BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Kultura

Ekspozita “Selim Islami 1923-2001. Një jetë në kërkim të së vërtetës shkencore të origjinës së tejlashtë të shqiptarëve” në MHK, ekspozohet dhe një hartë e trojeve ilire

Ekspozita “Selim Islami 1923-2001. Një jetë në kërkim

Ekspozitë fotografike dhe një takim përkujtimor për Selim Islamin ( 1923-2001) u organizuan dje nga Muzeu Historik Kombëtar dhe Akademia e Shkencave. Studiuesit u bënë bashkë në këto aktivitete kushtuar Selim Islamit, arkeolog dhe personalitet i shquar i shkencave albanologjike. Muzeu Historik Kombëtar këtë vit me rastin e 100- vjetorit të lindjes së prof. Selim Islamit, çeli ekspozitën fotografike me temë: “Selim Islami 1923-2001. Një jetë në kërkim të së vërtetës shkencore të origjinës së tejlashtë të shqiptarëve dhe trojeve të tyre”. Në fotoekspozitë ndër të tjerash është ekspozuar një hartë e trojeve ilire, e cila është ideuar dhe hartuar nga prof. Selim Islami. Ndër fotografitë e ndryshme vëmendjen e vizitorit e tërheqin ato foto që Selim Islami ka bërë me grupin e studentëve në Universitetin e Moskës, më 1951, prof. Selim Islami gjatë një ekspedite informative në rrethin e Matit me Andromaqi Gjergjin, me Rrok Zojzin, etj. Një vend të rëndësishëm në ekspozitë zë ekspedita shqiptaro-ruse në Apoloni, 1959. Bien në sy fotografitë e prof. Selim Islamit me përfaqësuesin e arkeologëve rusë Bllavackin. Foto të shumta tregojnë ekspeditat arkeologjike me pjesëmarrjen e prof. Selim Islamit, prof. Hasan Cekës dhe prof. Neritan Cekës prof. Dhimosten Budinës, prof. Skënder Anamalit, prof. Alaksandra Manos, prof. Androkli Kostallarit, prof. Skënder Anamalit, prof. Frano Prendit, etj, në Apoloni, në Zgërdhesh, në Lezhë, në Berat, në stadiumin e Amantias, në Kuvendin e Parë të Studimeve Ilire etj. Ekspozita fotografike mbyllet me një fotografi nga grupi i punës që ka punuar për pavijonin e lashtësisë të Muzeut Historik Kombëtar ku kanë dalë prof. Kosta Lako arkeolog, prof. Selim Islami arkeolog, Stefan Hobdari maketist, Dhimosten Budina arkeolog, Nina Shehu arkitekte, prof. Skënder Anamali arkeolog, Sami Turku piktor, Lazër Papajani restaurator.

 Vlerësime për prof. Selim Islamin

Me rastin e 100-vjetorit të lindjes së prof. Selim Islamit me pjesëmarrjen e akademikëve, profesorëve, të ftuarve dhe të familjarëve Komisioni i Historisë dhe Arkeologjisë i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar organizuan në sallën “Aleks Buda” një takim përkujtimor. Takimin e hapi prof. Neritan Ceka, i cili mbajti kumtesën “Prof. Selim Islami, një jetë për arkeologjinë”. Në vijim kryetari i Akademisë së Shkencave prof. Skënder Gjinushi i akordoi prof. Selim Islamit medaljen “Nderi i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë”. Prof. Islami u nderua si bashkëthemelues i arkeologjisë shqiptare, figurë qendrore e brezit të parë të saj dhe i ilirologjisë moderne në këtë disiplinë. Në vijim Akademiku Adem Bunguri mbajti kumtesën: “Kërkimet arkeologjike në tumat e Matit dhe të Pazhokut në formimin e prehistorisë ilire”. Në përfundim të aktivitetit përkujtimor në emër të familjarëve përshëndeti Berbis Islami, mbesa e prof. Selim Islamit. Në nderim të prof. Islamit, si një nga themeluesit e ilirologjisë moderne, Instituti i Arkeologjisë organizon në muajin nëntor, në “Ditët e Albanologjisë”, konferencën ndërkombëtare “Ilirët: vendi dhe roli i tyre në skenën historike. Të dhëna të reja”.