BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Shëndeti

KUJDES! Këto janë disa nga ushqimet që na “shkatërrojnë” dhëmbët, flasin ekspertët

KUJDES! Këto janë disa nga ushqimet që na

Parandalimi është “ilaçi” më i mirë për shëndetin e dhëmbëve , por pastrimi i përditshëm dhe vizitat e rregullta te dentisti nuk janë të vetmet gjëra që na duhen për t’i mbajtur ata të fortë dhe të fortë. Gjithashtu duhet të kemi kujdes se çfarë dhe sa shpesh hamë.

Agrumet: Agrumet dhe lëngjet e tyre janë plot me vitaminë C dhe lëndë ushqyese të tjera që janë të vlefshme për trupin. Megjithatë, për fat të keq, disa prej tyre (veçanërisht grejpfruti dhe lëngu i limonit) janë shumë acid dhe me kalimin e kohës mund të gërryejnë smaltin e dhëmbëve.

Karamele. Karamelet e buta që ngjiten në dhëmbë janë më të këqijat, sepse mund të qëndrojnë mbi dhe mes tyre për orë të tëra, duke lejuar që bakteret e gojës të ushqehen të patrazuara me sheqerin që përmbajnë. Megjithatë, në këtë proces ata prodhojnë acide që shpërbëjnë substancën mbrojtëse të smaltit dhe shkaktojnë prishjen e dhëmbëve.

Për sa i përket karameleve të forta, megjithëse nuk ngjiten aq shumë në dhëmbë, ato treten me një ritëm të ngadaltë, kështu që përsëri sheqeri qëndron në gojë për disa minuta dhe bakteret gjejnë një mundësi për të prodhuar acide të dëmshme.

Turshitë. Turshitë shpesh prodhohen në një mjedis acid (zakonisht uthull) që u jep atyre shijen e tyre karakteristike të thartë dhe të kripur. Megjithatë, në të njëjtën kohë, ato i kthejnë ato në një kërcënim të mundshëm për substancën e smaltit të dhëmbëve. Studimet kanë treguar se konsumimi i shpeshtë i tyre pa ushqim shoqërues, rrit rrezikun e prishjes së dhëmbëve me gati 85%. Prandaj, zgjidhja është t’i hani ato më rrallë dhe me ushqim.

Pije te lehta. Nuk është sekret që shumë pije të gazuara me sheqer nxisin prishjen e dhëmbëve. Megjithatë, kërcënimi më i madh duket se janë acidet (karbonizimi) dhe jo vetë sheqeri. Kështu, edhe versionet e tyre të lehta, të cilat përmbajnë për shembull acid citrik dhe fosforik, mund të gërryejnë substancën e smaltit nëse konsumohen në doza të mëdha.

Pije energjike. Edhe pse duken si një opsion shumë më i sigurt se pijet joalkoolike, fakti mbetet se edhe ato mund të përmbajnë shumë acid dhe sheqer, ndaj janë po aq të dëmshme, siç tregoi një studim i vitit 2008 nga Universiteti i Iowa-s.

Verë. Rregulli i përgjithshëm është se çdo gjë që njollos një mbulesë tavoline të bardhë mund të njollosë edhe dhëmbët tanë. Prandaj, “fajtori” i parë është vera e kuqe, e cila përmban shumë substanca kromogjene që çngjyrojnë dhëmbët.

Njollat ??përkeqësohen nga taninet në verën e kuqe, të cilat tentojnë të thajnë gojën dhe t’i bëjnë dhëmbët ngjitës. Megjithatë, e gjithë kjo nuk do të thotë se vera e bardhë nuk kontribuon në shfaqjen e njollave në dhëmbë. Sugjerohet të pini verë vetëm me ushqim.

Crackers, patate të skuqura, etj. Karbohidratet e përpunuara që gjenden në krisurat e bardha dhe në përgjithësi në produktet e bukës së bardhë që shpesh përtypim gjatë ditës, shndërrohen shpejt në gojë në sheqerna, si rezultat i të cilave ato ofrojnë ushqim të bollshëm për bakteret. Pra, në vend që t’i përtypni për orë të tëra, hani “menjëherë” dhe më pas lani mirë dhëmbët.

Kafe dhe çaj. I keni vënë re njollat ??kafe që grumbullohen në pjesën e brendshme të filxhanit kur pini shumë kafe ose çaj radhazi? Kjo ju jep një ide se si dy pijet më të dashura në botë mund të njollosin dhëmbët. Megjithatë, përveç çngjyrosjes, dhëmbët e njollosur shumë me kafe janë ngjitës dhe në këtë mënyrë “tërheqin” mbetjet ushqimore dhe bakteret.

Sa i përket çajit, disa lloje të çajit të zi njollosin dhëmbët më intensivisht se kafeja, dhe kjo është për shkak të taninave (siç është rasti me verën e kuqe). Kështu, llojet e çajit me pak përmbajtje tanine (të tilla si çajrat jeshilë, të bardhë dhe bimorë) vështirë se do të çngjyrosin dhëmbët. Është e vetëkuptueshme se shtimi i sheqerit ose karamelit në kafe ose çaj rrit rrezikun e prishjes së dhëmbëve.