BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Kultura

Dorëshkrimet e shkrimtarit Naum Prifti do të dhurohen në Arkivin e Shtetit

Dorëshkrimet e shkrimtarit Naum Prifti do të dhurohen në Arkivin

Dorëshkrime të shkrimtarit, dramaturgut dhe përkthyesit Naum Prifti do t’i shtohen pasurisë dokumentare të Arkivit Qendror Shtetëror. Kjo bëhet me dije nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave që shprehet se në harkun kohor të këtij muaji, dokumentet do të kalojë nën zotërimin e AQSH-së. “Pas vizitës së motit 1965 në cilësinë e gazetarit, Naum Prifti “rikthehet” në Arkiv nëpërmjet veprës së tij, për t’u radhitur denjësisht krah personaliteteve më të spikatura të kulturës shqiptare. Me mijëra dorëshkrime të gazetarit, të shkrimtarit, të dramaturgut dhe të përkthyesit Prifti, do t’i shtohen pasurisë dokumentare të Arkivit Qendror Shtetëror (AQSH). Në harkun kohor të këtij muaji, kjo tërësi dokumentesh do të kalojë nën zotërimin e AQSH-së, si rezultat i aktit të dhurimit të kryer prej të bijës së shkrimtarit, znj. Julika Prifti”, thuhet nga DPA. Në sajë të digjitalizimit, të kushteve optimale të ruajtjes dhe të shërbimit, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) thotë se është e vetmja strehë e sigurt për përjetësimin e të shkuarës historike. “Besojuani të kaluarën këtij tempulli kujtese, në emër të gjeneratave që do të vijnë”, thuhet nga DPA. Krijimtaria letrare e Naum Priftit është e larmishme dhe shtrihet në disa gjini: tregime, drama, komedi, novela, skenarë filmash, pjesë për teatrin e kukullave, skenarë për filma vizatimorë, biografi, artikuj kritikë, publicistikë, etj. I njohur si skenarist, eseist, dramaturg dhe një figurë e rëndësishme e letërsisë dhe kulturës shqiptare, Prifti jetonte në Shtetet e Bashkuara të Amerikës që nga viti 1991. Naum Prifi lindi më 7 mars 1932. Vdiq në moshën 91-vjeçare në qershor 2023.

Më të lexuarat