BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Kultura

Ekspozita “Dhoma e Pasme” vjen me vepra të përzgjedhura nga karriera e gjatë e piktorit Buron Kaceli

Ekspozita “Dhoma e Pasme” vjen me vepra të përzgjedhura

Pikturat dhe vizatimet janë pjesë e ekspozitës “Dhoma e Pasme”. Ekspozita personale e piktorit Buron Kaceli vjen me një përzgjedhje të veprave të tij ndër vite. Punët në ekspozitën që u hap në Galerinë e Artit Tiranë nisin që nga viti 1967 e vijojnë deri në ditët e sotme. Tirana urbane, jeta e saj, por dhe punë që piktori Kaceli ka realizuar kur ka qenë  arsimtar në malësitë e saj apo në rrethina të tjera janë pjesë e ekspozitës, ku nuk mungojnë dhe portrete. Piktor Buron Kaceli “Mjeshtër i Madh” thotë se ftesa për këtë ekspozitë erdhi nga GAT. “Edit Pula është dhe drejtuese e galerisë dhe kuratore e kësaj ekspozite. Ajo u njoh me dy punë të miat në një lokal pranë shtëpisë sime dhe më erdhi në studio ku pa punët e tjera dhe i pëlqyen. Ju dukën interesante dhe më tha për të bërë këtë ekspozitë. Nga punët e mia të shumta ajo përzgjodhi punët që janë të ekspozuara në GAT. Nuk është ideja ime, por koncepti i saj për të paraqitur pikturën time pranë popullit të Tiranës”, thotë ai. Në këtë ekspozitë janë ekspozuar sipas piktorit 50 piktura, si dhe rreth 50 vizatime. Ai tregon se pjesë e saj është dhe puna “Tirana ime”. “Janë ekspozuar punë të ndryshme, por puna më e hershme në këtë ekspozitë është një autoportret i imi që i takon vitit 1967 dhe vijojnë të tjerat që janë dhe 50 vjeçare, 40 apo 30 vjeçare e deri në ditët e sotme te kompozimi i madh që paraqitet  “Tirana ime”. Kjo është si linjë e saj kuratoriale, Tirana urbane me jetën që zhvillohet, etj”, tregon Kaceli. Në këtë ekspozitë ka punë të ekspozuara më parë, por një pjesë e madhe janë të paekspozuara. Piktori tregon se kjo është ekspozita e tij personale që hapet në Tiranë pas asaj të vitit 2009. Piktura, peizazhe, portrete të shumëllojshme janë pjesë e ekspozitës “Dhoma e Pasme”, por në natën hapjes së ekspozitës në GAT piktori Buron Kaceli performoi live në pikturë, ndërsa ishte i pranishëm dhe një grup muzikor.

Veprat e tij ndër vite

Ekspozita “Dhoma e Pasme” vjen këtë prill, me vepra të përzgjedhura nga karriera e gjatë e piktorit Buron Kacelit, por kuratorja Edit Pula shkruan se përpara se të ishte aparati fotografik, aty ishte një piktor, i cili pikturonte live -(një formë pikture që pikturohet në kohë reale nga nje piktor profesionist), i cili me mjeshtëri kap me penelat e tij në fajazit apo kanavacë, një situatë të veçantë, duke i bërë shërbim si funksionit të mirëfilltë artistik, ashtu edhe argëtimit personal. “Një piktor i tillë është Buron Kaceli, i cili i takon brezit të mesëm të artistëve, mbaruar Akademinë e Arteve në Tiranë, shquar për modelimin piktorik sipas shkollës europiane dhe pikturës franceze. Veprat e tij në vite janë shquar për interpretim lirik, peizazhe, natyra të qeta dhe kompozime figurash plot dritë, mbushur me ajër dhe zbulime drithëruese që janë shquar në mes të tjerash për interpretime të veçanta. Ato janë shquar për kulturën profesionale dhe rrokjen e guximshme të penelit të brishtë, me ngjyra e akorde piktorike”, shprehet ndër të tjera kuratorja Edit Pula rreth ekspozitës. Përgjatë karrierës së tij, Buron Kaceli ka pikturuar në shumë vende, por veçanërisht thotë kuratorja ka zgjedhur të ndodhet shpesh në mjediset ku manifestohet më së miri kultura popullore, muzika, vallet, kostumet, zakonet tona tradicionale, ceremonitë e festimet shqiptare, folklori në realitetin urban, që janë kryesisht në fokus në këtë ekspozitë bashkërenduar kjo me pamje të jetës rurale, portrete të njeriut të ri, etj. Sipas saj, kjo ekspozitë, përveçse feston artin dhe karrierën e gjatë të artistit, nëpërmjet tij, njëkohësisht tenton të kushtëzojë përkatësinë e kulturës popullore si element bashkëkohor urban.