BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Kultura

Ekspozita “Paskali, artistët e Jonit dhe mureve të gurta” me vepra nga fondi i GKA është prezantimi i krijimtarisë së dhjetra artistëve

Ekspozita “Paskali, artistët e Jonit dhe mureve të gurta”

 Veprat e fondit të Galerisë Kombëtare të Arteve pjesë e ekspozitës “Paskali, artistët e Jonit dhe mureve të gurta” për herë të parë u ekspozuan në galerinë e Sarandës. Rrugëtimi i veprimtarisë së organizuar nga Galeria Kombëtare e Arteve, në Tiranë “Psikologjia Shqiptare në artet pamore”, vazhdon me vepra dhe artistë të qyteteve Vlorë, Gjirokastër, Përmet e Sarandë. Ekspozita përmban vepra në skulpturë dhe në pikturë të rreth 50 artistëve të shquar shqiptarë të zonës së jugut, pjesë e fondit të Galerisë Kombëtare të Arteve. Ekspozita mbështet nga Ministria e Kulturës dhe drejtues i projektit është Olsi Laska, kuratore Suzana Varvarica Kuka. Në tekstin kuratorial, thuhet se ekspozita “Paskali, artistët e Jonit dhe mureve të gurta” do të gjallërojë në sytë e publikut të sotëm imazhin e veprave të artit dhe jetën e artistëve që i krijuan në situata dhe në një kohë të shkuar. Ndërsa veprat dhe artistët e tyre do të nxisin te publiku kërshërinë për të njohur trashëgiminë figurative të krijuar kryesisht në shek. XX dhe më tej. “Ekspozita në galerinë e qytetit të Sarandës “Paskali, artistët e Jonit dhe mureve të gurta” do të funksionojë përsëri nën idiomën thërritëse: “Filloni vizitën tuaj të artit! Start your Art visit!”. Shumë shpejt do të kalojë koha e restaurimit dhe e zgjerimit arkitektonik të institucionin kulturor të GKA-së dhe një Muze Arti do të funksionojë me parametra tejet bashkëkohorë. Në këtë periudhë ndërtimesh e restaurimesh lindi iniciativa për të ekspozuar veprat e fondit të GKA-së jashtë mureve të sallave të saj, për të krijuar mundësi të reja komunikimi për shikuesit dhe vizitorët shqiptarë dhe të huaj”, thuhet rreth ekspozitës.

Krijimtaria e dhjetra artistëve

 “Paskali, artistët e Jonit dhe mureve të gurta” sipas organizatorëve, është prezantimi i krijimtarisë së dhjetra artistëve që u lindën e u rritën në ajrin e detit Jon dhe në qytete të mrekullueshëm me shtëpi dhe kala me mure të gurta. “Veprat artistëve të Përmetit e Gjirokastrës, të Vlorës e Sarandës, që u arsimuan dhe krijuan në aksin jugperëndimor të Shqipërisë kanë imazhe figurative, me të cilat do të njihet e do të frymëzohet brezi më i ri i kohës sonë. Këtë grup artistësh e udhëheq Odhise Paskali, artisti që në vitet 30 të shek. XX, me statujat e tij në bronz, të vendosura në Korçë, Gjirokastër, Kukës e Tiranë i ktheu vendbanimet në qytete me qendër urbane. Ai ndikoi aq shumë sa dhjetra skulptorë që përfaqësohen në këtë ekspozitë janë nga Përmeti, vendlindja e mjeshtrit të madh Paskali. Ai ndiqet nga piktorët e “Shkollës së Vlorës”, që në vitet ‘70 - të shek. XX krijuan gjuhën e tyre ekspresive figurative, e cila buronte nga temperamenti dhe atmosfera figurative e peizazheve të detit, të kodrave me brezare e me platacione agrumesh”, thuhet për ekspozitën në tekstin kuratorial. Sipas organizatorëve, veprat janë të lidhura ngushtësisht me portretin psikologjik shqiptar, që u fiksua me ngjyra e volume në një kohë të caktuar sociale dhe historike. Ekspozita që u hap para disa ditësh do të mund të vizitohet nga artdashësit deri në datën 7 janar.