BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Kultura

Drama “Negotiating Peace” premierë në Tiranë, tenton të ballafaqojë publikun me prapavijat, sfidat, frikën dhe shpresën që e shoqërojnë arritjen e një marrëveshjeje të paqes

Drama “Negotiating Peace” premierë në Tiranë, tenton

Drama “Negotiating Peace” me sfidat, frikën dhe shpresën që e shoqërojnë arritjen e një marrëveshjeje të paqes mbërrin në Tiranë. Vepra e dramaturgut Jeton Neziraj që është shfaqur deri tani në disa shtete shfaqet mbrëmjen e 9 dhjetorit në Teatrin Kombëtar te “ArTurbina”. Me regji nga Blerta Neziraj ky produksion është krijuar me artistë dhe grupe teatrore nga Ukraina, Kosova, Serbia, Bosnja dhe Hercegovina, Italia, Çekia, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Norvegjia, Polonia dhe Estonia. Luftërat dhe konfliktet e shumta, ngrejnë pyetje dhe lënë prapa paqartësi, të cilat e bëjnë paqen të vështirë. Duke u nisur nga negociatat e paqes, duke përfshirë marrëveshjen e Dejtonit, marrëveshjet në Irlandën Veriore dhe ato të Lindjes së Mesme, bisedimet politike- ende pa shumë rezultat- ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe duke e paramenduar si do të duket fundi i luftës ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës, Qendra Multimedia ka bërë bashkë një ansambël pan-evropian për të krijuar “Negotiating Peace” ( Negocimi i paqes). E frymëzuar nga libri i Richard Holbrooke “To End a War” dhe “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur” i Ismail Kadaresë, “Negotiating Peace” shkruar nga Jeton Neziraj tenton të ballafaqojë publikun me prapavijat, sfidat, frikat dhe shpresën që e shoqërojnë arritjen e një marrëveshjeje të paqes si dhe diskuton tema të rëndësishme: Kush mund të negociojë paqen? A u takon politikanëve legjitimeti për të bërë një gjë të tillë? A pajtohen vërtet njerëzit e zakonshëm pas nënshkrimit të ‘aktit të paqes’ në emrin e tyre? A mund të ketë falje kolektive, apo falja është akt individual? Negocimi i paqes pas konflikteve të armatosura është sfidë komplekse diplomatike.  

Vepra dhe aktorët në skenë

Në skenën e teatrove në Tiranë janë vënë dhe të tjera vepra të autorit Jeton Neziraj, ku këtë herë vjen “Negotiating Peace”. Regjinë e saj e ka bërë regjisorja e Qendrës Multimedia, Blerta Neziraj, në stilin e saj të gjallë e goditës, që prek temat politike në mënyrë direkte. Në një fjalë për produksionin, regjisorja Blerta Neziraj ka thënë se gjëja kryesore në të cilën përqendrohen në këtë shfaqje është: Nëse lufta i ka demonët e vet që i çojnë njerëzit drejt shkatërrimit e mjerimit, çfarë ka paqja? “Kush është antipodi i demonëve të luftës?! A janë emisarët e paqes? Udhëheqësit politikë që marrin guximin të nënshkruajnë marrëveshjet e paqes? Apo njerëzit e zakontë, të mbijetuarit, të cilët e kanë paguar çmimin më të madh në luftë”, thotë regjisorja Neziraj. Vepra në skenën teatrore do të jetë në gjuhën angleze dhe aktorë në role janë Shkumbin Istrefi, Ema Andrea, Harald Thompson Rosentrøm, Ejla Bavcic, Martin Koiv, Melihate Qena, Orest Pastukh. Kompozitor Ardo Ran Varres, skenografe Agata Skwarczynska, kostumograf Blagoj Micevski, koreograf Gjergj Prevazi, dramaturge  Mina Milosevic. Vepra që do të jetë në skenën e Teatrit Kombëtar te “ArTurbina” më 9 dhjetor më parë ka qenë dhe në skena të tjera si në Prishtinë, Gjilan, Ferizaj, në Teatri Shqiptar të Shkupit në Maqedoninën e Veriut, Gjermani, Çeki.