BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Gossip

Me kë e ka? Silvana Bushati rrëfen historinë personale: Ajo prezanton, i dhashë edhe rrobat e më kërkoi lekë

Me kë e ka? Silvana Bushati rrëfen historinë personale: Ajo

Sot në ‘Abc e Pasdites’ u fol për ndjesinë e mirënjohjes dhe sa e ndjejmë atë në shoqërinë tonë. E ftuar në studio Silvana Bushati rrëfeu një histori shumë personale që për të simbolizon pikërisht të qënurit mosmirënjohës:

“Një nga vajzat e televizionit që sot, jo se ka bërë ndonjë gjë të madhe, është në punë në emision. Kam qenë shtysa që ajo të dal në ekran sa dhe thoja psh ‘Ermal të lutem do e marrësh si të ftuar?’ Në një moment vazhdoi në një emision dhe po kërkonte për të mbushur kronikën e vetë. Dhe i thashë vajza ime luan futboll, merre. Më tepër për t’i bërë nder. Ah, tha, aty duhet lekë. Të betohem që dhe me veshjet e mia, të njëjtat, del në ekran. Vajza ime ka dalë gjithandej. Fjala që thotë, të shkatërron si njeri.” – tha Bushati.

Ndërkohë pedagogia Helena Halili tha se ndonjëherë tregohemi tepër të shpejt në gjykime duke harruar se disa njerëz mund të mos e kenë mundësinë për të kthyer nderin me qëllim që të tregojnë mirënjohjen. Për aq kohë sa nuk i bëjmë të mirat me qëllimin që të na kthehen, gjithçka është në rregull shpreh Halili, por duhet të vendosim veten në këpucët e tjetrit kur ka nevojë për një dorë por nuk ka asgjë për të dhënë pas.

“Disa njerëz e kanë problem ta rikthejnë kujtesën e tyre e të kujtohen kur kanë qenë ‘të vegjël’. Harrojnë rrugës, sepse përmasat e mëdha nuk shohin përmasat e vogla të një dore. Ka raste kur njerëzit harrojnë, por ka raste që dhe nuk kanë mundësi për të treguar mirënjohjen. Një zonjë një herë më tha ‘nuk kam asgjë të të jap veçse të lutem që Zoti të ta bëj dritë’.” – shprehu pedagogia.

Albi Dhima shprehu se mosmirënjohja është një virtyt negativ që gjendet masivisht në studiot televizive dhe në marrëdhënie me personazhet publike. Sipas tij, fama i transformon njerëzit dhe kur të janë hapur dyert e televizioneve duhet të jesh falenderues dhe jo arrogant.

“Njerëzit duhet të jenë falenderues ndaj një mundësi. Ty të është dhënë ajo kohë televizive, duhet të jesh falenderues. Si e shfrytëzon është çështje personale.” – tha Dhima.