BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Kultura

Ekspozita "The Magic Mountain", pesë artistë ekspozojnë punët e viteve të fundit në pikturë

Ekspozita "The Magic Mountain", pesë artistë ekspozojnë

Pikturat janë pjesë e ekspozitës “The Magic Mountain”. Pesë artistë kanë prezantuar punët e tyre që janë bërë gjatë viteve të fundit në këtë ekspozitë që u hap për publikun. Piktorët e njohur Hasan Nallbani, Gjon Izano, Gazmend Leka, Arben Golemi, si dhe Ardit Boriçi kanë ekspozuar në “The Magic Mountain” një përzgjedhje nga punët e tyre. Piktori Arben Golemi tregon se katër autorëve të njohur iu bashkohet dhe artisti i ri Boriçi, që e cilëson të talentuar. “Pesë autorë këtë muaj prezantojnë punët e tyre në pikturë në “Golemi Art Gallery”. Mendova të bëja një ekspozitë me katër autorë, Nallbani, Leka, unë dhe Izano, mirëpo talentet e reja i kam shumë për zemër dhe bisedova me Gazin për të qenë dhe Boriçi, më pëlqen, një piktor i talentuar. Në ekspozitë janë punime që janë bërë në 3-4 vitet e fundit”, tregon piktori Arben Golemi, organizator i ekspozitës që u hap këtë muaj. Në këtë ekspozitë piktori Hasan Nallbani prezantohet me dy punime nudo, me të njëjtin model, por në dy versione. Piktori Gjon Izano ka tre piktura në “The Magic Mountain”, që janë peizazhe nga jugu i Shqipërisë. Ndërsa Gazmend Leka prezanton dy piktura në ekspozitë dhe njëra quhet “Mali Magjik” që ka marrë dhe titullin ekspozita që u hap në “Golemi Art Gallery”. Piktori Arben Golemi prezantohet me një tablo në përmasa të mëdha që quhet “Himalajet”, ndërkohë që tre pikturat e tjera janë në pastel dhe vizatim në letër të Ardit Boriçit. Si organizator i kësaj ekspozite piktori Arben Golemi thotë se që në fillim mendoi që të ishte një ekspozitë harmonike. "Ne jemi prej kohësh miq me njëri- tjetrin, ia dimë konceptet njëri- tjetrit dhe unë kam për detyrë si galerist që të ngre një ekspozitë që të jetë harmonike, që punët e autorëve të rrinë në një unitet”, shprehet piktori Golemi.

Ekspozita me pesë artistët e para këtë vit

 Ekspozita që u hap me punët e pesë artistëve është e para këtë vit në këtë galeri. Në vijim gjatë vitit në “Golemi Art Gallery” do të ketë dhe ekspozita personale të artistëve, por nuk do të mungojnë dhe ato në grup autorësh. Piktori Arben Golemi tregon se në këtë galeri që drejton ai pjesë e ekspozitave janë autorë të njohur. ““The Magic Mountain” është ekspozita e parë në vitin 2024. Unë doja të hapja vitin në galeri me një ekspozitë me peshë të rëndë. Pas kësaj ekspozite do të jetë një tjetër në galeri vetëm me vizatime e piktorit Gazmend Leka, pas tij do të jetë sërish një ekspozitë tjetër me 4-5 autorë të tjerë që janë anëtarë të galerisë. Por do të vijojë dhe me ekspozita personale dhe kolektive në vijim”, shprehet piktori Arben Golemi. Ekspozita që u hap në “Golemi Art Gallery” me punët e pesë artistëve do të qëndrojë deri në fund të muajit. Ekspozita “The Magic Mountain”  vjen në vijim dhe të atyre që janë hapur më parë në këtë galeri arti.

Më të lexuarat