BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Kultura

Ekspozita "Identitet" në galerinë e Liceut Artistik “Jordan Misja”

Ekspozita "Identitet" në galerinë e Liceut Artistik

Një ekspozitë rinore, por e ngjizur nga gjeneza e historisë dhe eposit tonë kombëtar u përurua në galerinë e Liceut Artistik "Jordan Misja", Tiranë. Kjo ekspozitë që titullohet "Identitet" u ideua nga Elsaid Dabula, Arnold Broqi dhe Xhon Madhi dhe u bë e mundur me pjesëmarrjen e një grupi artistësh të rinj të talentuar. Ata janë diplomuar këto tri vitet e fundit në Universitetin e Arteve Tiranë. I bashkoi ideja se në kohët post- moderne ndjehet gjithmonë e më shumë nevoja e qasjes së identitetit kombëtar, i cili po humbet në vorbullat globaliste. Momentin e duhur për çeljen e ekspozitës ata menduan se do të ishin doemos 28-29 nëntori, data që vulosën ardhmërinë tonë kombëtare që në kujtesën tonë historike duhet të mbesin të skalitura, për luftën dhe gjakun e shqiptar për liri dhe dinjitet. Ekspozita është e larmishme në teknika artistike dhe mediume. Ajo rrok një tematikë që nga mitologjia dhe eposi shqiptar deri tek heroizmi i të rinjve partizanë gjatë LANÇ. Në ekspozitë në fjalën e hapjes u theksua gjithashtu puna e palodhur e pedagogëve në hapat e para të artistëve të rinj. Një falenderim për Liceun Artistik dhe stafin drejtues për mundësimin e ekspozitës dhe punës mbresëlënëse në promovimin e artistëve të rinj. Ekspozita u ndoq nga një numër i madh artdashësish midis të tjerave dhe nga nje mik special i arteve z.Alastair King-Smith, ambasadori Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë. Në këtë ekspozitë kanë prezantuar punët e tyre Albina Nuraj, Alesia Podogrica, Arbri Zhabjaku, Arlind Boriçi, Armilda Kyçyku, Arnold Broqi, Enea Ziu, Elsaid Bandula, Euro Rrasa, Gjovani Marku, Izmir Bahja, Klevis Myrta, Leonard Prela, Marsild Kyçyku, Mateo Moshi, Ola Xhaferaj, Visar Piranaj dhe Xhon Madhi. Ekspozita do të jetë e hapur deri në 15 dhjetor për publikun.