BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Kultura

Adriano Martinolli D’Arcy dhe Petar Pejcic, protagonistët e koncertit “Violonçeli misterioz” 

Adriano Martinolli D’Arcy dhe Petar Pejcic, protagonistët e koncertit

Koncerti simfonik “Violonçeli misterioz” këtë mbrëmje janari vjen në programin muzikor të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Violonçelisti, Petar Pejcic, fituesi i çmimit të V “Queen Mathilde Prize” në konkursin më të rëndësishëm ndërkombëtar “Queen Eliabeth Competition” dhe dirigjenti italian, Adriano Martinolli D’Arcy, do të jenë protagonistët e koncertit simfonik instrumental “Violonçeli misterioz” me orkestrën simfonike të TKOB-së. ““Violonçeli misterioz” ka shumë mistere për t’ju zbuluar, ndaj ejani në Teatrin e Operës dhe Baletit!”, shprehet institucioni në faqen e tij për këtë koncert, që do të zhvillohet mbrëmjen e së shtunës. Njëjtë siç kompozoi Tchaikovsky suitën nr. 4 Mozartiana, apo Shostakovich-i koncertin nr. 1për violonçel, apo siç shkroi Prokofiev-i simfoninë nr. 1, e po njësoj, orkestra simfonike e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, dirigjuar nga maestro italian, Adriano Martinolli D’Arcy, dhe violonçelisti Pejcic do të krijojnë magjinë e mistershme në skenën e TKOB-së, me koncertin simfonik “Violonçeli misterioz”. Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit me kalendarin artistik- janar 2023 solli ndërmend gjurmët e kompozitorëve të mirënjohur botëror të muzikës klasike. Me 4 premiera në koncerte simfonike,  5 solistë në violinë, piano, flaut e violonçel dhe me kryeveprat klasike të Mozart-it Tchaikovsky-t, Prokofiev-it, Shostakovich-it, etj. Në datën 10 janar për publikun u zhvillua koncerti i parë orkestrës simfonike të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit “Not’te da Oscar”, për t’ia lënë radhën më pas koncerteve të tjerë në vijim, që bënë bashkë artistë shqiptarë dhe të huaj. Në muajin shkurt në kalendarin artistik të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit priten të tjera shfaqje dhe koncerte për publikun.

Më të lexuarat