merr në mbrojtje Altin Dumanin pas sulmeve të Ilir Metës e Sali Berishës

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK
x
BREAKING NEWS

“Ura lidhëse” e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit me Moskën pyetet për afro katër orë në SPAK, a e ka fundosur Ralf Gjoni para prokurorëve çiftin më të akuzuar për korrupsion, ja akuzat dhe sulmet fizike ndaj tij nga ish-LSI

“Ura lidhëse” e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit me
x
BREAKING NEWS

Bardhyl Reso: Ja çfarë fshihet pas sulmeve të Berishës dhe Metës ndaj Altin Dumanit, ish-presidenti po bën përpëlitjet e tij të fundit, ka nevojë urgjente për një konsultë me një psikiatër

Bardhyl Reso: Ja çfarë fshihet pas sulmeve të Berishës dhe
x
BREAKING NEWS

Ja kush fshihet pas sulmeve të “RAI 3” ndaj Olsi Ramës, si media ekstreme e majtë italiane u kthye në zëdhënëse të akuzave të Sali Berishës dhe Gazment Bardhit

Ja kush fshihet pas sulmeve të “RAI 3” ndaj Olsi Ramës, si
x
BREAKING NEWS

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë së Lirisë dhe ia bën të qartë se dy njerëz të një familjeje s’mund të qëndrojnë në parti, ja mesazhet e koduara

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x

Gossip

Humbje e madhe për kinematografinë botërore/ Mbyll sytë përgjithmonë regjisori i njohur (Emri+ Foto)

Humbje e madhe për kinematografinë botërore/ Mbyll sytë

Regjisori italian Paolo Taviani, filmi biografik i të cilit “Padre Padrone” fitoi çmimin Palma e Artë në Festivalin e Filmit në Kanë në 1977, vdiq në moshën 92-vjeçare, sipas “Le Monde”.

Humbje e madhe për kinematografinë botërore/ Mbyll sytë

Për më shumë se tre dekada Taviani dhe vëllai i tij Vittorio formuan një nga dyshet më të mëdha regjisoriale të kinemasë.

Paolo Taviani, një mjeshter i madh i kinematografisë italiane la pas filma të paharrueshëm që hynë në imagjinatën kolektive dhe historinë e kinemasë.

Ish-presidenti i Festivalit të Filmit të Kanës, Gilles Jacob tha se Paolo Taviani ishte “gjysma e një dyshe magjepsëse”.

“Padre Padrone” dhe drama fantastike e vitit 1982, “The Night of the Shooting Stars” ishin mrekulli të forcës dhe delikatesës”, tha ai.

Një tjetër film i vlerësuar nga kritikët është “Caesar Must Die” i vitit 2012, për të cilin ata fituan çmimin “Ariu i Artë”në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin.

“Taviani vdiq në një klinikë në Romë pasi vuante nga një sëmundje”, sipas raportimeve të medieve.