BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Kultura

Baritoni Gëzim Myshketa rikthehet në skenën e Teatrit të Operës dhe Baletit me rol në veprën e Puçinit

Baritoni Gëzim Myshketa rikthehet në skenën e Teatrit të

“Il Trittico” rikthen në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit baritonin e njohur Gëzim Myshketa. Tre opera në një. Triptiku i kompozitorit italian Giacomo Puccini nis me veprën “Il Tabarro” për të vijuar me “Sour Angelica” dhe për t’u mbyllur me operën “Gianni Schichi”, ku për këtë të fundit rikthehet në skenën tonë baritoni Myshketa. Baritoni Gëzim Myshketa një nga artistët më në zë të momentit që performon në skenat më prestigjioze të Evropës kthehet në Shqipëri në rolin e Gianni Schicchi, në “Il Trittico” në TKOB. Myshketa e quan operën një vënie skenike monumentale. “Një kënaqësi dhe emocion i veçantë që të kthehem pas disa vitesh në skenën e bekuar të TKOB në rolin Gianni Schichi në veprën me të njëjtin titull, që është pjesë e triptikut të famshëm Puçinian që do të vendoset në skenë në një vënie skenike monumentale. Një kënaqësi e madhe për mua, sepse vite më parë e kam vendosur këtë vepër dhe në rolin e regjisorit, pra është mjaft interesante dhe emocionuese të kthehem në skenën e bekuar të Operës midis kolegëve të mrekullueshëm të teatrit tonë dhe mysafirëve prestigjiozë nga jashtë shtetit”, shprehet Myshketa përmes një video të shpërndarë nga TKOB. Baritoni Myshketa kthehet në Shqipëri enkas për këtë shfaqje, së cilës do t'i japë një tjetër shkëlqim. I cilësuar nga kritika italiane si një nga talentet më interesante të brezit të tij i ftuar të debutojë në mbarë botën, që nga SHBA-ja e deri në Kore e Japoni, e nga Berlini në Romë e Madrid, Myshekta liston mbi 60 role operistike në aktivitetin e tij.

Veprat e Puçinit

Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit rreshtohet këtë vit krah për krah me teatrot botërorë, që këtë vit ia kanë dedikuar kompozitorit të madh italian, Giacomo Puccini-t (Xhakomo Puçini). Në 100-vjetorin e ndarjes nga jeta, në skenën e TKOB-së do të ngjiten veprat kryesore të Puccini-t, kjo falë bashkëpunimit me “Fondazione Festival Pucciniano” në Itali. Bashkëpunimi i parë është ai për operën “Il Trittico”, një opera që ka tri vepra brenda saj që do të interpretohen në një natë dhe përfshihen më shumë se 100 artistë. “Il Trittico” e kompozitorit italian rikthehet pas thuajse një dekade në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. “Il Tabarro”, “Suor Angelica” dhe “Gianni Schichi” nga Puccini, tri vepra krejtësisht të ndryshme nga njëra-tjetra, që i bashkon një element i vetëm: vdekja. “Il Trittico” do të vijë nën dirigjimin e maestros Jacopo Sipari di Pescasseroli dhe as/dirigjent Nicolo Jacopo Supa. Me regji të Ada Gurrës dhe skenografi e kostumografi të ardhur nga Italia me ndihmën e “Fondazione Festival Pucciniano”.  Në “Il Trittico” për tre operat në skenë janë artistë shqiptarë dhe të huaj si: Donata D'Annunzio Lombardi, Carlos Almaguer, Armando Likaj, Guo Zi Zhao, Erlind Zeraliu, Bledar Domi, Dorina Selimaj, Vikena Kamenica, Ivana Hoxha, Andi Istrefi, Viola Bakiasi, Gerald Murrja, Eva Golemi, Ramona Tullumani, Amelda Papa, Solen Alla, Renisa Laçka, Nina Muho, Matias Xheli, Denis Skura, Roel Llupo, Genc Vozga, Simona Karafili, etj. “Il Trittico” e Puçinit do të jetë në skenë më 29 shkurt dhe 1, 2, 3 mars.

Më të lexuarat