BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Kultura

Gjuhëtarë dhe studiues: Kujdesi për gjuhën shqipe nuk duhet të jetë me fushata, por duhet të vijojë

Gjuhëtarë dhe studiues: Kujdesi për gjuhën shqipe nuk duhet

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare mblodhi në një tryezë gjuhëtarë, studiues e autorë, botues e më gjerë për të diskutuar mbi ndryshimet që ka pësuar shqipja, si në drejtshqiptim, ashtu edhe në të shkruar. Prof. Dr. Mimoza Kore, Prof. Dr. Anila Omari Xhufi,Prof. Dr. Aljula Jubani, Prof. Dr. Ymer Çiraku, Dr. Primo Shllaku, Kryetari i Shoqatës së Botuesve Petrit Ymeri, shkrimtaret Diana Çuli, Mimoza Ahmeti, drejtoresha e QKLL Alda Bardhyli, etj, ndanë ide mbi nevojën për ta ruajtur e përsosur gjuhën shqipe, si një detyrë jo vetëm e institucioneve, por dhe e familjes, shoqërisë. Prof. Dr. Mimoza Kore u shpreh se kujdesi për gjuhën shqipe duhet të jetë i vazhdueshëm. “Kujdesi për gjuhën shqipe nuk duhet të jetë me fushata, por duhet të vijojë. Njerëzit e medias bëhen model për ata që i dëgjojnë dhe shikojnë.  Duket sikur zhvillimet janë jo pozitive, në vend që ta ngremë nivelin e shqipes standarde bëhen shumë shkelje. Rregullat duhet ti zbatojë e gjithë shoqëria”, tha Prof. Dr. Kore. Të mbledhur në këtë tryezë të organizuar nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit, gjuhëtarë e studiues shprehen se huazimet dhe transformimet e panevojshme të gjuhës vijnë edhe për shkak të mungesës së njohurive për të folur dhe shkruar pastër gjuhën shqipe, ku problemi nis që nga shkolla. “Këto ndryshime vijnë edhe nga mungesa e kulturës së gjuhës, e cila mësohet në shkollë. Nuk janë tekste të mira, kanë të meta dhe nga ana metodologjike çalojnë”, tha Prof. Dr. Anila Omari. Ndërsa kryetari i Shoqatës së Botuesve Petrit Ymeri solli në vëmendje jo pak gabime që bëhen. “Gjuha shqipe nuk është në rrezik, por cilësia e gjuhës shqipe është në rrezik. Gjuha në emisione nuk është shqipe e pastër, ka forma të gabuara të shqipes. Edhe publicitetet që bëhen kanë plot gabime. Gjuha shqipe është një nga krenaritë tona dhe një nga detyra tona është për të ruajtur cilësinë e shqipes”, tha Ymeri ndër të tjera. Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizoi tryezën e rrumbullakët me temë “Lëvizjet në gjuhë”, me pjesëmarrjen e gjuhëtarëve, botuesve, shkrimtarëve, përkthyesve, gazetarëve në vijim aktivitetit të saj.

Më të lexuarat