BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Kultura

“Folk Fest” do të shpalosë një mozaik kulturor me vlerat më të mira muzikore, koreografike e etnografike

“Folk Fest” do të shpalosë një mozaik kulturor me

Grupet artistike të Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë së Veriut, shqiptarët e Malit të Zi dhe Arbëreshëve këtë mbrëmje do të shpalosin një mozaik kulturore me vlerat më të mira muzikore, koreografike dhe entografike. “Folk Fest" këtë mbrëmje do të sjellë në skenë grupet artistike me repertor të përzgjedhur artistik, në një natë dedikuar 111-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Ministria e Kulturës organizon koncertin festiv, ku më herët në rrjete sociale dhe ministrja e Kulturës Elva Margariti shprehej se do të festohet me vlerat më të mira të folklorit tonë. “Festojmë së bashku, nën flamurin kuqezi!”, shkruante ministrja Margariti. Këtë mbrëmje në sheshin “Skënderbej” në Tiranë do të performojnë Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore-Shqipëri; Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Shota”- Kosovë; Ansambli i Këngëve dhe Valleve të shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut; ansambli arbëresh “Shqiponja”, shoqata Rapsha-Malit të Zi, grupe folklorike nga e gjithë Shqipëria. Pjesë e koncertit do të jetë këtë mbrëmje dhe kënga-himn “Mora fjalë” nga Shkurte Fejza shkruar nga kompozitori Naim Gjoshi.

Më herët në faqen e Festivalit Folklorik Kombëtar të Gjirokastrës thuhej se “Folk Fest” vjen me një valëzim pafund ngjyrash e motivesh, ku arti e historia miksohen së bashku, ku tradita e vlerat zgjojnë mesazhe krenarie kombëtare. “Kostumet mbresëlënëse popullore do të mahnisin, si gjithëherë, në performancën më të bukur të 28 nëntorit, “Folk Fest” ku talenti dhe shpirti i gëzueshëm i Shqiptarisë do të shpaloset në një mozaik të rrallë kulturor, me vlerat më të mira muzikore, koreografike, etnografike të krijuara në shekuj, në një spektakël plot jetë të dhuruar nga grupet artistike të Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë së Veriut, shqiptarët e Malit të Zi dhe Arbëreshëve”, thuhet për këtë koncert. Më 28 nëntor të vitit 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin kombëtar në Vlorë dhe shpalli pavarësinë e Shqipërisë. Kjo ditë shënon pavarësinë e kombit shqiptar.