BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Kultura

Grupi i punës për botimet shkencore mblidhet në Akademinë e Shkencave, kërkohet të rishihet rregullorja ekzistuese e periodikëve

Grupi i punës për botimet shkencore mblidhet në Akademinë e

Grupi i punës i ngarkuar për vlerësimin e gjendjes dhe për ndryshimet e nevojshme në rregulloren e botimit të periodikëve shkencorë zhvilloi një takim me kryetarin e Akademisë së Shkencave akademik Skënder Gjinushin. Të pranishëm ishin anëtarët e grupit të punës: akad. Anila Hoda, akad. asoc. Adrian Civici, prof. asoc. dr. Gjon Boriçi e akad. Marenglen Verli. Akad. Gjinushi theksoi se, me gjithë stabilizimin e periodicitetit, duke tejkaluar prapambetjen e madhe të trashëguar, revistat shkencore të akademisë: "Studia albanica", "AJNTS", "Iliria", "Studime historike", "Studime filologjike", "Antropologji", "Studime për artin", "Candavia", "Albanian studies", "Gjuha jonë", "Çështje të folklorit", kanë probleme, sidomos për indeksimin ndërkombëtar e të brendshëm. “Është bërë e nevojshme të rishihet rregullorja ekzistuese e periodikëve, ndoshta dhe ajo e veprimtarisë botuese, me qëllim që këto revista të kenë nivelin e nevojshëm për t'u listuar e njohur siç e kërkon dinjiteti i kërkuesve shkencorë në ASHSH. Disa ndryshime janë të karakterit teknik, disa të karakterit procedurial, disa kanë të bëjnë me përmbajtjen. Këto duhet të propozohen nga ju, duke pasur parasysh jo vetëm rregulloren e Ministrisë së Arsimit për kushtet e regjistrimit të revistave, periodikëve e anuarëve shkencorë, por më së pari kërkesat që kanë agjenci të tilla të klasifikimit ndërkombëtar si "Scopus", "Tempus", "Google Scholar", "Research Gate", etj”, tha ai. Po ashtu sipas tij, duhet të propozohet një kalendar, me detyra të përcaktuara qartë, çfarë do të ndryshojë këtë vit, çfarë do të ndryshojë vitin tjetër; si të përmirësohen këshillat botues (publishing boards) dhe redaksitë shkencore (editorial boards); si e ku të aplikohet për indeksim etj. Nga të pranishmit u paraqitën disa propozime, që lidhen me kërkesa e standarde ndërkombëtare, duke filluar prej respektimit me rreptësi të periodicitetit, botimit online; daljen në gjuhë të huaj ose me përmbledhje në gjuhë të huaj, zbatimi i një sistemi të njësuar referencash, plotësimi i kërkesave strukturore, etj. Në takim u kërkua që sa më parë të themelohet faqja e dedikuar e revistave të numerizuara të ASHSH; të bëhet abonimi në një nga programet e kontrollit digjital të plagjiaturës; të stabilizohet funksioni i sekretarit shkencor të revistave etj.

 

Më të lexuarat