BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x
BREAKING NEWS

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda tre vitesh, fluturime edhe në linjat transatlantike, flet drejtori i “TIA” dhe zbulon se “Kastrati Group” do të investojë 60 milione euro vetëm gjatë vitit 2024

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda
x
BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x

Kultura

Java e Filmit Shqiptar nis me filmin “Mësonjëtorja”

Java e Filmit Shqiptar nis me filmin “Mësonjëtorja”

Java e Filmit Shqiptar në Manastir (Bitola) nisi me premierën e filmit të restauruar "Mësonjëtorja". Arkivi Qëndror Shtetëror i Filmit bën me dije se filmi u shfaq në Kino Manaki.  Më herët AQSHF shprehej se në shfaqjen e filmit do të ishte aktorja Roza Anagnosti, e cila ka sjellë me rolin e Dafinës personifikimin e patriotes Sevasti Qirjazi, e para grua shqiptare me arsim të lartë, e shkolluar në Manastir dhe Kostandinopojë, hapi të parën shkollë shqipe për vajza në Korçën e vitit 1891 dhe punoi për edukimin dhe ndikimin e grave e vajzave në shoqërinë shqiptare. Java e Filmit Shqiptar nisi më 18 nëntor, ku sipas AQSHF festat e nëntorit sjellin një javë kushtuar kinematografisë shqiptare për bashkatdhetarët tanë dhe gjithë banorët në Manastir, në qytetin e alfabetit shqip, me tituj filmash që i kanë zgjedhur vetë ata pas një sondazhi paraprak. “Organizuar nga shoqata 22 Nëntori me bashkëpunimin e Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit dhe Qendrës për Kulturë Informative në Manastir”, thuhet nga AQSHF në faqen e tij. Në program janë “Mësonjëtorja” (Muharrem Fejzo, prodhuar në 1979), premierë e versionit të restauruar, 90', subtitruar në gjuhën maqedonase që u shfaq në 18 nëntor. Në 20 nëntor është filmi “Beni ecën vetë” ( Xhanfise Keko, prodhuar në 1975) premierë e versionit të restauruar, 90', subtitruar në anglisht. Në datë 21 nëntor vijon filmi “Përrallë nga e kaluara” (Dhimitër Anagnosti, prodhuar në 1989), premierë e versionit të restauruar, 90', subtitruar në anglisht. Në datë 22 nëntor është filmi “Zonja nga qyteti” (Piro Milkani, prodhuar në 1976). Më 23 nëntor është filmi “Gjeneral Gramafoni” (Viktor Gjika, prodhuar në 1978), premierë e versionit të restauruar, subtitruar në anglisht dhe në datën 24 nëntor do të jetë filmi “Shoku ynë Tili” (Fehmi Hoshafi, prodhuar në 1981).

Më të lexuarat