BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Kultura

“Don’t cry for me Argentina” në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, koncerti  vjen me një ndërthurje mes muzikës klasike, pop dhe rock

“Don’t cry for me Argentina” në skenën e Teatrit

“Don’t cry for me Argentina” titullohet koncerti që do të vijë në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Në vijim të programit muzikor këtë sezon artistik për publikun mbrëmjen e datës 10 qershor do të jetë dhe ky koncert. “Madonna, Queen, Rolling Stones, The Beatles dhe të tjerë një ndërthurje mes klasikes, pop-it dhe rock-ut, me Orkestrën Simfonike të TKOB-së, dirigjuar nga maestro italian, Roberto Molinelli, do të vijë në Teatrin Kombëtar Operës dhe Baletit, në koncertin simfonik “Don’t cry for me Argentina””, thuhet nga teatri. Dirigjenti italian Roberto Molineli i njohur në aktivitetin e tij artistik do të drejtojë këtë herë Orkestrën Simfonike të TKOB-së në këtë koncert, që do të jetë së shpejti për publikun. “Don’t cry for me Argentina” është një ndër këngët më hit të këngëtares me famë botërore, Madonna. Një këngë e tillë ishte lançuar qysh në vitet ‘70-të dhe ishte dedikuar për Zonjën e Parë të Argjentinës Evita. Muzika e kësaj kënge do të jetë pjesë e këtij koncerti. E njohur si "Mbretëresha e Popit", Madonna është njohur gjerësisht për rishpikjen dhe shkathtësinë e saj të vazhdueshme në prodhimin e muzikës, shkrimin e këngëve dhe prezantimin vizual. Pjesë e koncertit është dhe muzika e “Queen”. Një grup rock britanik i formuar në Londër në vitin 1970 nga Freddie Mercury, Brian May dhe Roger Taylor, të cilëve më vonë iu bashkua John Deacon. Programi i koncertit përmban edhe krijimtari nga “The Rolling Stones”, një grup rock anglez i formuar në Londër në vitin 1962. Aktiv për më shumë se gjashtë dekada, ata janë një nga grupet më të njohura dhe më të qëndrueshme të epokës rock. Mbrëmjen e datës 10 qershor do të vijë dhe muzika e këngëve të “The Beatles”. Një grup anglez rock, i formuar në Liverpool në vitin 1960, i cili përbëhej nga John Lennon, Paul McCartney, George Harrison dhe Ringo Starr. Një nga grupet më të suksesshëm dhe që ka ndikuar më tepër në shekullin XX me rreth 1,3 miliardë CD të shitur.

Aktiviteti i orkestrës

Orkestra Simfonike e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit vjen me këtë koncert për publikun në vijim dhe të atyre që ka zhvilluar më parë. Ajo është orkestër me nivel të lartë ndër formacionet orkestrale shqiptare, duke marrë edhe vlerësime mjaft pozitive nga personalitete të fushës, shqiptar dhe të huaj për aktivitetin e saj muzikor. Koncerti “Don’t cry for me Argentina”  vjen në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit pas atij me muzikën e mjeshtrit të madh italian Ennio Morricone. Kompozimet e mjeshtrit të madh Morricone, të njohura botërisht për stilistikën e përdorur për kolonat zanore të mbi 500 filmave dhe seriale televizive erdhën mbrëmjen e datës 5 qershor për publikun. Koncerti për mjeshtrin e madh Ennio Morricone  shënoi një nga kulmet e javës të kulturës italiane në vendin tonë. Më parë drejtoresha e përgjithshme e TKOBAP-së Abigeila Voshtina ka pohuar se për kalendarin artistik për vitin 2023 është hartuar një program me synim rritjen e cilësisë artistike.

Më të lexuarat