BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Kultura

Filmi dokumentar “Dritë” kushtuar mjeshtrit të fotografisë Gjon Mili, pjesë e aktivitetit “Kinemaja në Rajone”

Filmi dokumentar “Dritë” kushtuar mjeshtrit të

“Kinemaja në Rajone” solli filmin dokumentar “Dritë”. Në vijim të aktivitetit që po shfaq filma në qytete të ndryshme të vendit tonë, u shfaq edhe filmi dokumentar “Dritë”, kushtuar mjeshtrit botëror të fotografisë me origjinë shqiptare Gjon Mili. Më shumë i njohur përtej kufijve të Shqipërisë, Yllka Gjollesha dhe Suela Bako, sollën të parin film dokumentar për Gjon Milin. “Dritë” është rrugëtimi i dy regjisoreve në gjurmët e fotografit në vendin e lindjes, Korçë, në Rumani ku jetoi deri në adoleshencë e më pas në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, atje ku ai zhvilloi artin e fotografisë e që njihet si pionieri i stroboskopizmit. Dokumentari “Dritë” në kuadër të projektit “Kinemaja në Rajone” u shfaq si një bashkëpunim mes Qendrës për Hapje dhe Dialog -COD dhe qendrës "Cinespia 67". Filmi dokumentar “Dritë”, kushtuar fotografit me origjinë shqiptare Gjon Mili erdhi për publikun në amfiteatrin e Bibliotekës së qytetit të Korçës, ku sipas COD pati një interes të veçantë për figurën e këtij kolosi, kryesisht nga të rinjtë. Filmi dokumentar "Dritë" dedikuar mjeshtrit Gjon Mili, solli një përmbledhje të delikatesës së punës së tij, përshkruar me detaje të çdo fotografie. “Edhe pse nuk erdhi asnjëherë në Shqipëri dhe se qeveria e kohës ia refuzoi kërkesat për vizë, gjithnjë ai e ka nderuar emrin e Shqipërisë kudo në botë, duke lënë gjurmë në art dhe histori. Çdo fotografi e mjeshtrit edhe sot e kësaj dite është një dokumentar më vete, dhe nuk mjafton asnjë minutazh i përcaktuar për të eksploruar botën e tij”, thuhet nga COD për dokumentarin që u shfaq në Korçë.

Puna më shumë se dy vjet për dokumentarin

Premierën ndërkombëtare filmi dokumentar  “Dritë” e pati në vitin 2017 në Festivalin e Filmit të Pavarur në New York, në Shtetet e Bashkuara aty ku zhvilloi gjithë karrierën, punoi për revistën e njohur “Life”, hapi ekspozita, njëra prej tyre e vlerësuar nga filozofi Jean Paul Sartre, fotografoi personalitete të kohës si Alfred Hitchcock, Frenk Sinatra, Sophia Loren e të famshmen “Picasso duke vizatuar me dritë”. Regjisoret Gjollesha dhe Bako më herët janë shprehur se ekipi realizues ka punuar më shumë se dy vjet. Regjisorja Yllka Gjollesha më herët ka pohuar se janë takuar me njerëz të famshëm dhe bashkëkohës të tij, të cilët kishin ndarë eksperiencat e tyre me fotografin shqiptar. Gjon Mili është marrë edhe me kinematografi, duke xhiruar me skenar të vet gjashtë filma dokumentarë. Gjon Mili në vitin 1937 mori titullin profesor. Ndërkohë Mili, bashkë me studimet dhe eksperimentet në fushë të teknikes, vazhdoi të fotografonte, duke u dalluar përherë e më shumë edhe në lëmin artistik. Veprimtaria artistike e fotografit Mili përfshin me sukses shumë zhanre të fotografisë si peizazhin, reklamën, foton dokumentare, politike, atë të arteve (teatër, kinema, koncerte, vallëzime, etj), sportive, eksperimentale, etj. Fotografitë e tij me ekspozim ultra të shkurtër, përbëjnë një nga dukuritë më interesante të lidhjes së shkencës me artin. Gjon Mili lindi më 28 nëntor 1904 në Korçë; vdiq më 14 shkurt 1984 në Stamford, Connecticut, SHBA.