BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Kultura

Festivali “Pasqyrat e Narcizit”, dy mbrëmje kushtuar poezisë në Torrën Veneciane në qytetin e Durrësit

Festivali “Pasqyrat e Narcizit”, dy mbrëmje kushtuar

Interpretime nga krijimtaria poetike, por edhe diskutime mbi çështje të poezisë dhe artit të letërsisë në festivalin “Pasqyra e Narcizit”. Festivali i organizuar nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit u zhvillua në mjediset e Torrës Veneciane në Durrës. Dy net të poezisë, që bënë së bashku poetët e rinj të qytetit të Durrësit, por edhe të qyteteve të tjera. Ky festival i konceptuar nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit sipas drejtoreshës Alda Bardhyli erdhi dhe si një mënyrë për të afruar sa më shumë brezin e ri me leximin dhe poezinë në veçanti. “Qëllimi i këtij festivali është të afrojë më pranë lexuesit poetin dhe poezinë, të nxitë leximin dhe shkrimin e poezisë si një nga format më elokuente të artit të shkruar, njëkohësisht të kthejë vëmendjen e të rinjve kah historia dhe kultura shqiptare”, u shpreh drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, Alda Bardhyli. Festivali nisi më 22 maj në Torrën Veneciane në Durrës. Nata e parë kushtuar poezisë bëri bashkë poetët e prozatorët Alban Tufa, Tobias Xhaxhiu, Bujar Hoxha dhe Pol Milo, duke ofruar interpretime nga krijimtaria e tyre poetike, por edhe diskutime mbi çështje të poezisë dhe artit të letërsisë. Tematika e natës së parë kushtuar poezisë ishte “Erosi dhe poezia”. Si e gjen rrugën Erosi kah poezia? A është poezia areali që i tjetërson fytyrën dashurisë? Si janë raportet mes Erosit dhe poezisë? Si ka ndryshuar materiali poetik prej zanafillës poetike deri në ditët e sotme? Cilat janë temat që poetët e rinj kanë interes për të elaboruar në vargjet e tyre? Këto ishin disa nga pyetjet që poetët e rinj ndanë me të pranishmit.

Festivali në natën e dytë

Festivali i poezisë për të rinj “Pasqyrat e Narcizit” vijoi dhe në natën e dytë me të tjerë poetë të rinj në hapësirat e Torrës Veneciane në Durrës. Si shfaqet figura e femrës në poezi? Çfarë atributesh të reja kanë vendosur poetët t’i veshin asaj? Si është femra shqiptare në vargje dhe rreshta prozaik? A ka një ngjashmëri mes femrës në letërsi dhe asaj në përditshmëri? Cila është e bukura femërore në ditët e sotme në vargjet poetike?  Pyetje e çështje të tilla që lidhen me poezinë shqipe u diskutuan nga panelistët  Olimbi Velaj, Nurie Emrullai, Majlinda Rama, Liza Brozi dhe Ersid Karaj. Festivali i poezisë “Pasqyrat e Narcizit” vjen në vijim dhe të tjera aktiviteteve që ka zhvilluar më parë Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit me në fokus krijimtarinë dhe autorët tanë. Një vit më parë QKLL zhvilloi një tjetër festival në Durrës, ku autorë, studiues dhe më gjerë u mblodhën për letërsinë në festivalin “Varg”. Një festival, që nisi në sezonin veror në Torrën Veneciane në Durrës, ku nata e parë e festivalit bashkoi simbolikisht Shqipërinë dhe Kosovën në një skenë letrare. Misioni i Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit është ndjekja dhe zbatimi i projekteve në fushën e librit, duke synuar përhapjen e kulturës së leximit në të gjithë vendin dhe nxitjen e krijimtarisë.