BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Kultura

“Aulona Inter Folk Festival” me ansamblet folklorike mbërrin në edicionin e 16-të

“Aulona Inter Folk Festival” me ansamblet folklorike mbërrin

Festivali “Aulona Inter Folk Festival” prej vitesh është bërë pjesë e jetës artistike në Vlorë dhe këtë vit mbërrin në edicionin e 16-të. Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë shprehet se aktiviteti shenjues i përvitshëm për promovimin e vlerave dhe kulturave kombëtare, evropiane e më gjerë, vjen për të 16-in vit radhazi në qytetin mikpritës të Vlorës, me grupe nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut, Rumania, Hungaria, Italia, Greqia dhe Ukraina. “Për të treguar edhe një herë, se instalimi i një aktiviteti të tillë me karakter kulturor e turistik, ka qenë një ide e duhur dhe e nevojshme jo vetëm për qytetin bregdetar të Vlorës por edhe për hapësirën kulturore mbarë shqiptare. DRTK - Vlorë ju fton të shijoni momentet festive të festivalit mbarëkombëtar, i cili do të mbahet në datat 24-27 maj në ambientet e stadiumit “Flamurtari”, me mbështetjen kryesore të Bashkisë Vlorë, si dhe të Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit”, thuhet nga DRTK Vlorë. Po sipas DRTK Vlorë është edhe këndi i trashëgimisë kulturore jo-materiale, që i bashkohet festivalit “Aulona Inter Folk Festival”. “Përmes zejesh, punimeve artizanale dhe melodisë popullore me këngë e valle, plotësohet tabloja e larmitetit kulturor, i cili sjell plot ngjyra, ritme, tinguj dhe energji të reja, në rrugët e qytetit tonë”, thuhet nga DRTK Vlorë në faqen e saj. Në maj të vitit 2023 në qytetin bregdetar të Vlorës u zhvillua edicioni i 15-të i “Aulona Inter Folk Festival”. Edhe një vit më parë ky festival me drejtor Sejmen Gjokoli njëkohësisht dhe drejtues i qendrës kulturore “Aulona” bëri bashkë në qytetin bregdetar, grupe dhe ansamble folklorike, nga shumë shtete të Ballkanit dhe Evropës. Kupa e edicionit të 15-të shkoi për ansamblet “Dibrova” e “Gorytsvit” të qytetit Lviv (Ukrainë).