BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x
BREAKING NEWS

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për “ditët e zeza” që po trokasin, Altin Dumani dhe prokurorët i tregojnë zyrtarit të lartë të DASH dosjet e korrupsionit që kanë mbushur zyrat e Prokurorisë së Posaçme, amerikanët duan “kokat” e të pa...

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për
x
BREAKING NEWS

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin financiar që u bëri xhepave të shqiptarëve, si u përjashtuan nga tenderi 5 kompani, dyshimet për garë të manipuluar

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin
x
BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x

Kultura

“Fundi i fjalëve të trishta” me fotografi, video projeksion dhe instalacione

“Fundi i fjalëve të trishta” me fotografi, video

Ekspozita “Fundi i fjalëve të trishta” prezantohet në tre salla ekspozuese, ku bazohet në mediume si fotografi, video projeksion apo instalacione. Pjesa më e madhe e këtyre punimeve në ekspozitën në Galerinë e Artit Tiranë janë frymëzuar nga Tirana, pasi që nga pjesëmarrja e çifti të artistëve Monika Deimling (Poloni) dhe BBB Johannes Deimling (Gjermani) për herë të parë në Shqipëri në Festivalin “Cloud” në Tiranë në vitin 2015, përveç kontributit të tyre vjetor në imazhin e posterit të festivalit, ata kanë prezantuar edhe disa shfaqje dhe punëtori, duke bërë kështu që pas shumë vitesh Tirana dhe Shqipëria të bëhej si një shtëpi e dytë për ta. “Fundi i fjalëve të trishta” jo domosdoshmërisht do të thotë fillimi i fjalëve të lumtura. Si do të flisnim nëse do të zhdukeshin të gjitha fjalët që na bëjnë të trishtuar? Si do të ndikonte kjo në mënyrën sesi jetojmë së bashku? A do të kishte ndonjë ndikim në përpjekjet dhe emocionet tona? Në njoftimin mbi ekspozitën thuhet se Monika Deimling dhe BBB Johannes Deimling përpiqen të gjejnë një gjuhë që shkon përtej kuptimit. “Një gjuhë që adreson emocionet tona dhe dëshirat për të ardhmen në një mënyrë të çrregullt, ndonjëherë të shpërbërë, por gjithmonë poetike. Në qendër të kësaj është pyetja e përkatësisë, ku aspektet e shtëpisë, fëmijërisë dhe lidhjet shoqërore luajnë një rol të rëndësishëm në krijimin e veprave të tyre. Fshehja e së dukshmes dhe arritja për të gjetur thesare të fshehura është e rëndësishme për të zbërthyer veprat poetike të të dy artistëve. Çifti artist ka qenë në Tiranë për tetë vjet dhe gjen frymëzim të madh në kulturën shqiptare, traditat e saj dhe stilin e saj bashkëkohor. "Shqipëria" është larg nga një fjalë e trishtë për Deimlings”, thuhet mbi ekspozitën nga njoftimi i GAT. Përgjatë shekullit të njëzetë arti i performancës u pa si një mënyrë jotradicionale për të bërë art, në periudhën e pasluftës performanca u përshtat me artin konceptual dhe që atëherë është përdorur për të përshkruar gjithashtu vepra arti filmike, video, fotografi dhe instalacione. Kohët e fundit, performanca është kuptuar si një mënyrë për t'u përfshirë drejtpërdrejt me realitetin social, specifikat e hapësirës dhe politikën e identitetit. Duke patur në vëmendje pikërisht këtë koncept, çifti i artistëve nga Monika Deimling (Poloni) dhe BBB Johannes Deimling (Gjermani), si artistë pamor dhe edukatorë, synojnë të ndryshojnë mënyrën se si është prodhuar dhe konceptuar arti i performancës me kalimin e kohës.