BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Shëndeti

Ekspertët dalin me njoftimin e rëndësishëm, ja si ta dallojmë kancerin e lëkurës

Ekspertët dalin me njoftimin e rëndësishëm, ja si ta

Çfarë ngjyre është kanceri i lëkurës? Ja çfarë vëmendje duhet t’u kushtoni lythave…

Kanceri i lëkurës shpesh njihet nga shfaqja e një lythi të ri ose nga ndryshimi i një lythi të vjetër. Nëse lythi rritet, ndryshon formë ose ngjyrë, kruhet ose dhemb ose nuk është më simetrik, duhet të vizitoheni menjëherë te mjeku juaj. Çdo shenjë inflamacioni në lyth është gjithashtu një simptomë e mundshme e kancerit.

Lythi që shndërrohet më shpesh në kancer është ai që ka tri ose më shumë nuanca ngjyrë kafeje dhe të zezë. Gjithashtu, nëse shfaqet një njollë nën thua, dhe ju e dini se nuk ka pasur lëndime, duhet të bëni një kontroll mjekësor. Statistikat tregojnë se melanoma shfaqet më shpesh te meshkujt në gjoks, ndërsa te femrat, në këmbë dhe kurriz.

Kanceri i lëkurës shihet më së shpeshti në zonat e ekspozuara ndaj diellit të lëkurës tuaj – fytyrën tuaj (përfshirë buzët), veshët, qafën, krahët, gjoksin, pjesën e sipërme të shpinës, duart dhe këmbët.

Megjithatë, kanceri i lëkurës mund të zhvillohet edhe në zona më pak të ekspozuara ndaj diellit dhe më të fshehura të lëkurës, duke përfshirë midis gishtërinjve, poshtë thonjve, në pëllëmbët e duarve, shputat e këmbëve dhe në zonën gjenitale.

Personat me lëkurë të bardhë apo me quka, flokë biondë apo të kuq, dhe me sy blu ose të kaltër, i përkasin kategorisë me faktorë rreziku të lartë, ndërsa personat me flokë dhe sy të zinj, lëkura e të cilëve nuk digjet normalisht në diell, i përkasin kategorisë së personave me rrezik mesatar për t’u prekur nga kanceri i lëkurës.

Ju duhet të kontrolloheni tek mjeku për çdo shenjë të dyshimtë në lëkurë si dhe çdo ndryshim në dukjen e lëkurës suaj. Trajtimi ka gjasa të funksionojë mirë kur kanceri zbulohet herët. Nëse nuk trajtohet, disa lloje të qelizave të kancerit të lëkurës mund të përhapen në inde dhe organe të tjera.