BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Kultura

Julian Kazazi: Kërkesat tona për përmirësim të kushteve të punës dhe status të artistit do të vazhdojnë në drejtim të MEKI-t, si dhe të gjejnë zgjidhje dhe çështje të tjera në institucionet e artit

Julian Kazazi: Kërkesat tona për përmirësim të kushteve

Statusi i artistit, kushtet e punës, si dhe të tjera probleme të jetës artistike u diskutuan sërish mes artistëve. Punimet e Kongresit të 5-të të Sindikatës së Pavarur të Artistëve të Shqipërisë (SPASH) mblodhën artistët nga institucionet tona të artit kulturës dhe më gjerë. Artisti Julian Kazazi u zgjodh dhe president i SPAKMSH. Në fjalën e tij Kazazi foli dhe për punën në 5 vitet e ardhshme, ku dhe u shpreh se do vazhdojnë rrugën për përmirësimin e kushteve të punës, vazhdimësinë për ti siguruar anëtarësisë punë të denjë dhe paga të barabarta për punë të barabarta, statusin e artistit, etj. Në një reagim të tij pas punimeve të kongresit, artisti Julian Kazazi tha se për kërkesat dhe problemet që kanë bërë me dije më parë artistët janë në pritje dhe për të zhvilluar një takim me përfaqësues të Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit. “Kërkesat tona për përmirësim të kushteve të punës dhe status të artistit do të vazhdojnë në drejtim të Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, por dhe duhet të gjejnë zgjidhje dhe çështje të tjera në institucionet e artit dhe kulturës në vend. Ne kemi ngritur gjithashtu dhe dy komisione, ku një është Komisioni i Sigurisë dhe Shëndetit në Punë për të kontrolluar kushtet në punë, si dhe Institutin e Studimeve Sindikale. Ne shpresojmë që të zhvillojmë javës që vjen për të gjitha kërkesat dhe një takim me përfaqësues të Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit. Jemi në pritje për ta vendosur si datë kur do zhvillohet takimi”, shprehet artisti Julian Kazazi, president i SPAKMSH.

Vendimet në kongres

Në kongresin që u zhvillua ditën e shtunë morën pjesë delegatë që përfaqësonin anëtarët e Sindikatës së Pavarur të Artistëve të Shqipërisë nga të gjitha institucionet e artit dhe kulturës, miq të SPASH, përfaqësues nga sindikatat simotra pjesë e BSPSH si dhe zv.presidenti i BSPSH Sami Kariqi dhe stafi i tij. Ai përshëndeti Kongresin e 5-të SPASH-së dhe deklaroi në emër të BSPSH bashkëpunimin dhe ndihmën në rritjen, forcimin dhe zgjerimin e SPASH. Kongresi mori disa vendime , ku riemëroi sindikatën e cila në vazhdimësi do të quhet Sindikata e Pavarur e Artit, Kulturës dhe Medias të Shqipërisë (SPAKMSH), e cila do të ketë një shtrirje më të gjerë në të gjitha institucionet qëndrore dhe lokale të artit, kulturës, etj; krijimin e Komisionit të Sigurisë dhe Shëndetit në Punë ku kryetar i saj do të jetë artisti Rudin Sata; krijimin e Institutit të Studimeve Sindikale, ku në krye të tij do të drejtojë prof. dr. Ermir Nika. Sindikata e Pavarur e Artistëve të Shqipërisë zhvilloi disa ditë më parë dhe mbledhjen e Këshillit Kombëtar, ku u pasqyrua puna e bërë për riorganizimin e SPASH-së në disa nga institucionet e artit dhe kulturës në Shqipëri. Më herët drejtues të SPASH kanë shprehur se Ministria e Kulturës nuk i ka dhënë vëmendjen e duhur artistëve, ku një nga kërkesat e tyre ka qenë dhe përmirësimi i ligjit të artit.