BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x
BREAKING NEWS

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë “flakën” Bashkisë së Tiranës, bandës i prin Argita Malltezi, djali i Fahri Balliut, Tedi Blushi dhe “socialisti” Belind Këlliçi, ja çfarë ndodhi në protestën kundër Erion Veliajt

“Kamikazët” e Berishës dhe Metës i vënë
x
BREAKING NEWS

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha gjykatat i mbyllën dyert dhe e lanë në izolim, gati hapja e dosjeve të tjera nga SPAK për vrasje, grabitje të pronave dhe vjedhje

Telashet për Sali Berishën sapo kanë nisur, ja si të gjitha
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta Xhaçkën, PS rrëzon kërkesën e opozitës, deputetja socialiste mbron bashkëshortin si investitor strategjik, debate dhe akuza mes palëve

Edi Rama shpërfill vendimin e Gjykatës Kushtuese për Olta
x
BREAKING NEWS

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e “non-gratës”, Bardhi kërkon futjen e Sali Berishës në grupin e PD, SHBA e nxorën nga dera, kryeministri e fut nga dritarja

Vazhdon skenari i Ramës për rehabilitimin e
x

Kultura

Drejtuesit e redaksive të grupfushave takim për punën me “Enciklopedinë shqiptare” në Akademinë e Shkencave

Drejtuesit e redaksive të grupfushave takim për punën me

Anëtarët e redaksisë vendore të "Enciklopedisë shqiptare" prej fillimit të këtij viti po koordinojnë veprimtarinë e grupfushave të afërme që mbulojnë, sipas ndarjes së punës në përputhje me profilin dhe fushën e ekspertizës. Në Akademinë e Shkencave u zhvillua takim i koordinatorëve të redaksisë vendore të "Enciklopedisë shqiptare" me drejtues të redaksive të grup-fushave. Mbledhja u thirr nga akad. Kosta Barjaba, anëtar i redaksisë vendore dhe koordinator për katër redaksi të fushave: shteti dhe e drejta, ngulimet historike shqiptare, arsimi dhe komunikimi. Morën pjesë drejtuesit e tyre: akad. Aurela Anastasi, prof. dr. Enriketa Kambo, prof. dr. Irakli Koçollari, prof. dr. Gjergj Sinani, dr. Geron Kamberi dhe z. Naim Zoto. Drejtori i QBEA prof. Marenglen Kasmi, tashmë strukturë e përhershme pranë ASH; si dhe akad. Kosta Barjaba, dhanë shpjegime teknike lidhur me zbatimin praktik të parimeve të përgjithshme dhe të kritereve shkencore të miratuara, duke vepruar rast pas rasti me kërkesa të larta për të zgjedhur e promovuar ngjarje, dukuri, zhvillime e personalitete që përfaqësojnë. ASH shprehet se u dhanë mendime për karakterin koleksionues të fazës së tanishme, mbështetur në bazën e të dhënave që përmbajnë fjalorët enciklopedikë, duke përfshirë ato tematikë, krahinorë e terminologjikë. “Në përmbyllje të kësaj faze, në mbarim të muajit mars 2024, nis përzgjedhja, që ka të bëjë me cilësinë e çdo njësie enciklopedike të propozuar. Problemi i mbivendosjeve ose i diskutimeve për përkatësinë e një figure apo ngjarjeje në një redaksi apo në një tjetër kërkon vëmendjen e koordinatorëve dhe të redaksisë vendore”, thuhet nga ASH. Akad. Shaban Sinani, i ftuar për të marrë pjesë në këtë takim, theksoi disa dallime të rëndësishme midis fjalorëve enciklopedikë dhe enciklopedisë si amzë trashëgimie, që nuk kanë të bëjnë vetëm me vëllimin e numrin e njësive enciklopedike, por edhe me raportet midis emrave të përveçëm (personalitete, vende historike etj), ngjarjeve, zhvillimeve dhe termave të shqiptarizuar nga shkencat botërore. Takimet midis koordinatorëve dhe redaksive të grupfushave do të vazhdojnë gjatë gjithë vitit.