BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Shëndeti

Ekspertët dalin me njoftimin e rëndësishëm, ja si ta dallojmë kancerin e lëkurës

Ekspertët dalin me njoftimin e rëndësishëm, ja si ta

Çfarë ngjyre është kanceri i lëkurës? Ja çfarë vëmendje duhet t’u kushtoni lythave…

Kanceri i lëkurës shpesh njihet nga shfaqja e një lythi të ri ose nga ndryshimi i një lythi të vjetër. Nëse lythi rritet, ndryshon formë ose ngjyrë, kruhet ose dhemb ose nuk është më simetrik, duhet të vizitoheni menjëherë te mjeku juaj. Çdo shenjë inflamacioni në lyth është gjithashtu një simptomë e mundshme e kancerit.

Lythi që shndërrohet më shpesh në kancer është ai që ka tri ose më shumë nuanca ngjyrë kafeje dhe të zezë. Gjithashtu, nëse shfaqet një njollë nën thua, dhe ju e dini se nuk ka pasur lëndime, duhet të bëni një kontroll mjekësor. Statistikat tregojnë se melanoma shfaqet më shpesh te meshkujt në gjoks, ndërsa te femrat, në këmbë dhe kurriz.

Kanceri i lëkurës shihet më së shpeshti në zonat e ekspozuara ndaj diellit të lëkurës tuaj – fytyrën tuaj (përfshirë buzët), veshët, qafën, krahët, gjoksin, pjesën e sipërme të shpinës, duart dhe këmbët.

Megjithatë, kanceri i lëkurës mund të zhvillohet edhe në zona më pak të ekspozuara ndaj diellit dhe më të fshehura të lëkurës, duke përfshirë midis gishtërinjve, poshtë thonjve, në pëllëmbët e duarve, shputat e këmbëve dhe në zonën gjenitale.

Personat me lëkurë të bardhë apo me quka, flokë biondë apo të kuq, dhe me sy blu ose të kaltër, i përkasin kategorisë me faktorë rreziku të lartë, ndërsa personat me flokë dhe sy të zinj, lëkura e të cilëve nuk digjet normalisht në diell, i përkasin kategorisë së personave me rrezik mesatar për t’u prekur nga kanceri i lëkurës.

Ju duhet të kontrolloheni tek mjeku për çdo shenjë të dyshimtë në lëkurë si dhe çdo ndryshim në dukjen e lëkurës suaj. Trajtimi ka gjasa të funksionojë mirë kur kanceri zbulohet herët. Nëse nuk trajtohet, disa lloje të qelizave të kancerit të lëkurës mund të përhapen në inde dhe organe të tjera.