BREAKING NEWS

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau të dashurën 19-vjeçare në Greqi

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau
x
BREAKING NEWS

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare, çfarë shkruante mes vuajtjeve shqiptari në rrjete sociale

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare,
x
BREAKING NEWS

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga 4 bashki, detajet e fundit nga procesi i 'Rithemelimit'

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon bilancin ditor

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon
x
BREAKING NEWS

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet
x
BREAKING NEWS

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës ‘luan’ me çmimet e karburanteve, ndryshon sërish çmimin e naftës pa kaluar ende 24 orë nga ndryshimi i ditës së kaluar

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës
x
BREAKING NEWS

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e SHBA-së del me thirrjen urgjente ndaj amerikanëve që jetojnë në Shqipëri

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e
x
BREAKING NEWS

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të shoqëruara me rrufe dhe erë të fuqishme/ Çfarë do të ndodhë përballë Vlorës dhe Himarës

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të
x

Gossip

Me kë e ka? Silvana Bushati rrëfen historinë personale: Ajo prezanton, i dhashë edhe rrobat e më kërkoi lekë

Me kë e ka? Silvana Bushati rrëfen historinë personale: Ajo

Sot në ‘Abc e Pasdites’ u fol për ndjesinë e mirënjohjes dhe sa e ndjejmë atë në shoqërinë tonë. E ftuar në studio Silvana Bushati rrëfeu një histori shumë personale që për të simbolizon pikërisht të qënurit mosmirënjohës:

“Një nga vajzat e televizionit që sot, jo se ka bërë ndonjë gjë të madhe, është në punë në emision. Kam qenë shtysa që ajo të dal në ekran sa dhe thoja psh ‘Ermal të lutem do e marrësh si të ftuar?’ Në një moment vazhdoi në një emision dhe po kërkonte për të mbushur kronikën e vetë. Dhe i thashë vajza ime luan futboll, merre. Më tepër për t’i bërë nder. Ah, tha, aty duhet lekë. Të betohem që dhe me veshjet e mia, të njëjtat, del në ekran. Vajza ime ka dalë gjithandej. Fjala që thotë, të shkatërron si njeri.” – tha Bushati.

Ndërkohë pedagogia Helena Halili tha se ndonjëherë tregohemi tepër të shpejt në gjykime duke harruar se disa njerëz mund të mos e kenë mundësinë për të kthyer nderin me qëllim që të tregojnë mirënjohjen. Për aq kohë sa nuk i bëjmë të mirat me qëllimin që të na kthehen, gjithçka është në rregull shpreh Halili, por duhet të vendosim veten në këpucët e tjetrit kur ka nevojë për një dorë por nuk ka asgjë për të dhënë pas.

“Disa njerëz e kanë problem ta rikthejnë kujtesën e tyre e të kujtohen kur kanë qenë ‘të vegjël’. Harrojnë rrugës, sepse përmasat e mëdha nuk shohin përmasat e vogla të një dore. Ka raste kur njerëzit harrojnë, por ka raste që dhe nuk kanë mundësi për të treguar mirënjohjen. Një zonjë një herë më tha ‘nuk kam asgjë të të jap veçse të lutem që Zoti të ta bëj dritë’.” – shprehu pedagogia.

Albi Dhima shprehu se mosmirënjohja është një virtyt negativ që gjendet masivisht në studiot televizive dhe në marrëdhënie me personazhet publike. Sipas tij, fama i transformon njerëzit dhe kur të janë hapur dyert e televizioneve duhet të jesh falenderues dhe jo arrogant.

“Njerëzit duhet të jenë falenderues ndaj një mundësi. Ty të është dhënë ajo kohë televizive, duhet të jesh falenderues. Si e shfrytëzon është çështje personale.” – tha Dhima.