BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Kultura

7 objekte të trashëgimisë kulturore janë restauruar pas dëmtimeve nga tërmeti i nëntorit 2019

7 objekte të trashëgimisë kulturore janë restauruar pas

 Shtatë objekte të trashëgimisë kulturore janë restauruar përmes projektit “EU4Culture”. Kjo bëhet me dije nga Delegacioni i BE-së në vendin tonë, që shprehet se për të rehabilituar objektet e dëmtuara nga tërmeti i vitit 2019 u krijua dhe ky program. “Tërmeti i nëntorit të vitit 2019 shkaktoi dëme të mëdha në 11 bashki, duke përfshirë objekte të shumta të trashëgimisë kulturore. Për të ndihmuar Shqipërinë të rehabilitojë këto objekte, BE-ja nisi projektin “EU4Culture”, zbatuar nga UNOPS në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës.

Ky projekt ka si qëllim rehabilitimin dhe rivitalizimin e objekteve të trashëgimisë kulturore që u dëmtuan nga tërmeti. 7 nga 19 objekte të trashëgimisë kulturore janë përfunduar”, thuhet në faqen e Delegacionit të BE-së, që është publikuar dhe në faqen e programit “EU4Culture”. Ndër objektet që janë restauruar përmes këtij programi përmendim Kullën Veneciane në Durrës, mozaiku “Shqipëria” në Muzeun Historik Kombëtar, etj. Projekti “EU4Culture” financohet nga Bashkimi Evropian (BE) dhe zbatohet nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Shërbimet e Projekteve (UNOPS) në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës së Shqipërisë. “EU4Culture” përfaqëson një ndër programet më të mëdha të trashëgimisë kulturore të financuara nga Bashkimi Evropian, me një buxhet total prej 40 milionë euro. Sipas “EU4Culture” ekipi i inxhinierëve dhe ekspertëve të dk shqiptare, duke përfshirë Muzetë Etnografikë të Krujës dhe Kavajës, Kalanë e veçante të Bashtovës, muzeun Arkeologjik dhe Hamamin në Durrës, Teatrin Kombëtar të Kukullave, Kishën e Shën Mërisë në Mamurras e të tjera. “EU4Culture” vijon se së shpejti, këto monumente do të jenë të hapura për publikun.