BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Kultura

“Burrnesha”, “Pesë stinët e armikut të popullit” dhe “Kthimi i Karl Majit” vepra të autorit Jeton Neziraj në skenën e Teatrin Kombëtar Eksperimental

“Burrnesha”, “Pesë stinët e armikut të

Tre vepra teatrore të dramaturgut Jeton Neziraj do të shfaqen në Tiranë. Në kuadër të bashkëpunimit që u bë me dije dhe më parë, Qendra Multimedia vjen me tre shfaqje teatrore në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivoli” te “ArTurbina” në Tiranë. Dramaturgu Jeton Neziraj është një emër i njohur, ku me veprat e tij nuk kanë munguar dhe vlerësimet e ndryshme më parë. Dramaturgu kosovar Jeton Neziraj është dhe drejtor i Qendra Multimedia në Prishtinë, Kosovë. Në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental veprat teatrore, që do të luhen nga artistët nga Kosova do të jenë për tre mbrëmje me radhë. Mbrëmjen e 31 marsit në skenë vjen vepra “Burrnesha” nga Jeton Neziraj dhe me regji të Erson Zymberit. Aktorë në role janë Semira Latifi, Tringa Hasani dhe Kushtrim Qerimi. Mbrëmjen e datës 1 prill në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental vjen vepra teatrore “Pesë stinët e armikut të popullit” vepër e Nezirajt dhe regjia Blerta Neziraj. Aktorë në role janë Armend Smajli, Shpëtim Selmani, Egzona Ademi, Afrim Muçaj, Kushtrim Qerimi, Verona Koxha. Muzikantë Arbër Salihu, Granit Havolli dhe Tomor Kuçi. Në datën 2 të muajit që vjen në skenë do të shfaqet “Kthimi i Karl Majit”. Shkruar nga Jeton Neziraj, regjia Blerta Neziraj dhe aktorë në role janë Adrian Morina, Edona Reshitaj, Armend Smajli, Shpëtim Selmani dhe Ylber Bardhi.

Tre veprat teatrore

Drama “Burrnesha” është inskenuar për herë të parë në teatrin Schlachthaus Theater në Bern të Zvicrës në maj të vitit 2018. Vepra teatrore “Burrnesha” flet për karakteristikat e traditës së adaptimit të tipareve burrërore nga vajzat shqiptare të Malësisë gjatë shekujve të kaluar. Në materialin e veprës teatrore “Pesë stinët e armikut të popullit” tregohet se ajo flet për “heroin që komprometohet nga shumica” dhe për “përgjegjësinë e shumicës, si armike e të vërtetës dhe lirisë” (Ibsen, përmes Stockmann). “Por kjo shfaqje na flet edhe për hipokrizinë e misioneve të paqes të UN-it, të cilat, në emër të stabilitetit politik, në emër të paqes, zhvillimit e të rikonstruktimit, mbyllin sytë përballë dr. Stokmanëve, dhe rrjedhimisht, bëhen pjesëmarrës në vrasjen e tyre”, thuhet rreth veprës. Shfaqja “Kthimi i Karl Majit” e konfronton publikun me qasjen gati demonizuese të Evropës Perëndimore ndaj Lindjes, superioritetin e supozuar kulturor, politik e intelektual të saj ndaj Lindjes për të cilën Aleksandar Hemon thotë se i ka rrënjët thellë në kolonializëm dhe racizëm. Në material rreth shfaqjes thuhet i bën një skanim Europës së tanishme, vlerave të saj të supozuara kulturore e civilizuese, demokracisë së proklamuar si “të shenjtë”, dhe e cila, në babelin e letrave burokratike të EU-së na vjen në variantin e garës muzikore Eurovizion, pra si një Evropë e dashurisë, e harmonisë, e shkëlqimit e diversitetit, por që në thelb, e në realitet, është edhe një Europë arrogante, eurocentriste, madje raciste. Është një Europë e shkëlqimit nga jashtë, por që nga brenda gëlon nga paragjykimet.

 

 

 

Më të lexuarat