BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x
BREAKING NEWS

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda tre vitesh, fluturime edhe në linjat transatlantike, flet drejtori i “TIA” dhe zbulon se “Kastrati Group” do të investojë 60 milione euro vetëm gjatë vitit 2024

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda
x
BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x

Kultura

Anastas Kostandini: Ekspozita “Nëntor” dëshmon për këmbënguljen e një grupi artistësh të disa brezave për të konfirmuar vokacionin piktural mbi telajo

Anastas Kostandini: Ekspozita “Nëntor” dëshmon për

Ekspozita e përvitshme e pikturës shqiptare “Nëntor” prezanton punët e reja të një grupimi artistësh të njohur. Ekspozita u hap në galerinë FAB, ku në tre sallat e saj publiku gjen punime të ndryshme, kryesisht në gjininë e kompozimit. Ekspozita këtë vit bën bashkë rreth 30 artistë dhe është një nga aktivitetet me rëndësi në fushën e artit pamor. Pjesëmarrës në ekspozitën e pikturës është dhe piktori i njohur Anastas Kostandini, i cili merr pjesë me një kompozim me tetë pjesë. Piktori thotë se “Nëntor” që këtë vit shënon edicionin e 26 përmban punime të artistëve që njihen për trajtimin e temave të historisë dhe jetës aktuale. “Ekspozita “Nëntori” në paraqitjen e saj të 26-të dëshmon për këmbënguljen e një grupi artistësh të disa brezave për të konfirmuar vokacionin piktural mbi telajo. Ata njihen për trajtimin e temave të historisë dhe jetës aktuale përmes modernizimit të gjuhës artistike të liberalizuar në nivel profesional”, shprehet piktori Anastas Kostandini (Taso). “Nëntor 26” në jetën artistike të Tiranës është një nga aktivitetet me rëndësi në fushën e artit pamor, ku si rregull piktorët pjesëmarrës prezantohen me një apo dy punime në pikturë. Ekspozita “Nëntor” nisi më shumë se dy dekada më parë, por çdo vit është pritur me interesin e artistëve pjesëmarrës, por dhe publikut.

“Princesha Argjiro” në pikturë

Anastas Kostandini: Ekspozita “Nëntor” dëshmon për

 Në këtë ekspozitë piktori Anastas Kostandini prezantohet me një kompozim në tetë pjesë titulluar “Princesha Argjiro”. Një punë në pikturë që siç tregon dhe vetë subjekti është marrë nga një poemë e shkrimtarit Ismail Kadare. “Te “Princesha Argjiro” janë tetë tablo që janë lidhur së bashku dhe formojnë një pikturë. Ajo ka një karakter tregimtar dhe duket si një ilustrim me figura. Por duke ndenjur të gjitha së bashku është bërë një ndërhyrje e pikturave e fortë nga pikëpamja stilistike për të krijuar një lloj uniteti, që ato mos të qëndrojnë të veçanta dhe ka një lloj kronologjie. Fillimisht prezantohet figura kryesore dhe janë disa episode që lidhen me momente kryesore të legjendës. Dëshira ime është për të nënvizuar karakteristikën kombëtare në një epokë moderne në një epokë të universalizmit dhe të jetës”, tregon piktori Anastas Kostandini për veprën që prezanton në këtë ekspozitë. Si piktor Anastas Kostandini ka një aktivitet që vijon me ekspozita të ndryshme brenda dhe jashtë vendit, ku nuk mungon dhe pjesëmarrja në ekspozitat në grup autorësh. Piktori Kostandini tregon se ka pak vite, që është bërë pjesë e “Nëntorit”. Ekspozita këtë vit vjen me pjesëmarrjen e artistëve të mirënjohur Aleksandër Filipi, Anastas Konstandini, Adrian Devolli, Andi Hila, Ardit Boriçi, Agron Mesi, Buron Kaceli, Fatmir Juka, Gazmend Leka, Hasan Çapari, Ksenofon Dilo,  Nikolin Ivanaj, Zef Shoshi, Merita Selimi, etj. Ekspozita “Nëntor 2026” që u hap këto ditë në galerinë FAB pranë Universitetit të Arteve do të qëndrojë deri në fund të këtij muaji.

Më të lexuarat