BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Kultura

Edmond Xhumari: Festivali ndërkombëtar i monodramës "Albamono" në edicionin e njëzetë me shfaqje që trajtojnë tematika të ndryshme

Edmond Xhumari: Festivali ndërkombëtar i monodramës

Festivali ndërkombëtar i monodramës “Albamono” këtë vit sjell në skenë shtatë shfaqje. Aktiviteti bën bashkë artistë nga disa shtete, ndërsa veprat që do të interpretohen kanë tematika të ndryshme. Drejtori i festivalit Edmond Xhumari thotë se këtë vit në edicionin e njëzetë “Albamono” vjen me rritje të cilësisë artistike. “Festivali është më lart nga ana artistike se vitin që kaloi. Aktorët janë të mirë që do të interpretojnë monodramat. Për të marrë pjesë në festival për këtë vit patëm 40 kërkesa , ku më pas u bë dhe një përzgjedhje nga stafi i festivalit se kush do të jetë këtë vit. Janë shfaqje cilësore që do të konkurrojnë në “Albamono”. Janë tematika të ndryshme në shfaqje, si dhe ka edhe problematika të kohës”, shprehet Edmond Xhumari drejtor i festivalit ndërkombëtar të monodramës. Këtë vit marrin pjesë edhe artistë shqiptarë në festival në shfaqjet që vijnë nga shtete të ndryshme, por mungon një shfaqje nga Shqipëria. Por drejtori Edmond Xhumari shpjegon se vëniet në skenë janë shumë interesante. “Këtë edicion janë shtatë shfaqje në konkurrim, por nuk ka nga Shqipëria. Nuk përzgjodhëm, sepse nuk e pamë të arsyeshme të ishin në festival, por kemi aktoren shqiptare Marsela Lena, si dhe një regjisore shqiptare që jeton në Itali që janë në konkurrim në festival. Vëniet në skenë janë shumë interesante”, shprehet drejtori Xhumari.

Festivali në Maliq dhe në Korçë

Edicioni i 20-të i festivalit ndërkombëtar të monodramës "Albamono" do të zhvillohet në datat 20 - 27qershor në Qendrën e Kulturës "Dhimitër Orgocka", Maliq si dhe te Katedralja në Korçë. Drejtori i festivalit Edmond Xhumari tregon se festivali këtë vit hapet me një shfaqje bazuar mbi një ngjarje të vërtetë. “Në festival aktorja Marsela Lena vjen me një shfaqje që ka fituar çmim në Amerikë. Lena vjen me trupën greke që punon atje dhe do të performojë greqisht në festival. Por kemi dhe shfaqje spanjolle që është shumë e mirë, kemi një bullgare, etj. Por dhe dita e parë ka shfaqje me temën burrnesha dhe regjisore është një shqiptare dhe aktore një ukrainase. Një ngjarje e vërtetë në veprën shkruar nga një italiane, ku flitet për një burrneshë që ka jetuar në Shqipëri. Ne i shfaqim monodramat këtë vit në katedralen e Korçës dhe shfaqjen e fundit në Maliq te Qendra e Kulturës “Dhimitër Orgocka”, ku do të jepen dhe çmimet. Për festivalin ne kemi pasur mbështetjen e kryetarit të bashkisë Maliq z. Gëzim Topçiu. Por këtë vit na ka mbështetur financiarisht edhe Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit ”, tregon drejtori Xhumari. Në juri këtë vit janë Katsiaryna Saladukha nga Bjellorusia, Eva Skenderovska nga Maqedonia e Veriut dhe Ilir Shyta nga Shqipëria. Festivali do të hapet me shfaqjen “Burrnesha” në katedralen e Korçës shkruar nga Sara Giacomelli, regjia Valbona Xibri dhe në rol Maryna Ivashchenko, në festival vjen dhe shfaqja nga Bullgaria “Qeni i vogël qeshi” shkruar nga John Fante dhe regjia Ana Bateva, në rol Sevbar Ivanov,  “Burka e Medeas” shkruar nga Andreas Flourakis regjia Kyrlaki Spanou dhe në rol Marsela Lena, etj.  Çmimet që do të ndahen janë aktori më i mirë, aktroja më e mirë, regjia më e mirë, si dhe çmimi “Grand Prix”.