BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Kultura

“Himara International Music Festival” me një dokumentar që fton në një rrugëtim emocionesh, përshtypjesh dhe peizazhesh mbresëlënëse të Himarës në brendësi të festivalit

“Himara International Music Festival” me një dokumentar që

“Himara International Music Festival” është një ngjarje e përvitshme muzikore, ku pjesë bëhen artistët më të mirë. Himara është një nga destinacionet turistike verore më të frekuentuara të jugut të vendit nga turistët dhe gjatë verës kalendarit të veprimtarive artistike në bregdetin jugor iu shtua dhe Festivali Ndërkombëtar i Muzikës. Ky festival si nismë e dy pianistëve Endri Nini e Rea Veizi zhvillohet prej dy vitesh në Himarë gjatë stinës së verës, duke sjellë një programacion të larmishëm dhe mbi tridhjetë artistë nga vendi, Europa, USA, Amerika Latine e Azia. “Himara International Music Festival” erdhi dhe përmes një dokumentari. Në ambientet e Qendrës së Artit “Agimi” në kryeqytet mbrëmjen e 22 shkurtit u zhvillua eventi promovues i “Himara International Music Festival- A Documentary Journey”. Dokumentari i realizuar nga Octular Studio, ftoi publikun në një rrugëtim emocionesh, përshtypjesh dhe peizazhesh mbresëlënëse të Himarës në brendësi të këtij festivali. Eventi që nisi me shfaqjen e dokumentarit në sallën historike të kinema “Agimi”, u moderua nga gazetarja Arlinda Çausholli, e cila përmes fjalës së artikuluar me shumë elegancë e ngrohtësi ftoi në bashkëbisedim panelistët Aleksandër Çipa, gazetar i njohur dhe drejtues mediatik, Herida Duro, violiste dhe drejtore e përgjithshme në Ministrinë e Turizmit dhe Mjedisit, dhe Rea Veizi si udhëheqëse artistike e festivalit, bashkëbisedim ky në të cilin mori pjesë edhe publiku në sallë me pyetje e kuriozitete të ndryshme rreth organizimit të tij dhe pritja që i kanë bërë turistët e shumtë në dy edicionet. Realizimi i festivalit në një nga monumentet më të bukura të jugut siç është kalaja e Himarës, risia artistike, veprat premierë, promovimi i muzikës dhe artistëve shqiptarë, ekselenca artistike, natyra ndërkombëtare e festivalit, sfidat për realizimin e tij si dhe vlera e këtij festivali për kulturën dhe turizmin e Himarës në veçanti dhe për të gjithë vendin në përgjithësi, ishin disa nga temat gjatë bashkëbisedimit në sallë.

Projekti për festivalin

 “Himara International Music Festival” lindi si një projekt muzikor ku gjithsecili prej nesh mund të përjetojë muzikën e tij të preferuar. Pianistja Rea Veizi drejtuese artistike e "Himara International Music Festival" thotë se ideja për të zhvilluar një festival muzikor në Himarë lindi për shkak të marrëdhënies shumë të afërt e të dashur që ajo dhe Endri kanë me Himarën, duke qenë se është vendi i origjinës së prindërve të tyre, vendi ku ata kanë kaluar pushimet verore gjatë fëmijërisë dhe rinisë. “Kemi një marrëdhënie shumë të veçantë me Himarën dhe është një vend shumë i dashur për ne. Sigurisht kur ne morën përsipër iniciativë për të sjellë një propozim muzikor këtu në Shqipëri instikti im parë ishte ta sillnim në Himarë, por kjo nuk është arsyeja e vetme. Himara është një vend me një kulturë shumë të pasur, me një karakteristikë muzikore siç është isopolifonia, me peizazhe të mrekullueshme, me monumente kulture, por ne konstatuam që ndoshta një alternativë kulturore muzikore si festivali që ne po zhvillojmë i nevojitej Himarës. Kjo qe dhe shtysa kryesore për të cilën ne vendosëm që ta zhvillojmë festivalin”, tregon Veizi. “Himara International Music Festival” vjen sërish gjatë gushtit 2024 në edicionin e tij të tretë, i cili premton të sjellë për publikun artdashës një programacion plot ngjyra e performanca mbresëlënëse.

Më të lexuarat