BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-kryebashkiakut, Klodiana Lala zbardh prapaskenat e lëvizjeve të fundit të Dakos: Takoi bashkëpunëtorët me të cilët...

Arrestimi i ish-kryebashkiakut, Klodiana Lala zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Nga kontrollet te vrojtuesit e plazhit, specialisti zbardh masat e reja ndaj subjekteve bregdetare

Nga kontrollet te vrojtuesit e plazhit, specialisti zbardh masat e reja ndaj
x
BREAKING NEWS

'Benz-i' përplaset 'kokë më kokë' me motorin, ka të plagosur

'Benz-i' përplaset 'kokë më kokë' me
x
BREAKING NEWS

E zë poshtë zetori teksa punonte tokën, humb jetën 55-vjeçari (emri)

E zë poshtë zetori teksa punonte tokën, humb jetën
x
BREAKING NEWS

Kërcet grushti në Tiranë, ka të lënduar

Kërcet grushti në Tiranë, ka të lënduar
x
BREAKING NEWS

Sherri mes dy të miturve në Tiranë, policia del me njoftim urgjent dhe zbardh detajet e rënda

Sherri mes dy të miturve në Tiranë, policia del me njoftim
x
BREAKING NEWS

"U kap kamioni i pandëshkueshmërisë", Klodiana Lala plas 'minën me sahat': Kur u arrestua peshku i madh, SPAK do godasë të tjerë politikanë

"U kap kamioni i pandëshkueshmërisë", Klodiana Lala
x
BREAKING NEWS

Sherr mes të rinjve në Tiranë, dalin detajet e para

Sherr mes të rinjve në Tiranë, dalin detajet e para
x

Kultura

Aktorët Ema Andrea dhe Dritan Boriçi me interpretime poezish në COD

Aktorët Ema Andrea dhe Dritan Boriçi me interpretime poezish në

Qendra për Hapje dhe Dialog u vesh mbrëmjen e së martës nën petkun e magjisë së interpretimit të aktorëve Ema Andrea dhe Dritan Boriçi. COD shprehet se letra e Charlie Chaplin drejtuar së bijës, poezi nga emra të mirënjohur si: D'annunzio, Ana Blandiana, Rita Bumi-Papa, si edhe fragmente nga “Skema të jetës bashkëshortore” të Ingmar Bergman, përcollën emocione në Hollin Protokollar. “Pas çdo rreshti, publiku zhytej në një botë tjetër duke eksploruar përmbajtje të fuqishme personale dhe shoqërore. Vargjet e përshtatura me staturën tejet të epërme të këtyre karaktereve dhe vrullit të tyre jetësor, të shoqëruara nën tingujt e muzikës së luajtur nga Deejay Women Academy, depërtuan në ndjesitë e fshehura në skutat më të errëta të shpirtit”, shkruan COD. Qendra për Hapje dhe Dialog në bashkëpunim me aktoren Ema Andrea sjell këtë kohë në mjediset e saj një cikël takimesh të titulluara “COD/ACT”, ku aktorja e mirënjohur do të sjellë për publikun interpretime të tekstit poetik dhe atij narrativ. Takimi i parë u zhvillua me pjesëmarrjen e Deejay Women Academy dhe Dritan Boriçit, në sallën “Forum” COD pranë kryeministrisë. Ema Andera është e njohur si aktore, regjisore dhe pedagoge në Universitetin e Arteve, dhe vazhdon me një aktivitet të vlerësuar artistik. Po ashtu dhe aktori Dritan Boriçi vijon me një aktivitet artistik, duke u prezantuar herë pas here para publikut me role të ndryshme. Në periudhën ndërmjet viteve 1995 - 2003, ai ka qenë aktor i Teatrit Bylis të Fierit dhe që prej viti 2003 është aktor i Teatrit Kombëtar. Boriçi është pedagog i aktrimit në Universitetin Evropian të Tiranës. Ky aktivitet që u zhvillua më 21 mars në COD vjen në vijim të veprimtarive, që po zhvillohen në këto mjedise, ku herë pas here marrin pjesë dhe artistë të ndryshëm.

 

 

Më të lexuarat