BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Kultura

Akademikë, studiues dhe personalitete të artit në TKOB për historinë e kompozitorit Bojan Adamic në Shqipëri 

Akademikë, studiues dhe personalitete të artit në TKOB për

Historia në Tiranë e një prej artistëve më të njohur europianë tashmë në një libër. Mes notash e rreshtash, zbulohet një tablo tjetër e Shqipërisë pas Luftës së Dytë Botërore, ku kultura dhe arti ravijëzojnë një nivel të lartë për kohën. Promovimi i librit  “Kompozitori Bojan Adamic në Shqipëri” me autor akad. Vasil Tole u bë në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit, ku ishin të pranishëm ambasadori i Sllovenisë në Tiranë, z. Peter Japejl, zëvendësministre e Kulturës, znj. Lira Pira, familjarë të kompozitorit Bojan Adamic, akademikë, studiues, personalitete të artit e kulturës nga Shqipëria dhe Kosova, diplomatë dhe përfaqësues të lartë të institucioneve shtetërore. Drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit Alda Bardhyli e vlerësoi librin e akad. Vasil Toles si një zbulim të befasishëm për njohjen me Bojan Adami?, si një figurë e rëndësishme e kulturës europiane. “Kompozitori i shquar slloven Bojan Adami? ka punuar në Shqipëri në vitet 1947-1948 si pianist, orkestrues dhe kompozitor, pranë Orkestrës se Radio Tiranës dhe orkestrës se hotel “Dajtit”. Adami? e jetoi Shqipërinë e asaj periudhe me gjithë pasionin e madh të një artisti që kërkon të jetojë e të bëjë vepra që tashmë janë pjesë e një rrugëtimi të historisë së muzikës shqiptare”, tha Bardhyli. Ambasadori i Sllovenisë në Tiranë, z.Peter Japejl, vuri në dukje se veçoria e përbashkët e sllovenëve dhe shqiptarëve është se identiteti i tyre kombëtar u konsolidua ndër shekuj nga ruajtja me kokëfortësi e kulturës dhe gjuhës së tyre, edhe pse ata ishin të sunduar nga të tjerët. “Prezantimi i një libri për një burrë të madh që ka lidhur kombet tona përmes muzikës dhe që ndër të tjera ka aranzhuar kompozimet e kompozitores së parë shqiptare Dhora Leka, është më se një mënyrë adekuate për ta nderuar këtë”, tha ambasadori Japejl. Dr. Arian Leka e vlerësoi librin e për dëshmitë e veprës mbështetur në zëra të gjerë arkivistikë e bibliografikë, shumica e të cilave i shfaqen lexuesit për herë të parë.  Promovimi u organizua nga Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit; Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit; Ambasada e Republikës së Sllovenisë në Shqipëri, në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë dhe Teatrin e Operës dhe Baletit.

Më të lexuarat