BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x
BREAKING NEWS

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda tre vitesh, fluturime edhe në linjat transatlantike, flet drejtori i “TIA” dhe zbulon se “Kastrati Group” do të investojë 60 milione euro vetëm gjatë vitit 2024

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda
x
BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x

Kultura

Artistët: Zef Deda ishte një aset kombëtar, një artist që nuk ka krahasim, pasi ishte krijues me dhunti

Artistët: Zef Deda ishte një aset kombëtar, një artist

Zef Deda një nga komedianët më të mirë të Shqipërisë u nda nga jeta në moshën 73 vjeçare, pasi prej disa kohësh vuante nga një sëmundje e rëndë. Aktori i humorit i cilësuar edhe si “Charlie Chaplini” i Shqipërisë ka spikatur me rolet e të tij ndër vite. Kolegë dhe miq të aktorit Zef Deda “Mjeshtër i Madh” shprehen se me artin e tij ai ishte i pranishëm në të gjitha familjet shqiptare. Aktorja Dana Xhaj e cila ka qenë partnere e tij në skenë thotë se Shqipëria humbi gjigantin e humorit. “Vlerësoj gjithçka, ishte aktor me dhunti të rralla, aktrimin, veshin muzikor, plastikën e rrallë, elegancën në skenë, imitimin brilant. Shqipëria humbi gjigantin e humorit. Zefi ka vulos histori në fushën e humorit. Do të thonë gjithmonë kam jetuar në kohën e Zef Dedës”, shprehet aktorja e njohur. Ndërsa regjisori Mevlan Shanaj thotë se Zef Deda ishte një aset kombëtar, një artist që nuk ka krahasim. “I ka ikur Shqipërisë një aset kombëtar i përjetshëm! Zef Deda erdhi në skenë në rininë e hershme si zbulim i Gjosho Vasisë nga grupet amatore të Vaut Dejës! Që në daljen e parë nuk ishte një zbulim, por një magji me sukses të përjetshëm! I lindur artist! Nuk ka krahasim, pasi ishte krijues me dhunti përrallore! Dikush në jetë të mos habitet nga përrallat që kanë fuqi mbinjerëzore! Ai ishte i magjishëm në fjalë xhest muzikë!”, shprehet Shanaj për aktorin. Aktorja Merita Smaja në një postim në rrjete sociale shkruan se Zef Deda është i përjetshëm me artin e tij. “Do jetë gjithmonë me ne, sepse është i përjetshëm me artin e tij”, shkruan aktorja. Regjisori dhe dramaturgu Naser Shatrolli nga Kosova thotë se Zef Deda ka krijuar epokën e tij të quajtur kulturë. “Në rast se ju kujtohet sot e kaluara e tij d.m.th. që Zef Deda ka bërë diçka të vyeshme për të tashmen tonë! Dhe në rast se nuk harrohet puna e tij, i bie që Deda ka krijuar epokën e tij të quajtur kulturë të humorit në skenë dhe televizion…!”, thotë Shatrolli. Zef Deda artist i madh që solli dhe figura ndërkombëtare, krijoi portretin e humorit shkodran. Regjisorja Eliona Thomaraj thotë se ai kornizoi epokën në të cilën krijoi si një Charlie Chaplin i epokës së vet. “Zefi do të mbetet i përjetshëm në memorien e popullit tonë, si aktori që ironizoj korrupsionin e kohës me skeçin “Kunati i shokut Xhemal”, thotë Thomaraj.  Shkodra dhe Shqipëria humbën një emër të madh të artit dhe humorit, ku mesazhe për artistin ndanë dje dhe ministrja e Kulturës Elva Margariti, kryetari i bashkisë së Shkodrës Benet Beci, etj.

Zef Deda realizoi shumë figura artistike

Teatri “Migjeni” i Shkodrës përmes një materiali në faqen e tij sjell në vëmendje jetën dhe aktivitetin e aktorit Zef Deda. “Në teatrin “ Migjeni”, aty ku ai nisi rrugëtimin e tij të ëndrrës për t’u bërë ai që vërtetë u bë, një nga komedianët më të mirë të traditës sonë të artit komik, i cilësuar edhe si “Charlie Chaplini” i Shqipërisë”, thuhet nga teatri ndër të tjera. Zef Deda lindi në Shkodër më 27 korrik 1950 dhe u shua po në qytetin e tij të lindjes. Talenti i tij spikat që në moshë të vogël. Me një shkathtësi dhe me një plastikë të shkëlqyer psiko-fizike, ai arrin të realizojë qindra figura artistike me një vërtetësi dhe sinqeritet, sikur ata dilnin nga shpirti i tij. Kjo marrëdhënie që ai pati me skenën bëri që Zef Deda të ishte edhe “Kunati i shokut Xhemal”, “Kola i dritave”, “Kushrini nga Amerika” po aq sa Charlie Chaplini. Pas një shkëputje prej 6 vitesh, për shkak te emigrimit jashtë atdheut, artisti i mirënjohur u kthye në vitin 1996 në Shqipëri për të ushtruar profesionin e aktorit. Zef Deda gjithashtu ka interpretuar edhe shumë komedi si: “Vëllai nga babai”, “Kollovari”, “Big Brother Shkodra 1”, “Big Brother Shkodra 2”, etj.

Më të lexuarat