BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Kultura

“Gdhendja e germave të gjuhës shqipe në shtypshkrimet e Pjetër Budit”, në kuadrin e “Tragë”

“Gdhendja e germave të gjuhës shqipe në shtypshkrimet e

Në kuadrin e ligjëratave “Tragë” që organizon Departamenti i Folklorit në Institutin e Antropologjisë Kulturore dhe i Studimit të Artit, u mbajt ligjërata me temë “Gdhendja e germave të gjuhës shqipe në shtypshkrimet e Pjetër Budit”. Studiuesi Yll Rugova, pasi dha një panoramë të veprimtarisë tipografike dhe shtypshkruese shqiptare, bazuar në të dhënat arkivore, u ndal në prodhimin teknik të germave të shqipes që Budi ka përdorur në botimet e tij. Pjetër Budi (1566–1622) botoi katër libra gjithsej gjatë jetës së tij aktive, edhe si misionar për një lëvizje kundër Perandorisë Osmane. Te “Doktrina e Krishtenë” (shtypur në Romë më 1618), ai përdor shkronja me prerje të ngjashme romane si ato te Matrënga. Edhe “Rituali roman” (1621) e “Pasqyra e t’rrëfyemit” (1621) janë shtypur me germa romane. Studiuesi Ylli Rugova argumentoi se te botimet e Budit, e më pas edhe te Bardhi e Bogdani gjejmë vazhdimësinë e germave speciale për tingujt e shqipes për y, z, th dhe dh, që i gjejmë edhe te Buzuku për herë të parë. Te Budi ato ndryshojnë në tip prej Buzukut dhe janë gdhendje të bëra më me kujdes, ndoshta nën udhëzimet e Budit. Rugova e trajton gjerësisht këtë çështje në studimin “Tipografia shqiptare 1555-1912”, studim i hedhur në qarkullim vitin e shkuar (Varg, Prishtinë, 2022). Instituti i Antropologjisë Kulturore dhe Studimit të Artit (IAKSA) është një nga institutet kërkimore, pjesë përbërëse e Akademisë së Studimeve Albanologjike në Shqipëri. Instituti i Antropologjisë Kulturore dhe Studimit të Artit përbëhet nga: Departamenti i Etnologjisë, Departamenti i Folklorit dhe Departamenti i Artit. Zanafilla e IAKSA-së, është në vitin 1947, kohë kur themelohet Sektori i Etnografisë. Pjesë e IAKSA-së janë edhe: Fondi i Kulturës Materiale (1, 2),  Fototeka, Arkivi i Shkruar (i etnologjisë dhe folklorit), Arkivi Audio-Vizual.