BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Kultura

Dokumentari “Fluturat”, i cili trajton jetën e vështirë të 21 grave të lindura dhe të rritura në regjimin komunist shqiptar shfaqet në Bruksel

Dokumentari “Fluturat”, i cili trajton jetën e

Historitë, rrëfimet dhe përjetimet e 21 grave që kanë lindur e janë rritur në kampet e internimit në fshatrat e Lushjes vijnë në filmin dokumentar “Fluturat”. Filmi me skenar dhe regji nga Bujar Alimani u shfaq në Bruksel, por më parë është shfaqur edhe në vendin tonë. “Fluturat” është një dokumentar i plotë, mbi 90 minuta film dhe i kushtohet 21 grave dikur të lindura e rritur në internimet komuniste në fshatrat e Lushnjës, por regjisori Bujar Alimani i ka takuar në Shqipëri, SHBA, Francë, Itali e Kanada këto gra që ai ka quajtur “Fluturat”, ku më parë ka pohuar se filmi përcjell një pjesë të së vërtetës historike. “Dokumentari “Fluturat” himnizon qëndresën e heshtur të femrës së persekutuar shqiptare kundër totalitarizmit. Filmi dokumentar i përcjell publikut një pjesë të së vërtetës historike për çfarë ka ndodhur në pjesën e parrokshme të shoqërisë shqiptare në periudhën e diktaturës komuniste” , tregon ai. Filmi dokumentar u shfaq në Bruksel më 10 prill pasdite. “BUTTERFLIES në Parlamentin Europian, Bruksel. Me ftesë të eurodeputetit Olivier Chastel ( Renew Europe) dhe me mbështetjen e Ambasadës së Shqipërisë në Bruksel shfaqet dokumentari “Fluturat”, i cili trajton jetën e vështirë të 21 grave të lindura dhe të rritura në regjimin komunist shqiptar”, shprehej më parë regjisori Alimani, ku dhe vetë ishte i pranishëm në Bruksel, Belgjikë me shfaqjen e filmit të tij. Në aktivitetin e tij me filmin Bujar Alimani ka sjellë dhe të tjera prodhime kinematografike, por këtë herë për dokumentarin “Fluturat” më herët ai ka rrëfyer se ideja lindi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku ai jeton prej disa vitesh. “Në një bisedë rastësore mësova nga një miku im me të cilin bëjmë produksione, se këto zonja një herë në disa vite vijnë në New York e ritakohen. Vijnë nga shumë vende të botës ku sot jetojnë me familjet e tyre. E mendova ide fantastike ta xhiroj këtë ditë të ritakimit të tyre, rrëfimet, mbresat dhe jetët që jetojnë sot në vendet ku jetojnë”, shprehet ai.

Materialet për dokumentarin

Filmi dokumentar po vijon të shfaqet për publikun, por siç ka pohuar më parë regjisori Alimani, ai beson se “Fluturat” ndihmon në sensibilizimin e ndërgjegjes kombëtare mbi regjimin komunist, ndërsa për të huajt, për t’u njohur me këtë pjesë të hidhur të atij realiteti. Për materialet për këtë dokumentar regjisori Bujar Alimani i është drejtuar zyrtarisht Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit. Regjisori Alimani ka shfrytëzuar materiale filmike dhe kronika dokumentareske, që kanë lidhje me temën e filmit si dhe materiale të ndryshëm fotografike, që vetë këto zonja disponojnë. Xhirimet e dokumentarit kanë vijuar më parë edhe në Shqipëri. Në aktivitetin e tij artistik me kinematografinë, Bujar Alimani ka realizuar disa filma me metrazh të gjatë, me metrazh të mesëm si “Vëthi i munguar”, disa filma me metrazh të shkurtër ku përmendim “Katoi”, “Gaz”, “Busulla” dhe “Një histori dashurie” apo dhe dokumentarin “Zois”. “Delegacioni” me regji prej tij më parë ishte dhe filmi, që ishte propozimi i Shqipërisë në “Oscar”.