BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Kultura

Drama “Nëna” me regji nga Mehmet Xhelili në skenën e Teatrit Eksperimental, një vepër me mesazhe të fuqishme shkruar nga Florian Zeller

Drama “Nëna” me regji nga Mehmet Xhelili në skenën e

Drama “Nëna” shkruar nga autori francez Florian Zeller përcjell mesazhe të fuqishme. Me regji nga Mehmet Xhelili, interpretuar në skenë nga Ema Andrea, Helidon Fino, Enisa Hysa dhe Xhuliano Brisku kjo farsë e zezë siç e quan autori na ofron me mprehtësi të jashtëzakonshme dhe na ballafaqon, më shumë sesa me një histori, me një përvojë që krijohet nëpërmjet saj. Shfaqja teatrore rikthehet në skenë për publikun mbrëmjen e së premtes, të shtunës dhe të dielës në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahvigoli” te “ArTurbina”. “Nëna” është produksion i Teatrit Kombëtar Eksperimental, por regjisori Mehmet Xhelili ndërsa ka treguar më parë detajet rreth kësaj shfaqje që solli në skenë, theksoi se është një dramë mbi gruan dhe ankthin e ndarjeve. Ai tha se kjo shfaqje ka në qendër një nënë, e cila pas shumë vitesh e gjen veten të vetmuar, pasi fëmijët e saj janë rritur dhe janë larguar nga gjiri familjar. Sipas regjisorit është ndërtuar një shfaqje që publiku vjen në teatër dhe emocionohet. “Thelbi i pjesës “Nëna” është që një nënë pasi ka realizuar ëndrrën e saj, ka krijuar një çerdhe familjare, fëmijët rriten dhe nënën nuk e marrin në telefon. Babai thotë që djali është i zënë me jetën e tij. Është ajo ngjarja ku pas investimit që ka bërë për familjen, askush nuk është më aty. Nëna e gjen veten të pavlerë dhe të mashtruar, pikërisht aty ajo pëson një krisje mendore. Teksti trajton probleme shumë serioze, por në një mënyrë komike. Pra, pavarësisht se trajton probleme shumë serioze, i trajton në mënyrë gazmore me një buzëqeshje”, u shpreh regjisori në një nga daljet e tij në media. Vepra e autorit të njohur Florian Zeller është përkthyer nga Adriana Tolka, skenograf e video Albert Dedja, kostumografe Sofi Kara, as. regjisor Klajdi Malellari.

Shfaqja në skenë

Në qendër të shfaqjes është drama e nënës, me sëmundjen, krizën dhe dhimbjen e saj, por edhe personazheve të tjerë që e shkaktojnë apo janë edhe vetë viktima të saj. Dashuria amtare për të birin, largimin e të cilit nga shtëpia nëna e përjeton si tradhti dhe nga devijimet e mundshme patologjike që e shoqërojnë. Kësaj i shtohet situate paralele e një martese, e cila për këtë arsye dhe për arsye të tjera është duke pësuar dekadencën e saj. Mesazhet e fuqishme të veprës artikulojnë, jo përgjigjen, por pyetjen egzistenciale të klithur nga nëna në fund të pjesës: Përse u desh të ndodhte kështu? Përse u desh të ndodhte kështu? Mehmet Xhelili ka një veprimtari të pasur me shfaqje në institucione teatrore në të gjithë vendin tonë. Firmën e tij regjisoriale e mbajnë shfaqje si “Karriget”, “Këpucët”, “Kapitulli i dytë”, “Art”, “Vëllazëri e interesa”, “Magjia e verës së kuqe”, Rini e çmendur”, “Zysh e dashur”, “Klithma e një nëne të marrë” “I burgosuri i katit të 15-të”, “Loteu i stinëve” etj. Florian Zeller, novelist, skenarist, romancier dhe dramaturg francez, i konsideruar si një ndër autorët më të mirë bashkëkohorë.  Florian Zeller u lind më 28 qershor 1978 në Francë. Veprat e tij janë botuar dhe vënë në skenë në teatro të ndryshëm në botë.

 

Më të lexuarat