BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x
BREAKING NEWS

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për “ditët e zeza” që po trokasin, Altin Dumani dhe prokurorët i tregojnë zyrtarit të lartë të DASH dosjet e korrupsionit që kanë mbushur zyrat e Prokurorisë së Posaçme, amerikanët duan “kokat” e të pa...

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për
x
BREAKING NEWS

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin financiar që u bëri xhepave të shqiptarëve, si u përjashtuan nga tenderi 5 kompani, dyshimet për garë të manipuluar

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin
x
BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x

Kultura

Kiji inatin, jepi hakun!

Kiji inatin, jepi hakun!

Ajo shfaqje e nivelit aq të lartë   më 12 maj  2024 në  mes të kryeqytetit grek Athinë, ku  pamë të gërshetuara më së larti ndjenjat e emigrantëve tanë në Greqi:atdhetarinë, shqiptarinë, miqësinë, bukurinë  e shpirtit shqiptar, mallin, hallin, dertet dhe  qejfet, dëshirat dhe urrejtjet … është e para e ndoshta e fundit e këtij lloji. Si për pjesëmarrjen e emigrantëve të malluar e të sfilitur, si për problemet që trajtoi Edi Rama, kryetari i qeverisë shqiptare që -demek- atje kish vajtur me etiketën ”kryetar i partisë socialiste”,ashtu edhe për qëndrimet, reagimet dhe opinionet greke nga  trotuari deri në  zyrat e qeverisë së Mitsotaqisit. Ka shumë cilësime, epitete, vlerësime dhe  por edhe  cungime, deri edhe poshtërime, që bëjnë me zë e me shkrim në media, gurmazet që nxjerrin avaze këtu brenda vendit dhe atje, rreth e qark atij aktiviteti. Por le të flasin,pëllasin apo pëlcasin: ai takim shqiptarësh do të quhet vetëm madhështor. Është aksion furtunal që ua mbyll gojën zemërligjve, smirëzinjve, hasetçinjve dhe pse mos ta themi, edhe armiqve të mirëfilltë të Shqipërisë dhe tregon forcë, fuqi, energji shqiptarësh; energji ta pashteruar, edhe pse të shpërfillur. Kuptohet: ashtu si çdo takim njerëzish me organizim të paracaktuar,me përgatitje të mirëmenduar e bashkërenduar edhe me ustallarët e mëdhenj, ka fasadë, ka edhe  maskaradë, ka rezultate që  çmohen ka edhe të meta të  kritikohen. Por mbi të gjitha ka shpirt-shqiptarizmi që nga organizatorët, oratori, operatori, roja dhe punëtori. Kjo veprimtari-quajeni si të doni o, ju  trukashtë të opozitës, ju keqdashës të atdheut tonë, ju armiq të Shqipërisë,- ishte shfaqje e fuqisë që është mbrojtur në shekuj në shpirtin e shqiptarit dhe që shpërthen kur ai organizohet,drejtohet me kahje pozitive dhe udhëhiqet drejt më të mirës së mundshme të të ardhmes së tij. Kryetari ynë  u tregua trim, objektiv,realist dhe  miqësor me palën greke . Tregoni ju lutem, kush kryetar shteti a kryetar partie e ka bërë këtë lloj vizite  në historinë e shtetit shqiptar deri më sot në Athinë? Kush e ka thënë me ton të lartë në mes të Athinës se cila është Bubulina-Laskarina? Cila është Çamëria dhe padrejtësia  greke e europiane ndaj saj? Kush është i kobshmi ‘ligj i luftës’ mes dy vendeve fqinjë historikë me qeveritë që venë e vijnë dhe që mbajnë thika në dorë për të armiqësuar popujt ndaj njeri-tjetrit? Kush është lobi shqiptar në Greqinë e sotme dhe çfarë roli luajnë ata në ecurinë e Greqisë ishullore me synime europiane?  Cilat janë disa çështje të njëjta të përbashkëta, që duhet t’i njohim objektivisht thellë e t’i zgjidhim me qetësi, barazi, dhe  një vlefshmëri? Askush! I pari është e do të mbetet në historinë tone, kryeministri Edi Rama. Mahisjet negative, nxitëse, njollosëse, nënvlerësuese, që i bëjnë disa sado pak kanale mediatike-ky lloj pushteti i pavarur-gjasme!- kësaj vizite, ka qëllime të këqija që  në vend të mbulojë, çjerr maskën e klaneve të cilëve u shërbejnë dhe që  u lëshon lëng goja  për të sunduar Shqipërinë, me anë të përçarjes, me anë të groposjes të së vërtetës, me anë të joshjes me ryshfete, dhe më tej akoma…sajesa e intriga, ndërhyrje brutale dhe  tendenca aneksimi. Akti i Edi Ramës në këtë organizim shqiptarësh në mes të Greqisë dhe shpjegimi që ai u bëri ngjarjeve, dëmeve dhe fitoreve, të shkuarës dhe të ardhmes së bijve të Shqipërisë të cilët tashmë janë ‘akomoduar në territorin gjeografik si grekër duke qenë thelbësisht shqiptarë’, është  pa dyshim një meritë e padiskutueshme e diplomacisë shqiptare të kohës   që po jetojmë në këto vorbulla e dallgë  asgjësuese të rrymës së globalizmit, pjellë e  kapitalizmit botëror,  vdekjeprurëse e groposëse  për popujt e kombet e vegjël në territor e në popullsi. Natyrisht jo për krahasim, se  ato janë të rrezikshme, por për kujtesë historike, mendoj se është rasti të sjellim ndërmend se vetëm Enver Hoxha,për 50 vjet radhazi dinte të bënte diplomaci të atillë që grekërit t’i quante popull mik dhe monarko-fashistëve  dhe kolonelëve të zinj grekë e qarqeve drejtuese greke të asaj kohe, t’ua përplaste në fytyrë se” nuk kanë lindur akoma ata burra që të frikësojnë shqiptarët”. Edhe një herë le të duartrokasim kryeministrin tonë Edi Rama! Le të shpresojmë se edhe në shtetin ishull anglez ku drejton qeverinë një indian si mjet në dorë të imperializmit  dhe neokolonializmit britanik, ku mijërat e shqiptarëve janë perzevalur edhe më shumë se kudo gjetkë, të ketë rezultat sa më dinjitoz jehona shqiptare e  vrulleve liridashëse, miqësisë mes popujve  dhe  për një të ardhme më të qetë, më të sinqertë  e më paqësore.