BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Kultura

Festivali “FemFest” me aktivitete të ndryshme ku trajtohen problematikat sot, përmes artit jepen mesazhe për gratë dhe vajzat

Festivali “FemFest” me aktivitete të ndryshme ku trajtohen

Festivali “FemFest” nis të shtunën edicionin e dytë në Tiranë. Shfaqje të ndryshme teatrore janë pjesë e këtij festivali, ku nuk mungojnë dhe veprimtari të tjera. Pjesë e festivalit do të jenë artiste, aktiviste, shkrimtare, etj, ku në qendër të tij do të jenë problematikat sot. Me drejtore ekzekutive Iliriana Basha edhe këtë vit “FemFest” do të përcjellë mesazhe me rëndësi për shoqërinë tonë.  Ajo tregon se përmes artit mesazhet vijnë më fuqishëm te publiku, ku do të trajtohen problematikat sot. “Gratë artiste, aktiviste të shoqërisë civile mblidhen për t’u bërë bashkë dhe përmes artit të japim mesazhe. Ne e dimë që përmes artit vijnë më shumë, vijnë më fuqishëm te publiku. Sigurisht trajtojmë çdo problematikë që na shqetëson neve si gra, aq më tepër me rastin e  vrasjeve të tre grave. Ne e kuptojmë çdo ditë dhe më shumë se në çfarë shoqërie po jetojmë. Ne të gjitha çështjet që na shqetësojnë mundohemi t’i përcjellim përmes aktiviteteve në kuadër të “FemFest” në Tiranë. “FemFest” vjen me mesazhe për gratë, vajzat dhe barazinë gjinore”, shprehet Iliriana Basha drejtore ekzekutive e festivalit që nis të shtunën në skenën e Teatrit Kombëtar te “ArTurbina” edicionin e tij të dytë. Festivali starton më datë 4 për të vijuar deri në datën 8 mars. Si organizatore dhe drejtore ekzekutive Iliriana Basha ka arritur të zhvillojë në Tiranë një festival, i cili ashtu si dhe një vit më parë do të përcjellë shumë për publikun, përmes shfaqjeve mbresëlënëse, debateve, protestës, muzikës, etj. Për drejtoren Iliriana Basha me rëndësi është që ky festival të vijojë të zgjerohet me pjesëmarrjen. “Këtë vit pjesë e tij janë dhe trupa nga Kosova”, thotë ajo. Në programin e festivalit, drejtoresha Basha thotë se për herë të parë do të zhvillohet dhe “Fem Talk”. “Gjashtë gra vijnë dhe sjellin historitë e tyre me sfida, sakrifica, por që ia kanë dalë gjithmonë duke dhënë një mesazh fuqizimi për gratë dhe vajzat e tjera”, shprehet ajo.

Programi i edicionit të dytë

Festivali “FemFest” hapet më 4 mars me shfaqjen teatrore "Monologjet e vaginës" me regji Altin Basha. Te Teatri Kombëtar “ArTurbina” do të interpretojnë Olta Daku, Eriona Kakeli dhe Nigda Dako. Më 5 mars paradite panel diskutimi organizuar nga Rrjeti i Fuqizimit te Grave (AWEN) dhe Rrjeti i Grave të Kosovës (KWN)- Destil Creative Hub, Tiranë. Në mbrëmje ora 19:00 vjen shfaqja teatrore “Stiffler” regjia Kushtrim Koliqi te Teatri Kombëtar Eksperimental, “ArTurbina”. Më pas në orën 20:00 shfaqja teatrore "Tërësisht të huaj" me regji Erion Isai, Teatri Kombëtar. Në datën 6 mars ora 11:30 zhvillohet panel diskutimi: Seksizmi në politikë, tek Destil Creative Hub. Nata e tretë e festivalit ia lë radhën një tjetër shfaqje. Në orën19:00 do të shfaqet "Seks, faleminderit, sa për ta provuar" regji Merita Smaja- Teatri Kombëtar. Po në orën 20:00 vjen shfaqja teatrore "Çifti" me regji nga Altin Basha, që do të jetë te Teatri Kombëtar, “ArTurbina”. Më datë 7 mars paradite promovimi i lirit “Dramaturget e reja” te Teatri Kombëtar, pasdite ora 17:00 ekspozita “Artistet që na mungojnë”. Në ora 19:00 shfaqja “Certifikata e martesës” me regji nga Driada Dervishi tek Teatri Kombëtar. Në ditën e fundit, që është më 8 mars-Dita e Grave në ora 10:00- inaugurimi i instalacionit "Këpucët e Kuqe", protestë dhe performancë në sheshin kryesor. Ora 11:00 performancë grupi “Haveit”, në orën 19:00 ndarja e bursave dhe shfaqja teatrore "Gratë" regjia Nastazja Domaradzka tek Teatri Kombëtar, “ArTurbina”.