BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Kultura

Drama "Gjysmë-jeta e Marie Curie”, që shpalos jetën dhe sfidat e një prej shkencëtareve më të shquara në histori premierë në teatrin Metropol

Drama "Gjysmë-jeta e Marie Curie”, që shpalos jetën

Marie Curie ishte një shkencëtare e shquar polake-franceze, e njohur për punën e saj revolucionare në fushën e radioaktivitetit. Drama premierë "Gjysmë-jeta e Marie Curie" vjen në teatrin Metropol mbi jetën e Curie, por dhe të Hertha Ayrton. Premiera në Metropol ka në role aktoren e njohur Yllka Mujo dhe aktoren Armela Demaj. Një dramë e fuqishme dhe frymëzuese që shpalos jetën dhe sfidat e një prej shkencëtareve më të shquara në histori, Marie Curie. Në qendër të vëmendjes te vepra “Gjysmë-jeta e Marie Curie” nga Lauren Gunderson me regji nga Armela Demaj është miqësia e thellë mes Marie Curie dhe shkencëtares Hertha Ayrton, e cila luajti një rol vendimtar në mbështetjen e Curie-s gjatë një periudhe të vështirë të jetës së saj. Drama është e para si premierë këtë vit në Metropol dhe zbulon sfidat me të cilat Curie u përball gjatë karrierës së saj, duke përfshirë seksizmin në komunitetin shkencor dhe skandalet personale që kërcënuan të shkatërronin reputacionin e saj. Kjo dramë është një nderim i bukur për forcën, guximin dhe pasionin e Marie Curie, duke treguar se si ajo dhe Hertha Ayrton thyen barrierat dhe ndryshuan botën përmes shkencës. Personazhi i Herthas shërben si një kujtesë e fuqisë së miqësisë dhe mbështetjes së pakushtëzuar. Nëpërmjet saj, shfaqja thekson rëndësinë e solidaritetit femëror dhe bashkëpunimit në përballjen me sfidat dhe paragjykimet. Ajo është një dëshmi e qëndrueshmërisë femërore dhe e aftësisë për të bërë ndryshime të mëdha, pavarësisht kufizimeve të kohës. Vepra teatrore u ngjit mbrëmë në skenën e teatrit, por do të vijojë dhe përgjatë muajit mars për publikun. Vepra do të jetë në skenë në datat 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 21, 22, 23, 24 mars. As. regji Marjeta Ljarja, përktheu Jonida Beqo, skenografia Beqo Nanaj, kostumografia Frenci Gjerasi, as. kostumograf  Entela Ahmetaliaj, efektet speciale Florian Çanga, koreografia Beriad Qojle dhe formulimi muzikor Xheni Kupi.

Dy shkencëtaret

Marie Curie lindi më 7 nëntor 1867 në Varshavë, Poloni. Marie Curie u martua me Pierre Curie, një shkencëtar i njohur francez, në vitin 1895. Bashkëpunimi i tyre shkencor ishte jashtëzakonisht produktiv. Në 1898, ata bashkëpunuan në zbulimin e dy elementeve kimike të reja, poloniumin dhe radiumin, të cilat i morën emrat nga Polonia e lindjes së Marie Curie dhe nga fjala latine për rreze. Për punën e tyre të jashtëzakonshme, Marie dhe Pierre Curie u nderuan me çmimin “Nobel” në Fizikë në vitin 1903, së bashku me Henri Becquerel, për zbulimet e tyre në radioaktivitet. Marie Curie u bë gruaja e parë që fitoi një çmim “Nobel” dhe i vetmi person në histori që ka fituar çmime “Nobel” në dy fusha të ndryshme shkencore, pasi ajo gjithashtu fitoi çmimin “Nobel” në Kimi në vitin 1911. Marie Curie vdiq më 4 korrik 1934, nga anemia aplastike, e shkaktuar nga ekspozimi i gjatë ndaj rrezatimit. Hertha Ayrton, e lindur si Phoebe Sarah Marks më 28 prill 1854 dhe ndarë nga jeta më 23 gusht 1923, ishte një shkencëtare, inxhiniere dhe aktiviste britanike që kontribuoi ndjeshëm në fushat e fizikës dhe inxhinierisë. Ajo u dallua veçanërisht për punën e saj në elektroteknikë dhe për studimet e saj mbi valët e rërës dhe qarkun elektrik.