BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Kultura

Aktorët Ema Andrea dhe Dritan Boriçi me interpretime poezish në COD

Aktorët Ema Andrea dhe Dritan Boriçi me interpretime poezish në

Qendra për Hapje dhe Dialog u vesh mbrëmjen e së martës nën petkun e magjisë së interpretimit të aktorëve Ema Andrea dhe Dritan Boriçi. COD shprehet se letra e Charlie Chaplin drejtuar së bijës, poezi nga emra të mirënjohur si: D'annunzio, Ana Blandiana, Rita Bumi-Papa, si edhe fragmente nga “Skema të jetës bashkëshortore” të Ingmar Bergman, përcollën emocione në Hollin Protokollar. “Pas çdo rreshti, publiku zhytej në një botë tjetër duke eksploruar përmbajtje të fuqishme personale dhe shoqërore. Vargjet e përshtatura me staturën tejet të epërme të këtyre karaktereve dhe vrullit të tyre jetësor, të shoqëruara nën tingujt e muzikës së luajtur nga Deejay Women Academy, depërtuan në ndjesitë e fshehura në skutat më të errëta të shpirtit”, shkruan COD. Qendra për Hapje dhe Dialog në bashkëpunim me aktoren Ema Andrea sjell këtë kohë në mjediset e saj një cikël takimesh të titulluara “COD/ACT”, ku aktorja e mirënjohur do të sjellë për publikun interpretime të tekstit poetik dhe atij narrativ. Takimi i parë u zhvillua me pjesëmarrjen e Deejay Women Academy dhe Dritan Boriçit, në sallën “Forum” COD pranë kryeministrisë. Ema Andera është e njohur si aktore, regjisore dhe pedagoge në Universitetin e Arteve, dhe vazhdon me një aktivitet të vlerësuar artistik. Po ashtu dhe aktori Dritan Boriçi vijon me një aktivitet artistik, duke u prezantuar herë pas here para publikut me role të ndryshme. Në periudhën ndërmjet viteve 1995 - 2003, ai ka qenë aktor i Teatrit Bylis të Fierit dhe që prej viti 2003 është aktor i Teatrit Kombëtar. Boriçi është pedagog i aktrimit në Universitetin Evropian të Tiranës. Ky aktivitet që u zhvillua më 21 mars në COD vjen në vijim të veprimtarive, që po zhvillohen në këto mjedise, ku herë pas here marrin pjesë dhe artistë të ndryshëm.

 

 

Më të lexuarat